Cílem festivalu Nechme se překvapovat bylo představit žákům opavských základních škol vybrané ohrožené živočišné druhy, přiblížit jim práci terénních zoologů a podpořit ochranu přírody. Hlavním organizátorem festivalu byli studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s odborem školství města Opavy.
Kristýna Nováková, ředitelka České koalice pro ochranu biodiverzity: “Cílem festivalu je vlastně více propagovat ochranářské projekty, které Češi dělají ve světě. My jsme vlastně chtěli v krátkosti seznámit děti o živočišných druzích, o globálních výzvách, o ochraně přírody jako takové, o ekosystémech, které jsou v jejich okolí. U toho jsou workshopy. Třeba tady teď konkrétně jsme s H2O hospodáři, kteří ukazují na svých expozicích jak se dá pracovat s vodou v krajině.”
Edukativní videa se promítala v kinosále a ateliéru Hauerova a vždy na ně navázala beseda s hostem ochranářem či zoologem, který pracuje přímo v terénu.
Otakar Závalský, terénní zoolog, ZOO Ostrava: “Dneska jsem reagoval na film o užovkách. Kromě užovky obojkové, která je u nás ještě hojná, všechny druhy hadů, tak všechny jsou přísně chráněné a dalo by se říct, že nejvíc je ohrožuje lidská činnost, která mění jejich životní prostředí k nepoznání. Z biotopů původních mokřadních, skalnatých, křovinatých, tak vznikají sídliště, cesty, průmyslové zóny a to pochopitelně připraví celou populaci, ta populace přijde vniveč celá.“
Celkem bylo připraveno šest projekcí s besedami. Školáci se tak dozvěděli více o ohrožených supech mrchožroutech, o tom, co se děje v zákulisí zoo, nebo jak se zachraňují ohrožená zvířata na Sumatře a Filipínách.
anketa: žáci opavských základních škol: “Dalo nám to to, že jsme se dozvěděli, že supi jsou vlastně užitečná zvířata a že musíme o ně víc bojovat, aby neumírali tak často a myslím si, že to je důležité starat se o zvířata víc. Bylo to dobré, protože jsme zjistili v tom filmu, že to co vidíme v zoo není úplně všechno a že dělají mnohem víc věcí, třeba mají ty různé projekty a starají se i o ty mláďata, které se nemůžou postarat a tak.“
Moderátorkou a průvodkyni festivalu byla mladá ochránkyně přírody a cestovatelka Viki Seifertová.
Viki Seifertová, ochránkyně přírody: “Moje role na festivalu je moderovat ho a představovat ta témata dětem, protože dost často se stává, že biologové umí krásně mluvit o tom svém tématu, ale žijí často v nějaké svoji bublině a těžko se jim to předává někam dál nebo právě dětem a široké veřejnosti, takže mým úkolem je bourat tu bublinu a předávat to dál. Celé to začalo tím, že jsem našla projekt, který chrání mořské želvy a chtěla jsem jim nějak pomoci a zjistila jsem, že nejvíc by jim pomohlo, kdyby se o těch tématech mluvilo.”
Dvě projekce byly přístupné i pro širokou veřejnost.