Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoce ukrajinské i české v opavském dobrovolnickém centru

Opava |

V opavském dobrovolnickém centru Paľanycja se slavily Vánoce. A to jak ukrajinské, tak české. A tomu také odpovídala slavnostní tabule, z které mohl každý ochutnat. A nechyběly, samozřejmě, také dárky pro děti. Těch byla pod stromečkem díky štědrosti dárců velká hromada.

Do opavského dobrovolnického centra pro uprchlíky Paľanycja přišly desítky Ukrajinců, aby si připomněli Vánoce. Vzpomínali, jak je vloni slavili ve své vlasti a snad nikoho tenkrát nenapadlo, že za rok bude všechno jinak.

Místnost se pomalu plnila lidmi, kteří chtěli společně strávit vánoční čas, takže tady za chvíli nebylo k hnutí. Na úvod vystoupily nejmenší děti a zapívaly koledy.

Starší děti zase předvedly kousek vánočního představení se zpěvy. Ukrajinské ženy připravily tradiční vánoční jídla, stejně, jako ty české. A tak se pro tento den ukrajinské a české zvyky propojily.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chtěli jsme představit naše české tradice a českou kuchyni. A oni nám na oplátku připravili zase připravili jejich.“

Během sváteční večeře na Ukrajině servírují 12 postních jídel. Tím nejdůležitějším, prvním je kutja.

Taťána, ukrajinská dobrovolnice, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „To je tradiční jídlo. Připravuje se z pšenice, z máku, ořechů, rozinek a medu.“

Před podáváním se přelije svařenou šťávou ze sušeného ovoce. Nechybí ani nakládané houby, zelí, pirožky, pokrmy z luštěnin a nebo pečivo z kynutého těsta.

K ochutnání tady byl také třeba tradiční český bramborový salát a smažený řízek z kapra. Servírovala se také hrachová polévka, která na štědrovečerním stole nesmí chybět. Lidé mohli ochutnat vánočku a cukroví.

A pak přišel konečně čas na dárky, kterých byla pod stromečkem díky uspořádané sbírce opravdu velká hromada.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Byli jsme mile překvapeni, kolik lidí přineslo dárky a kolik lidí chtělo udělat dětem radost. Je to úžasné!“

Ovšem každý, kdo chtěl dárek dostat, si jej musel zasloužit nějakou tou básničkou či písničkou. A tak se rozdávání balíčku pořádně protáhlo.

V Opavě je nyní registrováno na 2 000 ukrajinských běženců, kteří zde žijí v ubytovnách, u příbuzných nebo také v samostatných bytech. Komunitní centrum Paľanycja jim poskytuje např. bezplatný odběr oblečení, jídla či spotřebního zboří, zajišťuje provoz dětské skupiny. Pořádá také výuku českého jazyka nebo nejrůznější volnočasové aktivity.Nahlásit chybu


K tématu

Osamělé seniory může potěšit kdokoliv, nejlepším dárkem je krém na ruce, káva nebo čaj

20. listopadu 2023 14:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Dárek pro druhé - rovná se radost pro všechny. Pod tímto názvem pořádá dobrovolnické centrum ADRA sbírku drobných vánočních dárků pro seniory. Letos poprvé výzvu směřovalo i do Nového Jičína.

Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize

20. dubna 2023 15:48 | Opava | Katka Geryková

 Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize. Toto místo bylo téměř rok nepřetržitě k dispozici lidem, kteří jsou na útěku před válkou na Ukrajině. Dovnitř teď nahlédneme s Romanem Otipkou z opavského magistrátu, který evakuační centrum provozuje.

Kamion přivezl do Bolatic na Opavsku s nákladem i 14 migrantů

25. července 2023 10:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V kamionu, který přijel z Turecka do Bolatic na Opavsku našli 14 uprchlíků z různých asijských států. Pravděpodobně se do kamionu dostali během přestávky řidiče. Prořezali totiž plachtu na střeše přívěsu a schovali se mezi přepravovaným zbožím.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Urologie opavské nemocnice má novou endoskopickou věž za 2,6 milionu

Včera 16:45 | Opava | Jiří Cileček

Na urologickém endoskopickém operačním sále Slezské nemocnice využívají operatéři novou endoskopickou věž. Představuje nejnovější typ zobrazovací techniky a techniky elektrokoagulace, zajišťuje efektivněji stavění krvácení při operacích prostaty a močového měchýře, kterých se ve Slezské nemocnici provádí na čtyři stovky ročně.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Vánoce ukrajinské i české v opavském dobrovolnickém centru
Vydáno 23. prosince 2022 16:42, Opava, Katka Geryková
V opavském dobrovolnickém centru Paľanycja se slavily Vánoce. A to jak ukrajinské, tak české. A tomu také odpovídala slavnostní tabule, z které mohl každý ochutnat. A nechyběly, samozřejmě, také dárky pro děti. Těch byla pod stromečkem díky štědrosti dárců velká hromada.

Do opavského dobrovolnického centra pro uprchlíky Paľanycja přišly desítky Ukrajinců, aby si připomněli Vánoce. Vzpomínali, jak je vloni slavili ve své vlasti a snad nikoho tenkrát nenapadlo, že za rok bude všechno jinak.

Místnost se pomalu plnila lidmi, kteří chtěli společně strávit vánoční čas, takže tady za chvíli nebylo k hnutí. Na úvod vystoupily nejmenší děti a zapívaly koledy.

Starší děti zase předvedly kousek vánočního představení se zpěvy. Ukrajinské ženy připravily tradiční vánoční jídla, stejně, jako ty české. A tak se pro tento den ukrajinské a české zvyky propojily.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chtěli jsme představit naše české tradice a českou kuchyni. A oni nám na oplátku připravili zase připravili jejich.“

Během sváteční večeře na Ukrajině servírují 12 postních jídel. Tím nejdůležitějším, prvním je kutja.

Taťána, ukrajinská dobrovolnice, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „To je tradiční jídlo. Připravuje se z pšenice, z máku, ořechů, rozinek a medu.“

Před podáváním se přelije svařenou šťávou ze sušeného ovoce. Nechybí ani nakládané houby, zelí, pirožky, pokrmy z luštěnin a nebo pečivo z kynutého těsta.

K ochutnání tady byl také třeba tradiční český bramborový salát a smažený řízek z kapra. Servírovala se také hrachová polévka, která na štědrovečerním stole nesmí chybět. Lidé mohli ochutnat vánočku a cukroví.

A pak přišel konečně čas na dárky, kterých byla pod stromečkem díky uspořádané sbírce opravdu velká hromada.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Byli jsme mile překvapeni, kolik lidí přineslo dárky a kolik lidí chtělo udělat dětem radost. Je to úžasné!“

Ovšem každý, kdo chtěl dárek dostat, si jej musel zasloužit nějakou tou básničkou či písničkou. A tak se rozdávání balíčku pořádně protáhlo.

V Opavě je nyní registrováno na 2 000 ukrajinských běženců, kteří zde žijí v ubytovnách, u příbuzných nebo také v samostatných bytech. Komunitní centrum Paľanycja jim poskytuje např. bezplatný odběr oblečení, jídla či spotřebního zboří, zajišťuje provoz dětské skupiny. Pořádá také výuku českého jazyka nebo nejrůznější volnočasové aktivity.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000034951/vanoce-ukrajinske-i-ceske-v-opavskem-dobrovolnickem-centru