Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravy obchodního domu Breda začínají. O jeho využití mohou Opavané nadále přemýšlet

  • Opava,

Chystá se výměna stovky oken na fasádě obchodního domu Breda. Investor, město Opava, se dohodl s památkáři, že většina z nich budou kopie těch původních, které byly ve špatném stavu. A za peníze z internetové sbírky se už opravuje děravá střecha. Do slavného obchodního domu z I. republiky budou moci lidé nahlédnout v září, pokud se přihlásí na workshop.

V dubnu podepsal primátor Opavy s insolvenčním správcem kupní smlouvu na 39,5 mil. korun a chátrající architektonický skvost, obchodní dům Breda, se stal majetkem města. Jeho záchrana se rozjela téměř okamžitě. Za peníze z internetové sbírky z loňského roku začala oprava děravé střechy.

A nyní se připravuje se také rekonstrukce fasády se stovkou oken. Diskuse o tom, zda budou repasována, či vyrobena nově, vedl investor s památkáři delší čas. Rozhodl jejich špatný stav.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Proto se nakonec přistoupilo ve značné míře k replikám. Nějaké malé množství zůstane v repasu, tak aby se zachovala autentická stopa.“

Tomáš Navrádil (ANO), primátor města Opavy: „Jakmile budou okna finálně dořešena, tak můžeme připravit veřejnou zakázku na výměnu těchto oken nebo na výrobu oken.“

Řeší se také špatný stav dřevěného obložení ve vstupní dvoraně. Kvůli dřevokazným procesům muselo být odstraněno a teď je v rukou odborníků.

Renovuje se i 24 skleněných vitráží nad schodištěm.

Souběžně s opravami probíhají workshopy, které by mohly dát odpověď na otázku, jak plochu o rozloze 10 000 m2 využít. Do Bredy už se podívali podnikatelé nebo architekti. Nyní se budou moci zapojit i obyvatelé města. Informace najdou uvnitř tzv. malé Bredy, která stojí před slavným obchodním domem. Její výmalba také připomíná 150. výročí narození architekta Leopolda Bauera, který obchodní dům navrhnul.

Vojtěch Král, autor instalace: „Trochu jsem tam vtiskl i ty ornamenty, které on měl rád a jsou poznat na každé jeho budově.“

Na desky uvnitř mohou lidé své nápady na využití Bredy psát.

obyvatelka Opavy: „Sleduju to už od začátku. A byla bych ráda, kdyby to bylo jako dřív, co si pamatuju já z dětství.“

Debatovat o nich pak mohou přijít 13. a 14. září na plánovaný workshop.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Byli bychom rádi, aby se nám přihlásili. Chceme znát jejich názory, jejich nápady, co by v Bredě chtěli. A věřím, že se pak budeme moci inspirovat, abychom sestavili koncepci na celý dům.“

Spolek na záchranu obchodního domu Breda usiluje o to, aby se tato budova stala znovu živou součástí města. Bude to mj. třeba také během koncertu havířovské kapely Nebe, která zahraje 1. září na střeše slavného obchodního domu.

Nahlásit chybu


K tématu