Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.
Policie hledá muže, který vyzvedl v pražském obchodě elektroniku za 80 tisíc korun. Tyto peníze přitom pocházely z účtu ženy z Ostravy, kterou napálil podvodník. Dostal od ní vzdálený přístup do jejího internetového bankovnictví a následně nakoupil zboží.
Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.
Reklama na internetu lákala na vysoké zhodnocení peněz. Stačilo se jen zaregistrovat a investovat do kryptoměny. Tím ale padl muž z Karvinska do velmi propracovaného systému podvodu. Neznámý muž na telefonu přesvědčil poškozeného, že mu se vším pomůže a získal od něj osobní přístupy k bankovnímu účtu, ze kterého mu vysál téměř půl milionu korun.
Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.
Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.
Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.
Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.
Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.
Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.
V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.
V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.
Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.
Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.
Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.
Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.
Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.
Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun
Vydáno 15. dubna 2024 14:56, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.