Táhlý zvuk trubky svolává k nástupu skauty. Tento ranní rituál nechybí na žádném táboře. Tentokrát jej skauti předvedli na Náměstí Osvoboditelů v Opavě: "Během nástupu vztyčujeme vlajku, nastupujeme ve slavnostních krojích a zpíváme skautskou hymnu," popsal tento akt
předseda okresní rady Junáku – českého skaut Opava Jan Píšala.
V centru města vyrostl také improvizovaný tábor. Lidé si jej mohli podrobně prohlédnout a třeba i zavzpomínat na čas strávený pod stanovou plachtou. Možná, že vás překvapí informace, že stan s podsadou je českým vynálezem.
První opavské junácké oddíly, které se k celosvětovému hnutí skautů připojily v r. 1921, a následně byly několikrát zakázány, připomenula to malá výstava.
"Náhodou se mi podařilo získat osobní deník zemřelého bratra mého dědečka, kde bylo spoustu fotografií. Z nich jsme vytvořili tyto výstavní panely," říká dlouholetý skaut z přístavu Černý Čáp v Opavě
Přemysl Večerek,
Zatímco rodiče si prohlíželi výstavu, děti se vyřádily při dovednostech, které má každý skaut v malíčku: určování souhvězdí, vázání uzlů zatloukání hřebíků řezání či řezání dřeva.
Návštěvníci akce mohli obdivovat také trampskou osadu nebo indiánské teepee, které se tyčilo nedaleko Dolního náměstí. Akci s názvem Dolňák s vůní dálek pořádáme už podruhé. Vždy se snažíme přenést atmosféru trampingu do města," dodala jedna z organizátorek akce Eva Sůrová z opavského magistrátu.