Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava třídí biologicky rozložitelný odpad

  • Opava,

Opavané mohou nově třídit biologicky rozložitelný odpad. Prozatím bylo v rámci pilotním projektu přistaveno na 40 nádob na kuchyňský odpad na jednom ze zdejších sídlišť. Město postupně pokrývají také kontejnery na odpad rostlinného původu.

Vloni na podzim odborníci analyzovali půl tuny komunálního odpadu z jednoho opavského sídliště. Zjistili, že víc jak polovinu tvoří komodity, které je možné ještě dále roztřídit, jako sklo, papír, plast nebo elektro. Největší část tvořil biologicky rozložitelný odpad.

Jiří Vaníček, vedoucí odb. životního prostřední, Magistrát Opava: „Z fyzické analýzy vyšlo, že více než 30% ve směsném komunálním odpadu ze sídlišť, byl bio odpad a gastro odpad.“

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Je to složka, která má nejvyšší podíl ve směsném komunálním odpadu. Tak má smysl ji začít třídit a začít se jí zabývat.“

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu bude město vyhodnocovat jeden rok. Poté se nejspíš nádoby na gastro odpad rozšíří do celého města.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Opava rozšiřuje také možnost třídění bioodpadu. Zatímco dříve byly tyto kontejnery k odkládání např. zbytků rostlin, trávy či listí dostupné pouze v místech se zástavbou rodinný domků, nyní se postupně objevují také na sídlištích.

Opava ročně zaplatí za svoz a zpracování odpadu zhruba 70 milionů korun. Přitom poplatky, které město vybírá od občanů, tyto náklady pokryjí jen asi ze 60%. Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail