Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolnické centrum Palanycja se rozšiřuje díky dobrovolníkům

  • Opava,

Letos na jaře bylo v Opavě otevřeno dobrovolnické centrum Paljanycja, kde se soustředí pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejprve si tady chodili jen pro oblečení či hygienické potřeby. Časem se aktivity centra rozšířily. Vyučuje se tady čeština, cvičí jóga, svá setkání tady mají senioři. V létě tady uspořádají příměstský tábor pro děti. Pomáhají tady kromě českých, také ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolnické centrum se nastěhovalo do objektu bývalých tiskáren v Opavě na začátku dubna. Pomáhají tady nejen čeští, ale také ukrajinští dobrovolníci. Nejprve tady byl otevřený free shop, tedy místo, kam si mohli ukrajinští běženci přijít pro potřebné oblečení, hygienické potřeby nebo hračky. Tato pomoc funguje stále a zdarma. K ní časem přibyly další. Velmi žádaná je dětská skupina, která nabízí péči o nejmenší děti.

Martina Minařík Pavelková, vedoucí, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Máme tady 10 – 12 dětí. Od tří do 8 let věku. Maminky služeb dětské skupiny plně využívají.“

Zvlášť ty, kterým se podařilo nastoupit do práce.                                                                                                                                                                        Pomáhá tady ukrajinská dobrovolnice Nataša, která v době míru pracovala ve školce.

Nataša, ukrajinská dobrovolnice: „Věnujeme se zde ukrajinským dětem, které mají za sebou těžké období. Žily ve sklepích, bály se. Snažíme se, aby se daly psychicky do pořádku.“

Starší děti mohou přijít do výtvarných dílen nebo si zamuzicírovat. Děti i dospělí mohou jednou týdně navštěvovat na hodinu češtiny.

Lenka Pavelková, učitelka, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Probíráme nejrůznější témata, která by se mohla nyní hodit. Momentálně  je to tělo.

V hodinách se především mluví. Aby se Ukrajinci naučili češtinu používat v praxi. A učivo se také často opakuje. Složení skupiny se totiž neustále proměňuje. Do hodin přicházejí noví žáci a někteří zase odcházejí, protože se vrací zpět na Ukrajinu.

Své místo má v dobrovolnickém centru také setkávání seniorů nebo cvičení jógy. Ukrajinská psychoterapeutka Marina Kovalova, pořádá už od března společná setkání, kde mohou váleční uprchlíci, sdílet své emoce.

Marina Kovalova, psychoterapeutka: „Hodně to pomáhá. Je to důležité pro lidi, kteří přijeli sami, bez rodiny. Nemají si s kým popovídat. A nebo se třeba o něčem poradit.“

Denně dobrovolnickým centrem projde 200 až 300 lidí. Starají se o ně desítky dobrovolníků z nejrůznějších organizací, například Českého červeného kříže, opavské Charity nebo Slezské univerzity. Ale aktivně se zapojují sami běženci. Plánů tady mají pořád dost.

Veronika Vlčková, dobrovolnice: „Chtěli bychom upravit také venkovní prostory, kde by měla být komunitní zahrádka, kde by se mohlo i něco pěstovat pro děti, plus menší hřiště."

Na dobu letních prázdnin je připravený příměstský tábor pro děti. Kromě zábavy je tady čeká také poučení: dozví se mnohé zajímavosti o Opavě. O městě, které se na čas stalo jejích druhým domovem.


Nahlásit chybu


K tématu