Zámek v Kravařích prochází postupnou renovací. Při sanaci zdiva v suterénu západního křídla tady při jedné sondě narazili na dutý otvor, který po dohodě s památkáři odkryli a zjistili, že jde o místo, které sloužilo jako průtoková lednice.
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “To původně byla nějaká barokní lednice, která zde byla v době éry Eichendorffů, kteří tady žili na zámku. Pochází to z doby přestavby toho zámku do toho barokního stylu asi 17. nebo 18. století.Zpřístupněna byla jak zvenčí, ta pak byla zazděna a také zevnitř, kde byla sklápěcí dvířka, takže mohli se k tomu dostat k těm potravinám jak zvenku tak zevnitř.”
Malá místnost o rozměrech 2x 1 a půl metru byla propojena s ledovnou, kam se po zimě dával led, který pomalu odtával.
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Unikátnost je to v tom, že ona to byla průtoková, nebyla to lednice, která bývala na jiných panstvích, ale byla průtoková, že měla ještě někde nějakou chladírnu, nebo ledárnu, kde se dával led a pomocí různých kanálků, které protékaly podzámčím, tak protékal až do těchto prostor.”
Lucie Augustinková, historička architektury: “Tyto ledovny se používaly v době, kdy nebyl elektrický proud, kdy lidé byli odkázáni na prostory, do kterých se v předjaří nanosil led, aby tam zůstal s trochou štěstí až do příští sezóny a v takovéto ledovně bylo možné uchovávat potraviny, které by se jinak kazily.”
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Sami jsme úplně nevěděli, že tu máme takový skvost, ale je to právě tím, že tam byly ty průtokové kanálky, že vlastně ten led, když odtával dál, tak to postupovalo dál do další místnosti. Takže to byl takový systém, něco jako mrazák a lednice pro dnešní dobu.”
Nahlédnout do průtokové barokní chladničky, která je momentálně provizorně uzavřena, budou moci i návštěvníci.
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Zpracovali jsme nějaké studie jak by to mohlo vypadat. Uvidíme, ještě se bude všechno řešit s památkáři a záleží také na finanční stránce. Mělo by to být tak, že by to měl být prosklený otvor, který by měl ukázat, co tam bylo, jaké potraviny se tam skladovaly, nebo jak to mohlo vypadat. Pochopitelně s nějakým návodem jak to asi původním majitelům sloužilo.”
Na zámku už byla opravena střecha, vyměněna okna, na které přispěl MSK a rekonstrukcí prošla i západní a jižní část a také freska v barokní zámecké kapli.
Silvie Hříbková, vedoucí oddělení kultury, Zámek Kravaře: “Je to jediné místo, které zůstalo na zámku neporušené požárem v roce 1937. Takže jako zázrakem zůstala tady ta kaple, která má úžasnou nástropní fresku Nanebevzetí panny Marie, když se podíváme nahoru a tato freska byla restaurována v letech 2019, 2020.”
Restaurováním letos projde i oltářní obraz z první poloviny 18. století, který symbolizuje pád andělů. Jde o olej na plátně o rozměrech 400 x 175 cm.