Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli rekonstrukci ZŠ Suché Lazce se děti učí v náhradních třídách

  • Opava,

Děti ze sucholazecké základní a mateřské školy mají třídy netradičně v kulturním domě v hasičárně nebo v hospodě. To proto, že budova školy, kde obě organizace sídlí, se opravuje.

Havarijní stav střechy a také nedostatek prostoru byly důvodem k rekonstrukci budovy školy a školky v Suchých Lazcích. A tak namísto dětí jsou tady zedníci, kteří se pustili do výměny rozvodů elektřiny, vody a kanalizace.

Kvůli opravám se musela celá škola vystěhovat a 85 děti se rozdělilo do provizorních tříd mimo budovu. Mateřská škola našla útočiště v sousedním kulturním domě. Prvňáčci usedli do lavic přestěhovaných do hasičárny. Mají tady tabuli a také spoustu obrázků.

Lenka Apetická, učitelka, ZŠ Suché Lazce: „Učíme se v hasičárně. Ukazuje nám to tady ten náš znak. Tady dříve hasiči mívali kroužek.“

Hodiny si občas zpestřují pobytem venku nebo nahlédnutím do garáže s hasičskou stříkačkou.

Protože volných prostor, ve kterých by mohla výuka probíhat, je v obci nedostatek, další dvě třídy malotřídní školy se přesunuly do sálu, který patří k místní hospodě.

Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ a MŠ Suché Lazce: „Tady mám provizorní katedru, tady máme magnetickou tabuli, na kterou píšeme. Lavice jsme nepřeváželi. Děti sedí u klasických stolů, které tady byly.“

Většina vybavení školy je uložena ve skladu. Do provizorních tříd se na tři měsíce stěhovalo jen to nejnutnější.

Přestože prostředí, ve kterém se žáci učí školu příliš nepřipomíná, učitelé se drží osnov, a tak se v hodinách zkouší a píší se písemky, jako obvykle.

V netradičních třídách to budou muset školáci ještě nějaký ten týden vydržet. A to až do doby, než rekonstrukce školní budovy za 15 mil. korun skončí.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy a starosta Suchých Lazců „Sucholazecká škola má dlouhodobě problém s místem. My jsme strašně rádi, že projektant vymyslel projekt, který má přístavbu v projektu a tak bude mít škola novou družinu.“

Ta vznikne v nové přístavbě v půdních prostorách. Zatímco rekonstrukce přízemí budovy, kde sídlí mateřská škola, bude hotová už na konci října, opravy v dalších částech budovy skončí v listopadu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy