Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotograf zachytil průlet Mezinárodní kosmické stanice na pozadí úplňku

  • Opava,

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě zachytil zajímavý úkaz. Během úplňku Měsíce se mu podařilo na fotografii zachytit přelet Mezinárodní kosmické stanice ISS.

Petr Horálek se vydal první letošní úplněk (17. 1. 2022) pozorovat severozápadně od Klokočova na Vítkovsku. Toto území spadalo do 4,5 km širokého pásu, ve kterém bylo možné úkaz pozorovat napříč republikou. Úplněk začal v pondělí 17. ledna ve 23:48 hodin. Šlo o jeden z úhlově nejmenších úplňků v roce. Fotografovi se podařilo zachytit nejen zvrásněný měsíční povrch jen 8 minut po fázi úplňku, ale také siluetu kosmické stanice se solárními panely. Mezinárodní kosmická stanice ISS byla v tuto chvíli vzdálena něco přes 460 km od povrchu Země.

Přestože vesmírná stanice prolétne nad naším územím několikrát denně, ne vždy jsou podmínky ideální pro fotografování. Tentokrát byl Měsíc nejvýše nad obzorem, Mezinárodní stanice tedy vzdálenostně nejblíže a především přálo počasí, které po přechodu studené fronty nabízelo velmi čistý vzduch. Celý úkaz trval necelou sekundu.

Petr Horálek, fotograf a astronom: V ruce jsem měl hodinky s přesným časem a v druhé svíral kabelovou spoušť vedoucí k aparátu upevněném na teleobjektivu. Celá aparatura se nacházela na malé montáži, která kompenzovala pohyb zemské rotace, takže Měsíc byl stále ve zorném poli. V okamžiku asi sekundu před očekávaným přeletem jsem spustil rychlé sekvenční snímání a jen doufal, že se na nějakém z rychle po sobě následujících záběrů objeví silueta stanice. A podařilo se!

Nahlásit chybu


K tématu