Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Červnový pořádný déšť vrátil lesům vláhu

  • Opava,

Díky deštivému počasí v červnu přestalo být sucho strašákem správců lesa. Kvůli nedostatku vody se totiž stromy stávají lehkou kořistí pro kůrovce, který je napadá. Vláhy by teď mělo být v půdě dost.

Ještě na jaře vypadala situace v lesích velmi kriticky. Půda byla suchá tak, že lesníci mnohdy přesouvali výsadbu nových stromků na podzim. Situace se zlepšila v měsících květnu a červnu, které byly srážkově vysoce nadprůměrné. A voda opět naplnila koryta řek.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Můžeme říci, že na celém povodí Odry je hydrologická situace velmi dobrá: Co se týká naplněnosti přehrad, tak tam jsme u všech vodních nádrží na 100%.“

Dostatek vláhy stromům v lese prospívá především v boji s nejrůznějšími škůdci, jako je například houba václavka nebo kůrovec, který v poslední době lesy decimuje. V okolí Skřipova, kvůli tomu ročně pokácí až 8 000 kubíků dřeva. A tak lesníci doufají, že letos bude tohoto dřevokazného brouka méně.

Radomír Drašák,ředitel Městských lesů Opava: „Stromy, jako jsou buk, dub i ostatní dřeviny jsou více odolné působení patogenů. Když mají vodu, jsou více odolné.“

Pohroma v podobě sucha hrozila také sazenicím, které se bez vody špatně ujímají. Jarní deště ji nakonec odvrátily, a tak ztráty jsou jen minimální.

Radomír Drašák,ředitel Městských lesů Opava: "Hlavní škody byly na sazenicích, kdy ujímavost bez vody byla špatná. Ztráty mohly být na 30-40%jarní výsadby. Ale díky tomu, že nakonec voda přišla, tak máme ztráty na 1-2%.“

Více škody letos napáchaly spíš teploty, které dlouho v úvodu roku klesaly v zalesněných údolích často pod nulou. Přízemní mrazíky mnohé nově vysazené rostliny spálily.

Po sazenicích zejména listnatých stromů je nyní velká poptávka. Mnozí správci lesa totiž nahrazují méně odolné smrkové porosty listnatými tak, jak to bylo v minulosti. 


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy