Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet pozitivních ve školách přibývá. Od června zřejmě PCR testy

  • Opava,

Počet pozitivních výsledků antigenních testů na školách v kraji přibývá. Zatímco při nástupu do školy před dvěma týdny byly odhaleny jednotky případů, včera počet překročil stovku. Testování dvakrát týdně antigenními testy se zřejmě od června změní na testování PCR jednou týdně.

Školní jídelna se mění na testovací místo. Čtyřicítka dětí z této vávrovické malotřídky přichází kvůli odběru vzorků 2x týdně do školy dřív. Každý už přesně ví, co má dělat. Testují se tady už po páté. Kdo přece jen váhá, najde nápovědu v kresleném návodu.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ Vávrovice: „V současné době už testování nezdržuje výuku. Výuka začíná tak, jak má. Je to výhoda malé školy. Množství dětí, které máme, to zvládne za 30 min.“

Antigennímu testování se v Moravskoslezském kraji od poloviny dubna každý týden podrobuje na 40 000 dětí ze základních a mateřských škol. Počet pozitivních výsledků vzrůstá. Při prvním testování jich bylo 16, včera 114. Desítky tříd jsou v karanténě.

Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje: „Bylo uzavřeno celkem 36 tříd."

Někteří rodiče ale s testováním svých dětí nesouhlasí. A tak je nechali raději doma. Podle nich je takováto podmínka pro vstup do školy nezákonná.

Michal Holý, iniciativa Nesahejte nám na děti, Opava: „Je to ústavní právo dětí na vzdělání bez podmínek, které nelze podmiňovat žádnými testy ani rouškami.“

Většina rodičů ale své potomky do školy posílá. Přesto by si představovali zjišťování zdravotního stavu dětí jinak.

Pavel Bárta, otec žákyně 2. třídy: „Já bych byl pro testy PCR jednou týdně. Mně to přijde lepší.“

K rodičům se připojili také zastupitelé Opavy, kteří adresovali ministerstvu zdravotnictví výzvu, aby se způsob provádění školních testů změnil z antigenních na PCR. Město, jako zřizovatel základních a mateřských škol, by za ně bylo ochotno i připlatit.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Ta přidaná hodnota je to, že by děti mohly být všechny ve škole a bez roušek.“

 Pokud by mělo dojít ke změně způsobu testování, bude to zřejmě až od června.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy