Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí cyklisté znají pravidla silničního provozu, zvládnou i jízdu zručnosti a první pomoc

  • Opava,

Nejlepší týmy školáků z Opavska se utkaly v okresním kole dopravní soutěže Mladý cyklista. Děti soutěžily ve znalostech pravidel silničního provozu, zdravovědě a součástí byla také jízda na kole. Na hladký průběh dohlíželi strážníci a policisté.

První stanoviště mělo prověřit praktické znalosti pravidel silničního provozu malých cyklistů. Na dopravním hřišti v Malých Hošticích na ně čekaly semafory, značky nebo železniční přejezd podobně, jako v reálném provozu. Kdo zvládl jízdu na dopravním hřišti, mohl se přesunout do učebny. 

Zbyněk Halátek, strážník, Městská policie Opava: „Děti mají za úkol zakreslit do slepé mapy vyznačit trasu, jak by jeli na kole ke škole a zpět.“

Obávanou disciplínou byla jízda zručnosti. Trasa byla plná nástrah: podjíždění překážky, jízda ve žlábku či po schodech nebo slalom. Nechybělo ani obávané převážení kelímku s vodou z místa na místo. A aby to nebylo tak jednoduché, dostali cyklisté ještě k tomu zátěž na záda. Závodníci naštěstí nemuseli spěchat: nejelo se totiž na čas.

Jan Tyc, ZŠ Malé Hoštice: „Byl jsem trochu nervózní. Obával jsem se, že to nezvládnu. Ale nakonec to dopadlo dobře.“

Soutěžící také prokazovali znalosti z poskytování první pomoci. Figuranti se velmi realisticky ujali předvádění zraněných na kole. Bezvědomí, zlomená ruka, otřes mozku, rána na hlavě – to je jen hrubý výčet zranění, která museli soutěžící správně ošetřit a také zavolat pomoc.

Bára Schaffartziková, OS ČČK Opava: „Mají si všímat spíš toho, kdo nekřičí, je v bezvědomí, komu jde o život. Tam musí zachovat základní životní funkce a musí dbát zvýšené obezřetnosti k tomuto stavu.“

V okresním kole soutěžilo ve dvou věkových kategoriích celkem 10 týmů. Mezi mladšími žáky zvítězilo družstvo z opavské Základní školy Boženy Němcové. V kategorii starších žáků byli nejlepší ti ze ZŠ Englišova.

Kateřina Smolenová Hnátová, koordinátorka dopravní výchovy, Magistrát Opava: „Z obou kategorií, jak z první tak i z druhé, postupují vítězové do krajského kola.“

To se uskuteční na začátku června ve Frenštátě pod Radhoštěm.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy