Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architekt David Witassek jako fotograf v KUPE

  • Opava,

Kulturně-umělecký prostor KUPE nabízí výstavu Davida Witasska. Opavský rodák a architekt na ní prezentuje své amatérské černobílé fotografie, na kterých zachycuje architekturu. S citem pro detail, kompozici i světlo.

Opavský rodák David Witassek se za fotografa nepokládá. Profesí je architektem. O své výstavě říká, že může působit nesourodě a nazývá ji pokusem. Návštěvníkovi ovšem předkládá koncept 46 snímků s vyváženou kompozicí a smyslem pro detail.

David Witassek, architekt, amatérský fotograf: „Já jsem celou tu výstavu pojal jako pokus. Jako pokus vyjít se svou tvorbou ven. Ukázat, co mne zajímá a co vnímám jako témata."

David Witassek fotí pro radost. Objektem jeho zájmu jsou, v souvislosti s jeho profesí, především stavby: průčelí domů, detaily nároží nebo zajímavě prosvětlená schodiště. Ani v pohledu na svět přes objektiv fotoaparátu profesi architekta nezapře.

Jiří Siostrzonek, Institut tvůrčí fotografie, Slezská univerzita v Opavě: „Fotografuje realitu, především architektonické detaily, které jej zajímají. Ale nedává do nich vůbec nic, co by je přebíjelo. Dělá čistou dokumentaci.“

Důležitou roli má kompozice. Soustředí se na detail. Svůj význam má také hra světel a stínů, která dodává fotografiím na dynamice. U všech vystavených snímků dává autor přednost černobílé fotografii.

David Witassek, architekt, amatérský fotograf: „Já si myslím, že černobílý snímek uklidňuje a dokáže způsobit soustředění na obrázek. Protože v barevné fotografii je těch vjemů daleko více. Jsou tam barvy. A ty barvy mohou rozptylovat.“

Na výstavě najdeme snímky z Londýna, Prahy nebo Splitu. Oku pozorného návštěvníka neuniknou ani fotografie z Opavy. Třeba detail, který lze najít přímo u vstupu do galerie KUPE.

Nahlásit chybu


K tématu