Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kriminalita na Opavsku už dva roky klesá

  • Opava,

Kriminalita na Opavsku se v posledních dvou letech snižuje, stejně jako v celé republice. Je to zřejmě ze dvou důvodů: vládní nařízení ohledně pandemie koronaviru omezila v době lockdownu pohyb osob a utlumila společenský život. Dalším důvodem je také úprava trestního zákoníku.

Počet spáchaných trestných činů byl v loňském roce na Opavsku nižší, než v roce 2020. Meziroční snížení je o víc jak 250. Klesající tendence jsou znát už od začátku pandemie koronaviru.

Jiří Marzoll, ředitel ÚO PČR Opava: „Nejčastějším důvodem poklesu bude úprava Trestního zákoníku zejm. konkrétně v oblasti výše škody. Kdy v říjnu roku 2020 došlo ke zvýšení hranice škody nikoliv nepatrné z původních pěti na 10 000 Kč. A dále samozřejmě epidemiologický průběh loňského roku.“

Vloni na jaře byl dočasně omezený pohyb obyvatel mezi okresy, uzavřené byly restaurace a také služby, nepořádaly se kulturní a sportovní akce. Takže příležitostí pro porušování zákona bylo méně.

Nejčastěji policisté řešili majetkovou a násilnou trestnou činnost, hospodářskou či mravnostní kriminalitu. Opavsko v rámci Moravskoslezského kraje patří k okresům s nejnižším nápadem trestné činnosti a zároveň s nejvyšší objasněností, která činí 65%.

René Černohorský, mluvčí ÚO PČR Opava: „Policistům a kriminalistů z opavského TOXI týmu se podařilo objasnit několik případů nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů."

Policisté zaznamenali také zvýšení počtu trestné činnosti v kybernetickém prostoru, která mnohdy vedla za hranice republiky.

Jiří Marzoll, ředitel ÚO PČR Opava: „Vnímáme poměrně intenzivní nárůst kriminality, která se přesouvá do internetového prostředí. Zejm. se to týká podvodného jednání při obchodování s kryptoměnami. Případně podvodného vylákání přihlašovacích údajů k účtu a odčerpání finančních prostředků.“ 

Počet dopravních nehod se vloni zvýšil, a to na číslo 1601. Ovšem jejich následky nebyly tak závažné, jako v předešlých letech. Na silnicích vloni zahynuly tři osoby. Nečastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy a předjíždění, nepřiměřená rychlost a také používání mobilního telefonu za volantem.


Nahlásit chybu


K tématu