Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Malí novináři ze ZŠ Englišova v Opavě jsou úspěšní

  • Opava,

Přestože prozatím navštěvují základní školu, už se vrhli na novinařinu. Děti ze ZŠ Englišova v Opavě vydávají vlastní noviny i časopis a také natáčejí filmy. Za svou tvorbu rovněž sbírají ocenění.

Mediální kroužek vede Drahomír Streit na opavské ZŠ Englišova čtvrtým rokem. V rámci něj vydává s dětmi školní časopis a od letošního roku se společně pustili také do školních novin. Nebojí se ovšem ani audiovizuální tvorby a točí vlastní filmy.

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova: „Hlavním cílem bylo, aby děti pracovaly samostatně. Aby se naučily jednotlivé činnosti a vytvářely časopis nebo film od začátku do konce samy.“

Děti se scházejí jednou týdně. Každý má na starosti něco jiného: někdo je redaktorem, jiný kameramanem nebo střihačem. Každý dělá, co ho baví. O to více s nadšením.

Radana, členka mediálního kroužku, ZŠ Englišova: „Já mám ráda přípravu časopisu, ráda do něj i kreslím.“

Sofie, členka mediálního kroužku, ZŠ Englišova: „Baví mne dělat rozhovory se sportovci.“

Za svou práci už děti sbírají první ocenění. Jejich časopis HOP získal vloni stříbrnou příčku v konkurenci 159 školních časopisů. A nejvyšší ocenění dostal redakční tým za grafiku. Tento čtvrtletník nabízí rozhovory, básně i povídky a také vtipy či křížovky.

Od letošního roku začaly děti společně vydávat také školní noviny Engliška life, které mapují dění ve škole ze zpravodajského pohledu.

Úspěšní jsou také ve filmové tvorbě. Snímek Moje místo mezi kamarády, který popisuje pobyt na letním kempu, zaujal porotu filmového festivalu Pražský kufr.

Natáčení je u dětí možná více oblíbené, než psaní pro noviny či časopis.

Nikol, členka mediálního kroužku, ZŠ Englišova: „Chtěla bych být reportérkou. Bavilo by mne být před kamerou a říkat lidem informace.“

Vloni malí novináři začali spontánně zaznamenávat školní život v době koronaviru. S kamerou nechyběli u antigenního testování, natočili také výuku v rouškách. Pocity z tohoto zvláštního období zachytili v anketách a rozhovorech. Materiál průběžně zpracovávají.

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova: „Máme tady kameramany, střihače, dokáží si pohrát s mluveným slovem, se zvukem s titulky, s mluvený slovem, s rozhovory, s anketami.“

V práci stále pokračují. Sami si určují scény, které by chtěli ve filmu zachytit. Chtějí vytvořit film o „covidové generaci“. Tak budeme držet mladým umělcům palce!


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy