Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.
Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.
Léto je v plném proudu a s ním také různé kulturní akce a festivaly. Toho bohužel opět využívají podvodníci, kteří se snaží ze zájemců vylákat peníze za nákup falešných či neexistujících
vstupenek.
Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.
Obyvatelé obvodu mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Vedení Ostravy-Jihu se tak již čtvrtým rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy. Na pořádání sousedských akcí mohou žadatelé získat až 10 000 Kč.
Policisté, ale také hasiči či zdravotnická záchranná služba velmi často procvičují nejrůznější postupy a situace, aby mohli v případě potřeby co nejrychleji reagovat. Tentokrát se ale v Ostravě uskutečnilo svých rozsahem výjimečné cvičení - zásah proti střelci budově univerzity
Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Workshopy dobové kuchyně probíhají v gastrocentru univerzity a jsou součástí studia historie a kulturního dědictví v regionální praxi.
Sedm jednotek hasičů zasahovalo u velkého nočního požáru rodinného domu v Hlučíně na Opavsku. Hasiči s plameny bojovali hodinu a půl. Až se jim podařilo dostat dovnitř, našli tam mrtvého muže. Zraněn byl i jeden ze zasahujících hasičů. Škoda byla odhadnuta na 3 milion korun.
Fotbalisté TJ Slovan budou muset pár měsíců hrát na hřišti v Dolních Datyních. Domácí tráva už nevydržela neustálou zátěž a klub musel přistoupit k celkové revitalizaci hřiště.
Riziko zavlečení slintavky a kulhavky do České republiky roste. V Moravskoslezském kraji platí přísná opatření na dvou vybraných hraničních přechodech – v Mostech u Jablunkova a na Bílé. V Mostech už navíc funguje speciální dekontaminační linka, která má rychleji odbavit větší počet aut.
Ostrava se snaží řešit problematiku ubytoven, kde se soustřeďují sociálně slabí občané a často obtěžují své okolí. Vedení města proto odsouhlasilo navýšení daně pro problémové ubytovny. Jde o novinku, která by měla nutit majitele, aby s nájemníky udělali pořádek.
Po roce se na jaře obyvatelé Palkovic a Myslíku opět zapojili do hromadného úklidu. Tentokrát sběrači procházeli především okolí vodních toků, které znečistila loňská velká voda.
Ozbrojení pachatelé přepadli vězeňskou eskortu, vzali rukojmí a uprchli. Toho využili i další vězni a utekli. Na místo okamžitě vyrazily desítky policistů, hasičů, zdravotníků i vězeňská služba. Vše nakonec skončilo zadržením všech pachatelů a osvobozením rukojmích. Takový byl námět velkého taktického cvičení IZS v Karviné.
Zámek v Jindřichově po letech projde rekonstrukcí. Vylidněný je od roku 2009, co se odsud odstěhoval Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež. O rok později ho obec získala do majetku od Moravskoslezského kraje a začala připravovat jeho rekonstrukci.
Nemocnice ve Frýdku-Místku investuje do své modernizace. Po rekonstrukci Jednotky intenzivní péče se nyní buduje nový centrální urgentní příjem, který bude disponovat novým CT přístrojem.
Nákladem 110 milionů korun bude opraven arcibiskupský zámeček v Hukvaldech. Za dva roky by měla památka sloužit veřejnosti jako moderní centrum s interaktivními expozicemi věnovanými přírodě.
Díky rychlé reakci ostravských policistů se dostala pětiletá dívka s náhlými zdravotními obtížemi včas do péče záchranářů. Otec dítěte požádal hlídku o pomoc na frekventované křižovatce. Policisté nezaváhali ani vteřinu, doprovodili je až ke zdravotníkům a malou Lindušku tak pomohli zachránit.
Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun
Vydáno 15. dubna 2024 14:56, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.