Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava mapuje 100 let opavského skautingu

  • Opava,

Sto let skautingu v Opavě rekapituluje výstava v Obecním domě, kde jsou k vidění exponáty a fotografie, které poskytli především jeho současní členové. V Opavě působí kromě „tradičních“ oddílů Skautů také oddíly zaměřené na vodní sporty.

VIDEO: TV Polar

Skaut - hnutí, které vzniklo v Anglii a mělo za úkol naučit chlapce všestrannosti, u nás se začalo rozvíjet pod názvem Junák od r. 1912. O 9 let později tento fenomén přichází i do Opavy a to díky studentovi Otakaru Peterkovi, který se sem přistěhoval.

Petr Tesař, autor výstavy, předseda okresní rady Junáka v Opavě: „Svým spolužákům vykládal o tom, co to skauting je. Vzbudilo to takový takový ohlas, že už za několik týdnů vzniká v Opavě první skautská družina Vlků."

Nejprve to byla jen chlapecká záležitost, později se přidaly i dívky. Aby si uměli poradit v každé situaci, učili se rozdělat oheň nebo orientovat se v krajině. Skautig je také životní styl, jehož součástí je čestné chování, pomoc druhým nebo ochrana přírody. 

Většina oddílů, které nyní v Opavě sdružují víc jak 400 členů, se věnuje všeobecným aktivitám. Výstava představuje také oddíly vodních skautů, které vznikaly od r. 1991.

Ivana Maloušková, kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Plánujeme komentované prohlídky s autorem výstavy, letní workshopy se skauty. Na sobotu 4. září máme připravený program Putování se skauty.“

Účastníci společně dorazí na tábořiště, kde se budou moci zapojit do nejrůznějších skautských aktivit.

Výstava o historii opavského skautingu bude pro návštěvníky otevřená až do podzimu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy