Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bazar oblečení odkazuje na udržitelnou módu. I šaty z druhé ruky udělají službu

  • Opava,

Fashion bazar použitého oblečení v Opavě upozornil na nadměrnou spotřebu textilních výrobků a poukázal na udržitelnou módu. Organizátoři dobročinného bazaru utržili 112 000 korun. Chtějí je věnovat na rozvoj Lučního sadu, který vyrůstá kousek za Opavou.

Desítky dobrovolníků ze spolku Kapradí už po 4. zorganizovali prodejní akci obnošeného oblečení. To proto, aby poukázali na jeho zvýšenou nadprodukci. A také na to, že věc, která se dá ještě používat, nemusí nutně skončit v popelnici. Vedle oblečení prodávali také třeba porcelán, elektroniku, hračky či knihy.

Kateřina Rybářová Vavrečková, organizátorka akce, spolek Kapradí: „Už jsme nechtěli sbírat věci, abychom je prodali, ale začali jsme hlouběji zabývat podstatou. Začali jsme mluvit o tom, zda je nutné tolik věcí vlastnit, produkovat a spotřebovávat.

Šaty, které už se přestaly líbit, klobouk, který už nepadne, kabelka, která se k ničemu nehodí, střevíce, které tlačí.... tyto kousky udělaly službu v jednom šatníku a teď je čas, aby se přesunuly do jiného. Tam, kde budou ještě k užitku. 

Zákaznice: „Věcí je strašně moc. Vyhazují se nové věci, krásné věci. Je potřeba, aby se t změnilo.“

Kvalitní materiály, nadčasové střihy a vzory – to jsou trendy udržitelné módy, která vydrží roky. Plné skříně oblečení jsou k ničemu, pokud v nich jen leží. Důvod koupit si něco nového by neměl spočívat v tom, že je to levné. Lidé by si měli pořizovat jen ty věci, které opravdu potřebují.

Natálie Bernard, stylistka a odbornice na udržitelnou módu: „ Důležité je, nekupovat stále dokola stejné věci. A přemýšlet. Ideální je, když novou věc mohu zkombinovat aspoň s pěti jinými v šatníku, aby se dala vrstvit, nosit celoročně atd. 

Myšlenku udržitelné módy dále rozvíjela také venkovní výstava v Sadech svobody. Studenti Mendelova gymnázia se zamýšleli nad tím, jak lze ještě využít oblečení z druhé ruky. A ještě z něj udělat originál.

Filip Markovič, student, Mendelovo gymnázium, Opava: „Původně jsem si myslel, že tuhle tuhle bundu nechám jen tak. Pak jsem ale začal přemýšlet, co tam dát. A ta růže, namalovaná na zádech, podle mne vypadá fakt dobře.“
Modely pak studenti sami oblékli a zahráli si na manekýny a manekýnky. Kolekci oděvů, které díky ním zažily, restart pak nafotili spolu se svým učitelem.

Jakub Skopal, student, Mendelovo gymnázium, Opava: „Pokud se do toho dá nějaké to úsilí, tak i v sekáči se dá nakoupit pěkný outfit. Než si všechno nakoupit v rychlém fashion.

Žákům opavské základní umělecké školy posloužilo staré oblečení jako výtvarný materiál. 

 Markéta Janečková, učitelka, ZUŠ Opava: „Měli jsme k dispozici 10 pytlů oblečení a přemýšleli jsme s dětmi, co bychom vytvořili. A protože tento park je místo, kde chodí různí lidé a potkávají se, tak se přímo nabízelo obohatit tento prostor figurami.“

Kupu hadrů tak proměnili v postavy, které posedávají či polehávají na lavičkách v parku nebo zvědavě nahlížejí oken.

Nahlásit chybu