Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Prověřila je v poskytování první pomoci

Opava |  | Opavský expres

V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Uskutečnilo se tam regionální kolo soutěže pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kterého se zúčastnilo na 70 žáků základních škol a víceletých gymnázií. Šlo o vítěze základních kol.

Cílem Regionálního kola soutěže Mladých zdravotníků je prověřit znalosti a praktickou připravenost družstev v poskytování první pomoci. Soutěžila pětičlenná družstva ve dvou kategoriích. Tou první byli žáci prvního stupně, druhou pak žáci druhého stupně a žáci z věkově odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Máme tady v Městských sadech stanoviště, které vychází v podstatě z reálných situací. Snažili jsme se je udělat, aby byly co nejreálnější a žáci si musí projít 8 stanovišť na téma 1. pomoc, plus obvazová technika a transport. Naštěstí Městské sady jsou takové klikaté a mají spoustu zákoutí, takže mají samozřejmě mapu, mají dokonce svého průvodce a mají časový harmonogram, podle kterého chodí po stanovištích.”

Na splnění úkolu na každém ze stanovišť měli soutěžící pouhých 10 minut. Poté následovalo hodnocení.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Snažíme se být hodní, citliví, ale zároveň i vystihnout to, co by šlo příště zlepšit. Cílem soutěže, nebo vůbec obecně kroužků mladých zdravotníků je naučit děti první pomoc, kterou potřebují celý život.”
Jakub Nohavica, rozhodčí soutěže: “My jsme zrovna na stanovišti 1. pomoci pro nižší stupeň, takže děti asi nejvíce dělají chyby v komunikaci, protože jsou stydlivé hodně a bojí se toho. Bojí se bavit s tím figurantem co s ním dělají a tak dál. Takže to asi bude ta největší chyba. Já myslím, že jsou šikovní Na to, jak jsou mladí, tak jim daří všem alespoň zúročit veškeré ty znalosti, které nabyly za ten rok.”
anketa: soutěžící žáci: “Obešli jsme už páté stanoviště, teďka chyby byly, ale bylo jich asi tolik jak jsme čekali. Práce v týmu dobrý, jsme dobrá parta, tak je to fajn tady. Byl to takový spíš hec, kdy paní učitelka nás chtěla naučit novým zkušenostem a zážitkům, tak nás přihlásila na okresní kolo a teďka jsme se dostali do kraje.”
“Líbí se mi to moc, určitě to jsou nové zkušenosti do života pro nás pro všechny, něco se naučíme. Je to trošku jiné než jenom v té škole, když se učíme všechny možné obvazové techniky a ty zranění, tak že zde je pro nás posun nějaký a líbí se nám to tady. Učíme se skvělým věcem.”
“Dává nám to mnoho informací o tom, jak třeba se zachovat v těch zraněních třeba, když uvidíme a jakože je to fajn.”
“Některé se nám nepovedly, protože jsme fakt nevěděli, co tam asi dělat moc a nezjistili jsme moc, co se tam stalo a asi nejtěžší byla ta první. To chlapeček spadl z pavučiny, prostě z prolézačky a měl nějaké prostě krvácení a nevěděli jsme, jak to ošetřit.”

Vítězové se utkají v republikovém kole soutěže, které se uskuteční v Semilech.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Stříbrném jezeře se utopil muž. Pod hladinou byl desítky minut

19. července 2023 9:34 | Opava | Tomáš Kořistka

Stříbrné jezero v Opavě si vyžádalo první letošní oběť. V úterý dopoledne se v něm utopil senior, který si šel zaplavat. Než se jej podařilo záchranářům najít uběhly desítky a minut a oživovací pokusy byly marné.

Při koupání buďte opatrní. Ne každá vodní plocha je hlídaná plavčíky

21. července 2023 9:36 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Hned třikrát během tohoto týdne spěchali záchranáři z našeho kraje k případům tonutí. V těchto situacích je důležité, aby lidé zvládali základní první pomoc a nebáli se ji poskytnout. Zejména u přehrad a jezer totiž většinu nebývají plavčíci a než profesionálové přijedou, je to na ostatních návštěvnících.

Karvinští městští strážníci zachránili život cyklistovi

8. srpna 2023 10:18 | Karviná | Monika Danková

Karvinští strážníci Patrik Mrózek a Zdeněk Malyrz zachránili ve službě život sedmapadesátiletému cyklistovi, který měl poblíž zimního stadionu zdravotní potíže a upadal do bezvědomí. Jejich záslužný čin ocenil i primátor města.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 10:12, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

V Opavě vzniknou nová parkovací místa. Uleví se řidičům v Kateřinkách

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Získala tak původní vzhled

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence

10. července 2024 10:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

3. července 2024 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku. Původně to byl chudobinec s kapacitou 100 lůžek

3. července 2024 14:11 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Prověřila je v poskytování první pomoci
Vydáno 26. června 2024 14:03, Opava, Yvona Fajtová
V Městských sadech v Opavě si zasoutěžili mladí zdravotníci. Uskutečnilo se tam regionální kolo soutěže pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kterého se zúčastnilo na 70 žáků základních škol a víceletých gymnázií. Šlo o vítěze základních kol.

Cílem Regionálního kola soutěže Mladých zdravotníků je prověřit znalosti a praktickou připravenost družstev v poskytování první pomoci. Soutěžila pětičlenná družstva ve dvou kategoriích. Tou první byli žáci prvního stupně, druhou pak žáci druhého stupně a žáci z věkově odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Máme tady v Městských sadech stanoviště, které vychází v podstatě z reálných situací. Snažili jsme se je udělat, aby byly co nejreálnější a žáci si musí projít 8 stanovišť na téma 1. pomoc, plus obvazová technika a transport. Naštěstí Městské sady jsou takové klikaté a mají spoustu zákoutí, takže mají samozřejmě mapu, mají dokonce svého průvodce a mají časový harmonogram, podle kterého chodí po stanovištích.”

Na splnění úkolu na každém ze stanovišť měli soutěžící pouhých 10 minut. Poté následovalo hodnocení.

Daniel Rother, ředitel soutěže, Český červený kříž: “Snažíme se být hodní, citliví, ale zároveň i vystihnout to, co by šlo příště zlepšit. Cílem soutěže, nebo vůbec obecně kroužků mladých zdravotníků je naučit děti první pomoc, kterou potřebují celý život.”
Jakub Nohavica, rozhodčí soutěže: “My jsme zrovna na stanovišti 1. pomoci pro nižší stupeň, takže děti asi nejvíce dělají chyby v komunikaci, protože jsou stydlivé hodně a bojí se toho. Bojí se bavit s tím figurantem co s ním dělají a tak dál. Takže to asi bude ta největší chyba. Já myslím, že jsou šikovní Na to, jak jsou mladí, tak jim daří všem alespoň zúročit veškeré ty znalosti, které nabyly za ten rok.”
anketa: soutěžící žáci: “Obešli jsme už páté stanoviště, teďka chyby byly, ale bylo jich asi tolik jak jsme čekali. Práce v týmu dobrý, jsme dobrá parta, tak je to fajn tady. Byl to takový spíš hec, kdy paní učitelka nás chtěla naučit novým zkušenostem a zážitkům, tak nás přihlásila na okresní kolo a teďka jsme se dostali do kraje.”
“Líbí se mi to moc, určitě to jsou nové zkušenosti do života pro nás pro všechny, něco se naučíme. Je to trošku jiné než jenom v té škole, když se učíme všechny možné obvazové techniky a ty zranění, tak že zde je pro nás posun nějaký a líbí se nám to tady. Učíme se skvělým věcem.”
“Dává nám to mnoho informací o tom, jak třeba se zachovat v těch zraněních třeba, když uvidíme a jakože je to fajn.”
“Některé se nám nepovedly, protože jsme fakt nevěděli, co tam asi dělat moc a nezjistili jsme moc, co se tam stalo a asi nejtěžší byla ta první. To chlapeček spadl z pavučiny, prostě z prolézačky a měl nějaké prostě krvácení a nevěděli jsme, jak to ošetřit.”

Vítězové se utkají v republikovém kole soutěže, které se uskuteční v Semilech.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043753/v-mestskych-sadech-v-opave-si-zasoutezili-mladi-zdravotnici-proverila-je-v-poskytovani-prvni-pomoci