Zlatý šperk nalezený v Opavě Kateřinkách je unikátní a má mimořádnou historickou hodnotu. Měří necelých 50 centimetrů, široký je 9 centimetrů, váží 56 a půl gramu a jistě patřil ženě z vyšší společnosti. To je výsledek více než ročního bádání archeologů, který prezentovali na bruntálském zámku.
Balász Komoróczy, ředitel Archeologického ústavu AV ČR Brno: „Samozřejmě ten nález vnímáme jako úplně mimořádný ne jenom z toho pohledu, co říkají archeologové z toho týmu z hlediska minulosti, ale i z toho pohledu, že ten kraj, který trochu leží stranou těch archeologických highlightů České republiky, se na tu mapu zapíše velmi výrazně.“
Šperk je vyrobený hlavně ze zlata s příměsí stříbra a mědi. Je to jedinečný exemplář na území České republiky a pochází z doby bronzové. Vyroben tak byl před více než třemi tisíci lety.
Matěj Kmošek, analytická konzervace, Archeologický ústav AV ČR Brno: „Jeho funkci interpretujeme primárně jako čelenku, resp. ozdobu hlavy. Je to primárně z hlediska analogických nálezů, které jsou takto interpretovány a i vlastně rozměr toho předmětu přesně odpovídá obvodu lidské hlavy.“
Co se týká původu, patří čelenka opravdu do tohoto regionu Slezska.
Stanislav Stuchlík, archeolog, AV ČR Brno: „Zcela určitě to bylo vyrobeno tady v této oblasti, v té oblasti těch Lužických popelnicových polí, protože, pokud máme takové ozdobné pokrývky hlavy v jiných oblastech, tak to vždycky souvisí s jinou kulturou. Jedině v této oblasti se tady tyto čelenky vyskytují.“
Odborníci ocenili také příkladný postup nálezce pokladu.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Chtěl bych poděkovat hlavně nálezci, protože byl poctivý a tento nález odevzdal v území, kam patří, což patří MS kraji. My mu za toto dáme odměnu ve výši 10%, kterou musí schválit zastupitelstvo MS kraje.“
Vzácný nález bude do neděle k vidění na zámku v Bruntále. Téměř totožná zlatá ozdoba byla v 80. letech minulého století nalezena také v polských Krzanowicích, dochovala se ale jen jeho fotografie. Souvislost mezi oběma šperky budou vědci teprve zkoumat.