Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stále aktuální Revizor ve Slezském divadle

  • Opava,

Slezské divadlo uvedlo premiéru satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor. Přestože slavný dramatik a spisovatel hru napsal téměř před dvěma stoletími, neztratila nic ze své aktuálnosti. Zvlášť když ji režisér zasadil do jakéhosi „bezčasí“ a okořenil narážkami na aktuální dění.

Námět slavné Gogolovy divadelní hry je známý. Jakmile se hejtman jednoho zapadlého městečka dozví, že má očekávat tajnou návštěvu vládního úředníka, rozběhne se kolotoč situací, které mají za úkol ukázat vše v co nejlepším světle. Což v místě, které je prolezlé korupcí, úplatky i úpadkem morálky není jednoduché.

Když se ve městě objeví muž, kterého za onoho revizora mylně pokládají, každý se bojí, aby se nestal nepohodlným. A tak se snaží zamést pod koberec své prohřešky. A získat si revizorovu přízeň. Bezvýznamný úředník Chlestakov toho dokáže využít... Stejně tak se chopil příležitosti student posledního ročníku Ostravské konzervatoře Pavel Zavadil. Revizor je jeho první velkou rolí.

Pavel Zavadil, herec, Slezské divadlo: „Upřímně jsem nečekal, že to bude moje první titulní role. Spíš jsem si myslel, že budu hrát nějakého milovníka. Já si to ale užívám, tahle role vyžaduje dost energie.“

Z jeviště téměř neodchází hybatel událostí hejtman v podání Daniela Volného. Jeho postavu do vážených úřednických rozměrů musely kostymérky trochu upravit.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo: „Zatím to břicho ještě nemám. Ale co není, může být. Třeba se k tomu dopracuju, než budeme mít derniéru. Možná pak budu mít své vlastní.“

Na jevišti není nouze o komické situace. Původní Gogolovu hru doplňují hojně aktuální narážky.

Michal Zetel, režisér: „Samozřejmě, herci jsou místní, znají zdejší poměry, kauzy. Tak bylo docela těžké je hlídat, aby tam nebylo toho nebylo příliš. Všechno vznikalo spontánně, na zkouškách. Herci mají povolenou určitou míru improvizace.“

I tak ale text z 19. století obsahuje mnoho průpovídek, které jsou stejně aktuální a vtipné, jako tenkrát. U mnohých se může divák domnívat, že vznikly až nyní.

Hostující režisér Michal Zetel zasadil téměř dvě století starý příběh do jakéhosi „bezčasí“. Koně nahradil jízdním kolem a povoz multikárou. Stejně tak proměnil některé mužské postavy na ženské. Tak například ze statkářů Bobčinského a Dobčinského udělal místní drbny.

Michal Zetel, režisér: „Ta hra má podstatně více mužských rolí, než ženských. Tak jsem musel přepsat čtyři postavy, které běžně hrají muži, na ženské postavy.“

Revizor není pouze satirou z doby carského Ruska. Lidská hloupost, omezenost a touha po moci je totiž věčná.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy