Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Downova syndromu anebo Ponožkový den v Opavě

  • Opava,

21. březen se každoročně slaví jako Den Downova syndromu. V Opavě jej ale už roky nazývají Ponožkovým dnem. Toto pojmenování se ujalo před lety.  21. ztrojený chromozom, který Downův syndrom způsobuje, totiž vypadá pod mikroskopem jako pár ponožek. Děti z opavských škol si tento den připomněly přehlídkou nejrůznějších vystoupení.

Tanec, divadlo, cvičení, zpěv, recitace, hraní na nejrůznější nástroje v podání dětí ze základních škol z Opavska. To byla připomínka Dne Downova syndromu v Kulturním domě Na Rybníčku, kterou připravili pedagogové a žáci ze Základní a praktické školy na ul. Slezského odboje, kde se vzdělávají děti se zdravotním postižením.

Tuto akci pořádali poprvé v roce 2015 a nazvali ji Ponožkový den. Od té doby se toto pojmenování rozšířilo do celé republiky.

Zuzana Melecká, organizátorka akce a zástupkyně ředitele, ZŠ a PŠ Opava: „Ty chromozomy připomínají ponožky. Takže je to jedna ponožka navíc, kterou máme buď jinou, nebo každou jinou a připomínáme si tedy ten den ponožkami.“

Ztrojený 21. chromozom je příčinou Downova syndromu. Nesourodý pár ponožek právě na toto onemocnění odkazuje.

Nicméně, děti s tímto zdravotním omezením, nebo i s jinými hendikepy připravily mnoho zajímavých vystoupení.

Eliška, účinkující, ZŠ a PŠ Opava: „To bylo divadelní představení o čertovské škole a normální škole. My vystupujeme jako čertíci a také jako děti.“
Martin, účinkující, ZŠ a PŠ Opava: „Jsme představovali naši třídu právě. Bubnovali jsme a bylo to zábavné.“

Na pódiu se vystřídalo 320 účinkujících. Propojily se tady děti hendikepované s těmi zdravými. V hledišti se pak vzájemně podporovaly.

Daniela Kurečková, učitelka, ZŠ Šrámkova, Opava: „Chodíme sem proto, aby se tady setkaly děti z různých škol. Není to žádná soutěž, a tak je tady příjemná atmosféra. Děti vidí, co umí druzí. A pro všechny je to krásný den.“

Vystoupení chystali žáci se svými pedagogy několik týdnů. Děti s mentálním či zdravotním postižením musí přípravě věnovat více času.

Tomáš Frank, ředitel, ZŠ a PŠ Opava: „No a když to dětem nejde, tak pomohou asistentky. Vedou je. Spousta vystoupení bylo i v kombinaci děti z vyšších stupňů, kteří pomáhali malým.“

Na všech účinkujících bylo vidět, že radost z vystoupení byla obrovská. A tato radost překryla i okamžiky, kdy nebylo všechno úplně perfektní. Protože takový život prostě je.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Opava
Opava
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Výrobní a obchodní družstvo Stěbořice - Mléčná farma Jezdkovice
Jezdkovice
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail