Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Slunovrat se stěhuje z Hradce nad Moravicí do Opavy

  • Opava,

Festival Hradecký slunovrat, který od roku 2014 hostil zámek v Hradci nad Moravicí, se stěhuje do Opavy. Na konci června začne třídenní maraton koncertů, přednášek nebo i degustací tentokrát v kulisách slezské metropole. Jeho ředitel, Václav Müller, prozradí, co zajímavého se chystá.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V úvodu už to zaznělo: Hradecký slunovrat se přejmenoval na Slunovrat a přesunul se po osmi letech do Opavy. Proč ta změna?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „ Je to kvůli tomu, že na hradeckém zámku, probíhá rekonstrukce. Takže by tam pro nás už nebylo místo. Navíc, změna byla přirozená, protože zámek už byl pro nás malý.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jednotlivé akce se rozprostřou po městě, kde přesně se budou konat?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Festival se bude odehrávat v centru Opavy, ale zároveň v klidných lokalitách. Jako je třeba Minoritský klášter . Pak to jsou místa spojená se Slezskou univerzitou; na Hauerově třídě bude třeba La Putyka, na kterou se moc těším. A pak je to třeba církevní konzervatoř a také opavské parky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pozvěte nás, na co se můžeme těšit? A jaký duch bude na festivalu vládnout?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Ten program je tradičně docela hodně rozkročený. Od folkloru až k elektronice. A důležité jsou i intelektuální pořady, jako diskuse, přednášky apod. Přijede třeba Simon Mawer, autor světových bestsellerů, který je spojený s 200. výročím narození J. G. Mendela.  Ale těžištěm festivalu je hudba. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo dostat do Opavy Erika Truffaze, světovou jazzovou hvězdu. Návštěvníci se mohou těšit také na Davida Kollera, na Radůzu. Nebo na lahůdku, kterou by chtěl vidět kde kdo, a nám se ji podařilo dostat: jde o výtvarníka Františka Skálu se svou dechovkou Provodovjané. To je velmi zajímavá záležitost. A pro mne deska minulého roku.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na jedné ze scén dostanou příležitost začínající interpreti. Koho jste vybrali pro tentokrát?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Na tzv. Welcome scénu, která je neplacenou zónou festivalu si budou moci zahrát začínající umělci. A já myslím, že jde o klíčovou scénu. Účinkující vybíráme v konkurzu a řekl bych, že je to kvalitou stejně srovnatelná scéna s placenými velkými scénami."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Další neplacenou zónou pro volný vstup bude gastro zóna, co nabídne?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Ta bude rozložená kolem tzv. Ptačího vrchu v parku. Bude tam asi 50 stánků, ve kterých bude jídlo, skvělé víno, na tom my si dlouhodobě zakládáme. A bude tam také probíhat i kávový festival.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vstupenky jsou v prodeji od podzimu. Máte přehled, kolik lidí si je už zakoupilo? Kolik návštěvníků očekáváte?

Václav, Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „My nejsme masová akce, ale ani ne malá. Vstupenky jsou ještě v prodeji. Uvidíme, zda bude vyprodáno. Možná ano, možná ne. Každopádně se na vás moc těšíme!"


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy