Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pandemie ubrala knihovnám čtenáře. Začínají se vracet přes výdejní okénka

  • Opava,

Knihovna Petra Bezruče letos neuspořádala kvůli pandemii koronaviru jedinou akci pro veřejnost v rámci Března – měsíce čtenářů. Ale dobrou zprávou aspoň  je, že si sem lidé mohou přijít vypůjčit zásobu čtení, hudby i filmů. Zatím přes výdejní okénko.

Besedy, komponované pořady či přespávání v knihovně – těmito akcemi bývá každoročně březen nabitý. Už druhým rokem ale v nabídce tyto pořady chybí. Stejně, jako čtenáři chybí knihovně. V opavské Knihovně Petra Bezruče vloni přišli o tisíc čtenářů, polovina z nich byli ti nejmladší.

Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče, Opava: „Opravdu velký propad, který nás mrzí, jsme zaznamenali v generaci dětí do 15 let, kdy jsme díky uzavření nemohli pracovat s dětmi předškolního a mladšího školního věku.“

Teď se čtenáři opět začínají pomalu vracet. A to přes výdejní okénko, protože k regálům s knihami zatím kvůli opatřením nemohou. Zpočátku tady vyřizovali kolem stovky objednávek denně, teď jsou to tři až čtyři sta.

návštěvník knihovny P. Bezruče v Opavě: „Raději si vybírám knihy přímo z polic, než takto.“

Knihy si nejprve lidé vyberou v on-line katalogu, objednají si je, knihovnice je připraví a teprve potom si pro ně mohou přijít. Většinou je objednávka vyřízená ještě týž den.

Michaela Hrbáčová, vedoucí odd. pro dospělé, Knihovna Petra Bezruče, Opava „Lidé, kteří nemají přístup na internet si mohou objednávat telefonicky nebo prostřednicvím e-mailu.

Doba koronavirová vyšvihla do popředí půjčování e – knih. Čtenářský vkus ale zásadně neproměnila.

Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče, Opava: „Řekla bych, že čtenářské požadavky, se tolik nezměnily. Akorát nechodí tolik lidí, jak jsme byli zvyklí.“

Novinkou je sběrný box na knihy, kde mohou lidé odložit ty, které už nepotřebují. Pracovníci knihovny je protřídí. Ve fondu knihovny nechají ty, které tam chybí. Ostatní předají neziskovým organizacím, nebo také do knihovničky v opavských? Sadech Svobody.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy