Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vymění školy antigenní testy za PCR?

  • Opava,

Opavští zastupitelé se připojili k výzvě části rodičů, kteří požadují přehodnocení způsobu antigenního testování dětí ve školách. Po ministerstvu zdravotnictví požadují přesnější PCR testování s tím, že by pak žáci nemuseli mít během vyučování roušky. Dosavadní testování dětí nepřineslo žádný pozitivní vzorek.

Školní jídelna se mění na testovací místo. Čtyřicítka dětí z této vávrovické malotřídky přichází kvůli odběru vzorků 2x týdně do školy dřív. Každý už přesně ví, co má dělat. Testují se tady už po páté. Kdo přece jen váhá, najde nápovědu v kresleném návodu.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ Vávrovice: „V současné době už testování nezdržuje výuku. Výuka začíná tak, jak má. Je to výhoda malé školy. Množství dětí, které máme, to zvládne za 30 min.“

Antigennímu testování se v Opavě od poloviny dubna každý týden podrobuje více než 2 000 dětí ze základních a mateřských škol.

Andrea Štenclová, vedoucí odb. školství, Magistrát Opava: „V souvislosti s testováním na školách jsme nezaznamenali žádný pozitivní případ.“

Někteří rodiče ale s testováním svých dětí nesouhlasí. A tak je nechali raději doma. Podle nich je takováto podmínka pro vstup do školy nezákonná.

Michal Holý, iniciativa Nesahejte nám na děti, Opava: „Je to ústavní právo dětí na vzdělání bez podmínek, které nelze podmiňovat žádnými testy ani rouškami.“

Většina rodičů ale své potomky do školy posílá. Přesto by si představovali zjišťování zdravotního stavu dětí jinak.

Pavel Bárta, otec žákyně 2. třídy: „Já bych byl pro testy PCR jednou týdně. Mně to přijde lepší.“

K rodičům se připojili také zastupitelé Opavy, kteří adresovali ministerstvu zdravotnictví výzvu, aby se způsob provádění školních testů změnil z antigenních na PCR. Město, jako zřizovatel základních a mateřských škol, by za ně bylo ochotno i připlatit.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Ta přidaná hodnota je to, že by děti mohly být všechny ve škole a bez roušek.“

Nicméně odpověď byla negativní. Ministr zdravotnictví ale naznačil, že o PCR testech pro žáky uvažuje. ovšem během následujícího měsíce budou školy dále zásobovány antigenními testy. Pokud by mělo dojít ke změně metodiky testování, bude to zřejmě až od června.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy