Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoce ukrajinské i české v opavském dobrovolnickém centru

  • Opava,

V opavském dobrovolnickém centru Paľanycja se slavily Vánoce. A to jak ukrajinské, tak české. A tomu také odpovídala slavnostní tabule, z které mohl každý ochutnat. A nechyběly, samozřejmě, také dárky pro děti. Těch byla pod stromečkem díky štědrosti dárců velká hromada.

Do opavského dobrovolnického centra pro uprchlíky Paľanycja přišly desítky Ukrajinců, aby si připomněli Vánoce. Vzpomínali, jak je vloni slavili ve své vlasti a snad nikoho tenkrát nenapadlo, že za rok bude všechno jinak.

Místnost se pomalu plnila lidmi, kteří chtěli společně strávit vánoční čas, takže tady za chvíli nebylo k hnutí. Na úvod vystoupily nejmenší děti a zapívaly koledy.

Starší děti zase předvedly kousek vánočního představení se zpěvy. Ukrajinské ženy připravily tradiční vánoční jídla, stejně, jako ty české. A tak se pro tento den ukrajinské a české zvyky propojily.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chtěli jsme představit naše české tradice a českou kuchyni. A oni nám na oplátku připravili zase připravili jejich.“

Během sváteční večeře na Ukrajině servírují 12 postních jídel. Tím nejdůležitějším, prvním je kutja.

Taťána, ukrajinská dobrovolnice, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „To je tradiční jídlo. Připravuje se z pšenice, z máku, ořechů, rozinek a medu.“

Před podáváním se přelije svařenou šťávou ze sušeného ovoce. Nechybí ani nakládané houby, zelí, pirožky, pokrmy z luštěnin a nebo pečivo z kynutého těsta.

K ochutnání tady byl také třeba tradiční český bramborový salát a smažený řízek z kapra. Servírovala se také hrachová polévka, která na štědrovečerním stole nesmí chybět. Lidé mohli ochutnat vánočku a cukroví.

A pak přišel konečně čas na dárky, kterých byla pod stromečkem díky uspořádané sbírce opravdu velká hromada.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Byli jsme mile překvapeni, kolik lidí přineslo dárky a kolik lidí chtělo udělat dětem radost. Je to úžasné!“

Ovšem každý, kdo chtěl dárek dostat, si jej musel zasloužit nějakou tou básničkou či písničkou. A tak se rozdávání balíčku pořádně protáhlo.

V Opavě je nyní registrováno na 2 000 ukrajinských běženců, kteří zde žijí v ubytovnách, u příbuzných nebo také v samostatných bytech. Komunitní centrum Paľanycja jim poskytuje např. bezplatný odběr oblečení, jídla či spotřebního zboří, zajišťuje provoz dětské skupiny. Pořádá také výuku českého jazyka nebo nejrůznější volnočasové aktivity.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy