Oddělení nukleární medicíny SNO modernizuje přístrojovou techniku. Nově má k dispozici nejnovější a nejdokonalejší gamakameru s CT skenerem v jednom. Pacientům tak odpadá čekání na dvě vyšetření a celý proces diagnostiky je tak rychlejší.
Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Základní přednosti jsou v tom, že dokážeme velice rychle a včasně diagnostikovat počínající stadia různých typů onemocnění, ať už jsou to některé typy nádorových onemocnění, onemocnění kostí, dokážeme zobrazit prokrvení srdečního svalu, prokrvení a funkci mozkové tkáně, prokrvení ledvin, v neposlední řadě i třeba distribuci bílých krvinek v těle pacienta a tím i zobrazit nějakou skrytou oblast zánětu. Pomáháme i lékařům v diagnostice počínajících stadií Parkinsonovy nemoci a eventuálně i Alzheimerovy demence.”
Výjimečnost nové technologie spočívá i v tom, že její možnosti mnohdy začínají tam, kde možnosti jiných zobrazovacích metod, včetně magnetické rezonance, končí.
Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Vzhledem k tomu, že se dostáváme při vyšetření na úroveň povrchu buňky i do nitra buňky, tak zobrazujeme procesy, které běžnými dostupnými vyšetřovacími metodami nejsme schopni zobrazit.”
V krátkém čase dá nový zobrazovací systém přesnou odpověď i na to, jestli probíhající léčba je, nebo není účinná. Vyšetření začíná nitrožilní aplikací speciální radioaktivní látky do těla pacienta, která se vyrábí přímo v nemocnici a není nebezpečná ani pro pacienta ani pro jeho okolí.
Tomáš Böhm, primář Oddělení nukleární medicíny SNO: “Bezpečnost tohoto vyšetření je v podstatě v úrovních běžných CT vyšetření a prakticky do druhého dne nepoznáme, že jsme měli v sobě malé množství radioaktivity. Jediný problém máme s klaustrofobickými pacienty, kteří ten úzký kontakt s detektorem nemusí úplně stoprocentně zvládnout.”
Ester Kubenková, radiologický asistent, ONM SNO: “V případě, že je pacient neklidný nebo trpí klaustrofobií, tak my k pacientům můžeme přistoupit, zeptat se ho, co se děje. Když pacient to vyšetření nezvládá, jsme schopni ho zastavit, když se uklidní situace, tak vyšetření pokračuje dál.”
Vzhledem k časové náročnosti vyšetření které u jednoho člověka trvá až jednu hodinu, je možno vyšetřit v ambulanci okolo 10 pacientů za den.
Libuše Przygodová, pacientka: “Cítím se v pořádku, je to ok. Nebála jsem se ničeho, prostě v pohodě, všechno v klidu jak by se nic nedělo.”
Tento přístroj má jen zhruba 40 nemocnic v Česku. Ve Slezské nemocnici bude sloužit nejen k vyšetření pacientů z Opavy a okolí, ale také pacientů z Jesenicka, Bruntálska a Krnovska.