Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Kulturním domě Na Rybníčku musí být po 22. hodině klid

  • Opava,

Vedení Opavy usiluje o zrušení omezení veřejné produkce po 22. hodině v Kulturním domě Na Rybníčku. Takovéto opatření nařídila krajská hygienické stanice kvůli naměřeným nadlimitním hodnotám hluku, který ruší obyvatele přilehlého bytového domu.  Na vině je zřejmě nedostatečné konstrukční oddělení a odizolování obou objektů.

Budova kulturního domu stojí na konci ulice Na Rybníčku a navazuje na řadu bytových domů. S jedním z nich přímo sousedí stěnou u jeviště. Takže vše, co se na něm odehrává, se přenáší také do prostor přilehlého bytu. První měření hluku na základě podnětu zdejších obyvatel bylo provedeno v roce 2004. To poslední, páté v pořadí, v roce 2018.

Aleš Kotrla, mluvčí, KHS Ostrava: „V rámci těchto měření bylo zjištěno překročení stanoveného hygienického limitu hluku. A v souvislosti s tím KHS Ostrava uložila uložila pokutu vždy pořadateli veřejné produkce.“

Hygienici vydali rozhodnutí, kterým pozastavili veřejnou hudební produkci v nočních hodinách. Takže pořádat zde ples, diskotéku nebo koncert je teď problém.

Martin Seidl, provozní ředitel, Kulturní dům Na Rybníčku, Opava: „My se snažíme se zákazníkem, který pořádá akci, aby akceptoval snížení zvukové hladiny po desáté hodině.“

Opatření snižuje zájem o pronájem sálu. I když se provozovatel snaží kontrolovat hladinu hluku profesionálními měřáky či limitéry, aby požadavkům hygieny vyhověl.

Kulturní dům Na Rybníčku s kapacitou 450 míst je největším zařízení svého druhu ve městě. Kromě velkého multifunkčního sálu v přízemí jsou součástí také salonky v prvním poschodí a restaurace s venkovním posezením.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to jediný sál s takovouto kapacitou, který patří městu. Je tady kapacita 450 lidí. My jsme de facto ztratili možnost pořádat zde pořádat akce.“

Problémy s hlukem, který se přenáší do bytového domu, trvají mnoho let. Potíže neodstranila ani kompletní rekonstrukce provedená před deseti lety. Na vině je zřejmě nedostatečné konstrukční oddělení obou staveb.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já jsem s majiteli sousedního domu jednal, vyvolal jsem několik jednání ohledně technických úprav tak, aby jim to nevadilo. Ale nakonec jsme se nedohodli na kompenzaci, aby to mohlo fungovat.“

Obyvatelé domu, se nechtěli ke kauze vyjadřovat.

Zatím není jasné, co se bude dít dál. Město si nechalo zpracovat opatření, které by mohlo zabránit šíření hluku. Ovšem autor projektu za několik milionů korun negarantuje sto procentní úspěch. Město také zvažuje odvolání ke správnímu soudu.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail