Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

Opava |  | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Zámek v Kravařích prochází postupnou renovací. Při sanaci zdiva v suterénu západního křídla tady při jedné sondě narazili na dutý otvor, který po dohodě s památkáři odkryli a zjistili, že jde o místo, které sloužilo jako průtoková lednice.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “To původně byla nějaká barokní lednice, která zde byla v době éry Eichendorffů, kteří tady žili na zámku. Pochází to z doby přestavby toho zámku do toho barokního stylu asi 17. nebo 18. století.Zpřístupněna byla jak zvenčí, ta pak byla zazděna a také zevnitř, kde byla sklápěcí dvířka, takže mohli se k tomu dostat k těm potravinám jak zvenku tak zevnitř.”

Malá místnost o rozměrech 2x 1 a půl metru byla propojena s ledovnou, kam se po zimě dával led, který pomalu odtával.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Unikátnost je to v tom, že ona to byla průtoková, nebyla to lednice, která bývala na jiných panstvích, ale byla průtoková, že měla ještě někde nějakou chladírnu, nebo ledárnu, kde se dával led a pomocí různých kanálků, které protékaly podzámčím, tak protékal až do těchto prostor.”
Lucie Augustinková, historička architektury: “Tyto ledovny se používaly v době, kdy nebyl elektrický proud, kdy lidé byli odkázáni na prostory, do kterých se v předjaří nanosil led, aby tam zůstal s trochou štěstí až do příští sezóny a v takovéto ledovně bylo možné uchovávat potraviny, které by se jinak kazily.”
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Sami jsme úplně nevěděli, že tu máme takový skvost, ale je to právě tím, že tam byly ty průtokové kanálky, že vlastně ten led, když odtával dál, tak to postupovalo dál do další místnosti. Takže to byl takový systém, něco jako mrazák a lednice pro dnešní dobu.”

Nahlédnout do průtokové barokní chladničky, která je momentálně provizorně uzavřena, budou moci i návštěvníci.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Zpracovali jsme nějaké studie jak by to mohlo vypadat. Uvidíme, ještě se bude všechno řešit s památkáři a záleží také na finanční stránce. Mělo by to být tak, že by to měl být prosklený otvor, který by měl ukázat, co tam bylo, jaké potraviny se tam skladovaly, nebo jak to mohlo vypadat. Pochopitelně s nějakým návodem jak to asi původním majitelům sloužilo.”

Na zámku už byla opravena střecha, vyměněna okna, na které přispěl MSK a rekonstrukcí prošla i západní a jižní část a také freska v barokní zámecké kapli.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Je to jediné místo, které zůstalo na zámku neporušené požárem v roce 1937. Takže jako zázrakem zůstala tady ta kaple, která má úžasnou nástropní fresku Nanebevzetí panny Marie, když se podíváme nahoru a tato freska byla restaurována v letech 2019, 2020.”

Restaurováním letos projde i oltářní obraz z první poloviny 18. století, který symbolizuje pád andělů. Jde o olej na plátně o rozměrech 400 x 175 cm.

Nahlásit chybu


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva
Vydáno 10. dubna 2024 18:26, Opava, Yvona Fajtová
Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Zámek v Kravařích prochází postupnou renovací. Při sanaci zdiva v suterénu západního křídla tady při jedné sondě narazili na dutý otvor, který po dohodě s památkáři odkryli a zjistili, že jde o místo, které sloužilo jako průtoková lednice.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “To původně byla nějaká barokní lednice, která zde byla v době éry Eichendorffů, kteří tady žili na zámku. Pochází to z doby přestavby toho zámku do toho barokního stylu asi 17. nebo 18. století.Zpřístupněna byla jak zvenčí, ta pak byla zazděna a také zevnitř, kde byla sklápěcí dvířka, takže mohli se k tomu dostat k těm potravinám jak zvenku tak zevnitř.”

Malá místnost o rozměrech 2x 1 a půl metru byla propojena s ledovnou, kam se po zimě dával led, který pomalu odtával.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Unikátnost je to v tom, že ona to byla průtoková, nebyla to lednice, která bývala na jiných panstvích, ale byla průtoková, že měla ještě někde nějakou chladírnu, nebo ledárnu, kde se dával led a pomocí různých kanálků, které protékaly podzámčím, tak protékal až do těchto prostor.”
Lucie Augustinková, historička architektury: “Tyto ledovny se používaly v době, kdy nebyl elektrický proud, kdy lidé byli odkázáni na prostory, do kterých se v předjaří nanosil led, aby tam zůstal s trochou štěstí až do příští sezóny a v takovéto ledovně bylo možné uchovávat potraviny, které by se jinak kazily.”
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Sami jsme úplně nevěděli, že tu máme takový skvost, ale je to právě tím, že tam byly ty průtokové kanálky, že vlastně ten led, když odtával dál, tak to postupovalo dál do další místnosti. Takže to byl takový systém, něco jako mrazák a lednice pro dnešní dobu.”

Nahlédnout do průtokové barokní chladničky, která je momentálně provizorně uzavřena, budou moci i návštěvníci.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Zpracovali jsme nějaké studie jak by to mohlo vypadat. Uvidíme, ještě se bude všechno řešit s památkáři a záleží také na finanční stránce. Mělo by to být tak, že by to měl být prosklený otvor, který by měl ukázat, co tam bylo, jaké potraviny se tam skladovaly, nebo jak to mohlo vypadat. Pochopitelně s nějakým návodem jak to asi původním majitelům sloužilo.”

Na zámku už byla opravena střecha, vyměněna okna, na které přispěl MSK a rekonstrukcí prošla i západní a jižní část a také freska v barokní zámecké kapli.

Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Je to jediné místo, které zůstalo na zámku neporušené požárem v roce 1937. Takže jako zázrakem zůstala tady ta kaple, která má úžasnou nástropní fresku Nanebevzetí panny Marie, když se podíváme nahoru a tato freska byla restaurována v letech 2019, 2020.”

Restaurováním letos projde i oltářní obraz z první poloviny 18. století, který symbolizuje pád andělů. Jde o olej na plátně o rozměrech 400 x 175 cm.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042529/zamek-v-kravarich-ukryval-unikatni-prutokovou-barokni-lednici-odhalila-ji-sonda-pri-sanaci-zdiva