Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dlužníci mohou využít Milostivého léta. S přípravou pomohou v Občanské poradně Charity Opava

  • Opava,

Oddlužovací akce, Milostivé léto, už podruhé nabízí možnost zbavit se dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky. Bude trvat celý podzim, až do konce listopadu. Podrobněji o tom řekne Lucie Trunečková z Občanské poradny Charity Opava.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Už na přelomu roku mohli dlužníci využít akci Milostivé léto a vyřešit si svou finanční situaci. Vy jste u vás v poradně řadě z nich pomáhali připravit si podklady. Jak velký zájem o úhradu dluhů bez vysokých poplatků byl?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „V průběhu minulého Milostivého léta se na nás obrátilo 30 klientů, což v té době bylo 10% všech našich klientů. My víme určitě o čtyřech lidech, kteří Milostivého léta využili. To ale neznamená, že ti zbývající ne. Pouze nemusíme mít zpětnou vazbu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Připomeňme, co akce Milostivé léto je a kdo ji může využít?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  "Je to možnost za zvýhodněných podmínek uhradit dluhy u veřejnoprávních organizací. Je potřeba splnit několik podmínek. Jedna z nich je, že oprávněnou osobou je veřejnoprávní organizace, což je stát, obec nebo obchodní společnosti ve vlastnictví státu nebo obce. Je to přímo vyjmenováno v zákoně, kdo může být tím oprávněným. Dlužníkem musí být fyzická osoba, musí se jednat o exekuční řízení zahájené před 28.10.2021 a musí to být vedeno soudním exekutorem podle exekučního řádu."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jde o to, že dlužník může uhradit jen dluhy, bez penále, které postupem času naskakuje. Dá se říci, kolik může ušetřit?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „Bude to velmi individuální podle toho, jaký je rozdíl mezi jistinou a tím příslušenstvím, příp. dalšími náklady. Podle našich zkušeností to mohou být tisíce, v některých případech až deseti tisíce korun.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Někdy je problém samotná ta částka. Je možné ji rozdělit do několika splátek a platit ji postupně?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „Je možná to hradit ve více řádných platbách. A nejpozději do 30. listopadu musí být uhrazena celá jistina, nebo to, co je potřeba uhradit. Ale je na tuto věc více právních názorů tak doporučujeme, pokud je to možné, aby byla částka uhrazena jednorázově, v jedné řádně označené platbě.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Pokud se někdo pro Milostivé léto rozhodne, s čím má začít?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: " Postup pro dlužníky v rámci tohoto Milostivého léta je trochu odlišný. Primárně musí exekutorovi zaslat žádost, že chtějí zahájit postup podle zákona, který Milostivé léto upravuje. A případně se v žádosti hned zeptat na výši jistiny.
My můžeme klienta provést Milostivým létem. Můžeme pomoci posoudit, zda má klient na Milostivé léto nárok, zda splňuje potřebné podmínky a můžeme také pomoci formulovat dopis exekutorovi.“

MILOSTIVÉ LÉTO II. 1.9. - 30.11. 2022

Vztahuje se na dluhy u těchto organizací:

  • státní fondy a příspěvkové organizace, veřejné školy
  • městské, státní a polostátní firmy (např. ČEZ, České dráhy či dopravní podniky)
  • zravotní pojišťovny, státní nemocnice
  • Český rozhlasu či Česká televize.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
OBČANSKÁ PORADNA CHARITY OPAVA

  • ul. Kylešovská 10
    tel. 553 616 437, 731 316 552

  • Dluhová linka tel. 770 600 800

www.milostiveleto.czNahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy