Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revitalizace Stříbrného jezera pokračuje. Důlní služby sanují propady šachet

  • Opava,

Druhou a zároveň poslední sezónu musí zvládnout milovníci přírodního koupání na Stříbrném jezeře ve společnosti stavebních strojů, a to kvůli revitalizaci tohoto bývalého sádrovcového lomu v Opavě-Kateřinkách. Většina prací na břehu jezera už je hotová. Ještě ale zbývá dokončit přístupovou komunikaci a také zabezpečit propady, které tady v důsledku těžby vznikly.

Stříbrné jezero – vyhledávané přírodní koupaliště na kraji Opavy, je bývalý sádrovcový lom. Na jaře v r. 2020 začala jeho revitalizace. Ta zahrnuje úpravu pláží i okolí, vybudování atrakcí pro děti a výstavbu přístupové komunikace. Hned v počátku ale nastaly komplikace, které práce zbrzdily.

Romeo Doupal, technický dozor investora: Příčinou byla zvýšená hladina v jezeře, která byla iniciována zřejmě nějakým závalem přirozeného odtoku hluboko v podzemí.“

Vydatné jarní deště před dvěmi lety zřejmě podmáčely podloží a došlo k propadu šachet, které dříve sloužily k těžbě sádrovce. Vodu teď odvádí přepouštěcí kanál. Na místa, kde se země propadla, je zakázaný vstup. Jde o tři místa: břeh jezera, pak také o přilehlou louku a příjezdovou komunikaci.

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Důlní služby budou provádět sanaci obou starých šachet, které se začaly propadat.“

Přestože se v okolí Stříbrného jezera pracuje, lidé se sem i tak mohou přijít vykoupat. Využívat mohou nové molo i plovoucí ponton. Slunit se mohou na kamenech u jižního břehu.

návštěvnice přírodního koupaliště: „Pěkné to asi bude, až se tady dodělá ta pláž.“

Dělníci nyní pracují na výstavbě 65 m dlouhé lávky přes řeku Opavu pro pěší a cyklisty. Lidé z Opavy tak nebudou muset za koupáním jezdit po rušné Rolnické ulici, na kterou je svedena doprava z obchvatu města.

Stanilav Cábel, stavbyvedoucí, Metrostav: „Aktuálně betonujeme mostovku lávky přes řeku Opavu. Po zabetonování a vytvrdnutí mostovky dobetonujeme zbytek patek na březích. Následně vyvěsíme nosná lana, na které bude mostovka zavěšena.“

Hloubí se také podchod pod Rolnickou ulicí. Kvůli tomu je na místě svedený provoz do jednoho pruhu a řízený je semafory. Dopravní omezení je tady plánováno do konce října.

Revitalizace tohoto území je hrazena z rozpočtu Ministerstva financí částkou 142 mil. Kč. Město Opava se necelými 24 mil. podílí na realizaci lávky. A zaplatí také výstavbu převlékáren a toalet. Do konce roku mají být stavební práce ukončeny.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail