Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci ZŠ T. G. Masaryka v Opavě uspěli v lego soutěži

Opava |

Mladší žáci ze Základní školy Tomáše G. Masaryka se zapojili do soutěže. First Lego League. Z oblíbené plastové stavebnice měli sestavit plán nejrůznějších typů přepravy. Před porotou pak museli svůj projekt představit a obhájit. Šestičlenný tým získal ocenění za zpracování modelu a prezentaci.

O kroužek robotiky na opavské Základní škole T. G. Masaryka je velký zájem. Děti se tady učí konstruovat ze stavebnice lego nejrůznější modely, které se pak snaží rozpohybovat vytvořením programu. Letos zúčastnily soutěže First Lego League Explore. Ta je určena šesti členným týmům ve věku od 6 do 10 let. Téma letošního roku byla přeprava zboží. A tak malí konstruktéři začali plánovat, jak asi bude projekt vypadat. Pro inspiraci si zajeli do skutečného logistického centra, aby pochopili systém jeho fungování.

Ondřej Kavecký, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Na exkursi jsme viděli, co tam všechno jsou za stroje, třeba ještěrka, vysokozdvižný vozík, jeřáb. Zjistili jsem, že regály jsou hodně vysoké, tak jsme to postavili tak, jak jsme to viděli."

Dozvěděli se, jaký typ dopravy je vhodný po konkrétní zboží. Jak je rychlý a nebo pro jakou vzdálenost je vhodný. To všechno pak využili při sestavování modelu. Ten si nejprve naplánovali, rozdělili úkoly a pak se pustili do díla.

Fabian, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: "Velkou práci nám dalo postavit dopravní prostředky."

Společné tvoření je mělo naučit také spolupráci a respektu.

Adam, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Občas jsme se nedomluvili, ale většinou jsme to v pohodě vyřešili.“

Součástí bylo vytvoření plakátu, který zaznamenal, jak společná práce týmu postupovala.

Výsledek pak děti prezentovaly na přehlídce v Praze. A tak malí konstruktéři museli také přemýšlet nad přepravou.

Petra Černínová, učitelka, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Letos jsme vybrali pro přepravu kufr. Ten jsme převáželi do do Prahy vlakem. Tak jsme museli přemýšlet nad tím, aby se sem model vešel. Lego je křehké, takže většina stavby se zase zbortí a musí se na místě stavět znovu.“

Před porotou šestice malých konstruktérů své dílo musela popsat a také odpovídat na dotazy. Pro všechny to byla vůbec první zkušenost s veřejnou prezentací své práce. Dětem se to povedlo výborně. Získaly ocenění za zpracování modelu i jeho prezentaci.

Nahlásit chybu


K tématu

Ukrajinské rodiny z Havířova se zapojily do Lego projektu, který pro ně připravila Církev bratrská

7. října 2023 7:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Stavebnice jako prostředek k navazování přátelství mezi českými a ukrajinskými rodinami. Tento projekt realizuje Církev bratrská po celé České republice. Nyní se formou hry seznamovaly rodiny z celého Karvinska v Horní Suché.

Legorobotika děti ve Frýdku-Místku baví. SVČ má na všech akcích plno

31. srpna 2023 12:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Legorobotika děti velmi baví. Dokazují to pravidelně plné kroužky i akce z programu Prázdniny ve městě, které na léto připravilo Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Děti se naučí roboty skládat, a dokonce i jednoduše programovat, aby je mohly následně rozhýbat.

Církev bratrská začleňuje ukrajinské rodiny i formou hry, děti mohly společně po tři dny stavět Lego

6. října 2023 10:44 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Stavebnice jako prostředek k navazování přátelství mezi českými a ukrajinskými rodinami. Tento projekt realizuje Církev bratrská po celé České republice. Nyní se formou hry seznamovaly rodiny z celého Karvinska v Horní Suché.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Urologie opavské nemocnice má novou endoskopickou věž za 2,6 milionu

Včera 16:45 | Opava | Jiří Cileček

Na urologickém endoskopickém operačním sále Slezské nemocnice využívají operatéři novou endoskopickou věž. Představuje nejnovější typ zobrazovací techniky a techniky elektrokoagulace, zajišťuje efektivněji stavění krvácení při operacích prostaty a močového měchýře, kterých se ve Slezské nemocnici provádí na čtyři stovky ročně.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Žáci ZŠ T. G. Masaryka v Opavě uspěli v lego soutěži
Vydáno 30. června 2022 7:28, Opava, Katka Geryková
Mladší žáci ze Základní školy Tomáše G. Masaryka se zapojili do soutěže. First Lego League. Z oblíbené plastové stavebnice měli sestavit plán nejrůznějších typů přepravy. Před porotou pak museli svůj projekt představit a obhájit. Šestičlenný tým získal ocenění za zpracování modelu a prezentaci.

O kroužek robotiky na opavské Základní škole T. G. Masaryka je velký zájem. Děti se tady učí konstruovat ze stavebnice lego nejrůznější modely, které se pak snaží rozpohybovat vytvořením programu. Letos zúčastnily soutěže First Lego League Explore. Ta je určena šesti členným týmům ve věku od 6 do 10 let. Téma letošního roku byla přeprava zboží. A tak malí konstruktéři začali plánovat, jak asi bude projekt vypadat. Pro inspiraci si zajeli do skutečného logistického centra, aby pochopili systém jeho fungování.

Ondřej Kavecký, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Na exkursi jsme viděli, co tam všechno jsou za stroje, třeba ještěrka, vysokozdvižný vozík, jeřáb. Zjistili jsem, že regály jsou hodně vysoké, tak jsme to postavili tak, jak jsme to viděli."

Dozvěděli se, jaký typ dopravy je vhodný po konkrétní zboží. Jak je rychlý a nebo pro jakou vzdálenost je vhodný. To všechno pak využili při sestavování modelu. Ten si nejprve naplánovali, rozdělili úkoly a pak se pustili do díla.

Fabian, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: "Velkou práci nám dalo postavit dopravní prostředky."

Společné tvoření je mělo naučit také spolupráci a respektu.

Adam, člen robotického kroužku, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Občas jsme se nedomluvili, ale většinou jsme to v pohodě vyřešili.“

Součástí bylo vytvoření plakátu, který zaznamenal, jak společná práce týmu postupovala.

Výsledek pak děti prezentovaly na přehlídce v Praze. A tak malí konstruktéři museli také přemýšlet nad přepravou.

Petra Černínová, učitelka, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Letos jsme vybrali pro přepravu kufr. Ten jsme převáželi do do Prahy vlakem. Tak jsme museli přemýšlet nad tím, aby se sem model vešel. Lego je křehké, takže většina stavby se zase zbortí a musí se na místě stavět znovu.“

Před porotou šestice malých konstruktérů své dílo musela popsat a také odpovídat na dotazy. Pro všechny to byla vůbec první zkušenost s veřejnou prezentací své práce. Dětem se to povedlo výborně. Získaly ocenění za zpracování modelu i jeho prezentaci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032172/zaci-zs-t-g-masaryka-v-opave-uspeli-v-lego-soutezi