Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dokončená cyklostezka propojí Opavu s Hradcem n. M.

  • Opava,

Opavu s Hradcem nad Moravicí spojuje nová cyklostezka. Zatímco její první část, která vede ze slezské metropole do Otic, byla hotová před pěti lety, zbývající úsek byl dokončený až nyní. Cyklisté tuto trasu mohou lidé využívat nejen pro cestu do zaměstnání, ale také k rekreační cyklistice.

První část cyklostezky začíná v Opavě u Školního statku. Vine se mezi poli a do nedalekých Otic je to téměř kilometr cesty. Tento úsek byl zprovozněný v roce 2017. Před necelými dvěma lety začala stavba navazující stezky. Z Otic vede přes Branku u Opavy do Hradce nad Moravicí.

Vladimír Tancík (BEZPP), starosta Otic: „Zatímco ta první cyklostezka do Opavy je využívána spíš těmi, kteří dojíždějí za prací, tak cyklostezka na Hradec bude pro otické občany víceméně jen rekreační cyklostezkou.“
Patrik Orlík (BEZPP), starosta Hradce nad Moravicí: „Myslím, že pro občany Hradce to bude cyklostezka pracovní, protože spousta jich dojíždí do práce do okolí Slezské nemocnice, takže pro ně to bude přínosem především po stránce pracovní.“

Nová část cyklostezky je dlouhá tři kilometry a cyklisty bezpečně dovede z Otic přes Branku k hradeckému koupališti. Zmíněné obce teď spojuje asfaltový povrch v délce tří kilometrů. Peníze na výstavbu se podařilo získat z Fondu dopravní infrastruktury. A část přidaly také jednotlivé obce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Celkové náklady byly 13 mil. korun, z toho 9,5 mil. Kč byla z dotací. A ten zbytek jsme si rozdělili mezi sebe. Opava si na sebe vzala tu největší část, přece jen rozpočet má daleko větší. Domluvili jsem se, že na této stavební akci budeme nejvíce participovat. I když stezka nevede přímo z Opavy.

Projekt této cyklostezky je starý víc jak deset let. Čas na jeho realizaci přešel ale až nyní.

Josef Fresser, bývalý starosta Branky u Opavy (1994 – 2008): „Zůstalo to stát, protože se majitelé pozemků z Otic nedohodli.“

Nakonec vede cyklostezka mezi poli a nabízí krásné pohledy do krajiny. A je také bezpečná. Dříve se totiž museli cyklisté jedoucí z Otic do Hradce, nebo naopak, vydat po po rušné silnici I. třídy.

místní cyklista: „My jsme byli zvyklí jezdit po hlavní cestě. Bylo to nebezpečné, protože zde jezdí mnoho kamionů."

Časem ještě přibudou kolem cyklostezky lavičky a odpočívadla. A po stranách budou vysázeny stromy.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy