Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Model železnice nadchnul děti i dospělé

  • Opava,

Po dvou letech mravenčí práce otevřel klub železničních modelářů pro veřejnost modelové kolejiště. Na 80 m2 je položený kilometr kolejí, po kterých si to šinou vlakové soupravy. Okolní krajina vypráví jeden příběh za druhým. Chce to jen pozorně se dívat.

Parta nadšenců založila spolek Železničních modelářů v r. 2011 ve Lhotě a tady postavili první kolejiště. Do nedaleké Opavy se pak přesunuli před dvěma lety. K původním 30 m2 vymodelované krajiny přidali ještě téměř dvojnásobek, který teď postupně dotvářejí.

Jakub Javorek, předseda spolku Železniční modeláři Lhota: „Snažíme se do něj zakomponovat vtipně různé situace. Takže tady můžete vidět figurky, malé človíčky, které vyprávějí svůj příběh.“

Cestující čekají na příjezd vlaku, v zatopeném lomu se lidé koupou, skauti dostavěli stanový tábor, na zahradě se právě griluje. Pozornému oku neunikne ani statný jelen na kraji lesa. A mezi tím se prohánějí vláčky. Bezpečnou jízdu zajišťuje program ne nepodobný tomu, který řídí provoz skutečných vlaků.

návštěvník: „Já jsem tady podruhé. Kvůli dceři, aby se podívala a vláčky. A já vlastně taky.“

Zdejší nadšenci mají ještě spoustu nápadů, jak své dílo vylepšit. 

Milan Beinhauer, Železniční modeláři Lhota: „Tady v té nedokončené části tady bude lom. Bude tady ještě drtička. Bude tady i vlečka, kde budou vagónky a bude se ten kámen nakládat.“

Během dvou dnů expozici navštívilo na 700 návštěvníků. Další možnost prohlédnout si snovou krajinu protkanou železnicí bude mít veřejnost za dva měsíce, o víkendu 14. - 15. května 2022.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy