102 mincí, z toho 30 zlatých uherských dukátů, 63 pražských a 9 míšeňských grošů. Výjimečný soubor středověkých zlatých a stříbrných mincí objevili archeologové při průzkumu na dvoře školy na ulici Praskova v Opavě.
Ilona Matejko-Peterka, kurátorka numizmatické podsbírky Slezského zemského muzea: “Nejstarší mincí je pražský groš pocházející z doby Jana Lucemburského a neopak nejmladšími jsou pražské groše vlády Vladislava II. Jagelonského, které jsou datované na 70. léta 15. století.”
Hodnota depotu byla v době uložení 13 kop pražských grošů. Za tuto částku se dalo pořídit například šest koní, přičemž jeden kůň stál v té době 120 pražských grošů, nebo například 26 sudů piva.
Michal Zezula, ředitel Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě: “Nález pokladu byl učiněn na historickém opevněném předhradí opavského hradu, který byl vystavěn vévodou Přemyslem I. na přelomu 14. a 15. století.”
Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Je to takový bonus celkové rekonstrukce, kterou jsme zahájili pro naši školu, která poskytuje službu zrakově postiženým dětem.”
Mincovní poklad si v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě v Opavě může prohlédnout i široká veřejnost. A to do neděle 19. května vždy od 10 do 18 hodin.