Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Slunovrat přiveze do Opavy The Young Goods

  • Opava,

Organizátoři multižánrového festivalu Slunovrat oznámili, kteří hosté se představí v červnu v Opavě. V kulisách města během tří dnů vystoupí desítky hudebníků, spisovatelů, herců nebo výtvarníků. Některá jména už nyní organizátoři sdělili na tiskové konferenci.

Festival Slunovrat odstartoval svou historii v roce 2014 v prostorách zámku Hradec nad Moravicí pod názvem Hradecký Slunovrat. Vloni se přesunul kvůli rekonstrukci zámku do Opavy. A zdá se, že tady zůstane. Koncerty, přednášky, divadelní představení či výstavy jsou zasazeny do historického centra města. A nabízí tak větší kapacitu pro návštěvníky, která dříve chyběla.

Václav Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Vybíráme místa, ať to má nějakou historii, genia loci. To je taková věc, která sice není hmatatelná, ale já na ni věřím. Taže se snažíme, aby místo korespondovalo s programem, který tam odehrává. To místo je vlastně součástí programu.“

Vloni se festival odehrával například v parku, v kostele, v minoritském klášteře, na půdě Slezské univerzity či Církevní konzervatoře nebo v kostele. Letos se rozroste ještě o prostory Slezského zemského muzea, klub Art nebo Horního náměstí.

Hudební hvězdou letošního Slunovratu bude švýcarská alternativní kapela The Young Gods, která inspirovala v 90. letech samotného Davida Bovieho. Vystoupí také skupina Tata bojs, balkánskou hudbu přiveze Mr. Žarko a chystá se také koncert scholy Gregoriana Pragensis. Nabídka jubilejního 10. ročníku je opravdu pestrá.

Václav Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „My jsme asi jediný festival, aspoň nevím o žádném jiném, který jeden den zveřejní elektronickou Khoibu a druhý scholu Gregoriana Pragensis. Což asi ukazuje, jak široký ten program je.“

Na festivalu dostávají šanci také začínající skupiny a interpreti. Na tzv. Welcome Stage vystoupí 10 nováčků, z Česka, Polska a Slovenska.

Kromě hudby se návštěvníci během tří festivalových dnů mohou navštívit výstavy, divadelní představení a mohou se také setkat se zajímavými osobnostmi.

Magdaléna Hájková, produkční nehudebního programu, Slunovrat: „My právě Slunovrat definujeme jako festival kulturní, nikoliv jen jako hudební. A tak ta nehudební složka je naprosto plnohodnotnou součástí. A pro mnohé návštěvníky možná i tou stěžejní částí festivalu.“

Do Opavy přijede lékař, válečný chirurg Edo Jaganjac, autor románu Sarajevská princezna, který se vrací k válce v bývalé Jugoslávii. Lidskoprávní témata mají na debatní scéně festivalu své místo. Hostem bude také Andrej Zubov, ruský historik a politolog, který musel kvůli svým názorům uprchnout ze své vlasti. A pozvání přijal také Robert Fielding, který byl jedním z klíčových aktivistů hnutí Solidarita v 80. letech v Polsku.

Markéta Johnová, produkční přednášek a besed, Slunovrat: „My jsme rádi, že k nám přijede. Myslím, že jeho přínos bude velký a bude to pro diváky zajímavé.“

Do začátku festivalu zbývá ještě necelých 5 měsíců. Během následujících týdnů budou organizátoři další hosty ještě postupně představovat. Vstupenky je možné si zakoupit již nyní. Festival Slunovrat se bude konat od 22. do 24. června.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy