Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Opavsku si našlo práci asi 600 Ukrajinců

  • Opava,

Míra nezaměstnanosti na Opavsku od začátku roku klesá. Nic na tom nezměnilo ani zapojení válečných uprchlíků z Ukrajiny do pracovního procesu. Ti většinou obsadili dělnické profese. Více pracovních příležitostí nabízí také nástup sezónních prací. Situaci okomentuje v rozhovoru Jana Šimečková z opavského úřadu práce.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Podíl nezaměstnaných osob je na Opavsku dlouhodobě nízký. Aktuálně činí 2,9%. A to přesto, že zde žijí stovky válečných uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí už jistě začali pracovat firmách. Jak si to vysvětlujete?

Jana Šimečková, specialista trhu práce, Úřad práce, pracoviště Opava: „V současné době není v evidenci kontaktního pracoviště v Opavě veden žádný uchazeč v kategorii Ukrajina – dočasná ochrana. Občané Ukrajiny s dočasnou ochranou většinou nastoupili na místa, která byla dlouhodobě neobsazená. Proto se podíl nezaměstnaných nijak dramaticky nezměnil. A kopíruje uplynulé roky, kdy se v janích měsících, vlivem nástupu sezónních prací, vždy mírně snižuje.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Kolika uprchlíkům jste vypláceli humanitární dávky? Proměňuje se jejich počet?

Jana Šimečková, specialista trhu práce, Úřad práce, pracoviště Opava: „V měsíci dubnu r. 2022 jsme vyplatili necelých 1 200 humanitárních dávek. Zatím nepředpokládáme výrazně vyšší počet."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Doplnili Ukrajinci dlouhodobě chybějící pracovní sílu a kolik jich do zdejších firem nastoupilo a do jakých profesí?

Jana Šimečková, specialista trhu práce, Úřad práce, pracoviště Opava: „Do firem v okrese Opava od počátku válečného konfliktu nastoupilo asi 600 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou. Nejčastěji to byly pozice montážních dělníků, pomocných dělníků nebo jako obsluha strojů na výrobu potravin a výrobků z papíru. Jsou to profese, kde pracovní síla dlouhodobě chybí. Stále ale platí že do ČR příjíždějí ženy, hlavně ženy s dětmi, které preferují jednosměnné provozy. Proto se u některých zaměstnavatelů ani přesto nedaří obsadit volná pracovní místa. Je to především tam, kde jsou dvou až tří směnné provozy či těžší fyzická práce. Nebo tam, kde se nepodaří posunout začátek pracovní doby.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na Opavsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji, už druhým rokem klesá. Jaké jsou další prognózy?

Jana Šimečková, specialista trhu práce, Úřad práce, pracoviště Opava: „Prognóza v oblasti zaměstnanosti bude zcela závislá na celkovém vývoji ekonomiky v nejbližším období. A také na vývoji válečného konfliktu na Ukrajině. V nejbližších měsících ale větší změny neočekáváme, neboť se blíží letní měsíce, kdy se vždy ukazatelům zaměstnanosti daří.“Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy