Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jeseníky jsou díky skvělým sněhovým podmínkám v obležení lyžařů, běžkařů i turistů

Opava |

Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

V Jeseníkách se v těchto dnech radují z velké návštěvnosti lyžařů, běžkařů i pěších turistů. Hory pokrývá až jeden a půl metru sněhu a v provozu je většina sjezdovek i běžeckých tratí.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pro běžkaře jsou k dispozici tratě od Alfrédky směrem ke Skřítku, Kolem Skřítku už jsou taky vyfrézované tratě. Tam je sněhová pokrývka dostatečná, myslím, že tomu odpovídá i návštěvnost těch běžkařů. Z Karlova se dají nasadit běžky už přímo v areálu nebo na vedlejších cestách a dá se jít směrem k hřebenu nebo k Alfrédce.”

Upraveny jsou i běžecké tratě z Ovčárny na Švýcárnu a dále pak na Červenohorské sedlo.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Tratě pokračují z Červenohorského sedla až na Vřesovou studánku, tam strojová úprava končí a pokračuje tam prošlápnutá stopa přes Trojmezí, přes Vozku, přes Keprník až na chatu Šerák.”

Běžecké tratě se pravidelně kontrolují a upravují podle toho, v jakém jsou stavu.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pokud sněží, tak se upravují i vícekrát denně, pokud ta trať vydrží bez náporu lyžařů v dobrém stavu, tak i dva tři dny tam ta rolba nemusí jet.”

Co se týká sjezdových tratí, pak na Pradědu je v provozu 5 lanovek a vleků a skvělé podmínky jsou i v nižších polohách Jeseníků.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Letošní zima je z pohledu počasí maximálně příznivá. Už jsme dlouho, vlastně od covidových dob takovou nezažili. Sněhu na sjezdovkách je zhruba metr, mimo sjezdovky kolem 20, 30 cm a vzhledem k inverzi, která údolí halí do mlhy a zimy a hory pohlcuje sluneční záření, tak je to nádhera.”
anketa: návštěvníci Jeseníků: “Podmínky pro lyžování jsou perfektní. Atmosféra, já si myslím, že jsme tady s partou kluků, kdy máme na starosti děcka na předávání lyžařského kurzu a je to parádní. Máme takovou pánskou jízdu, takže si to užíváme náramně.”
“Dneska nelyžujeme, dneska jsme šli pěšky nahoru. U nás v Šumperku je -5 a tady je plus 10. Takže paráda. Parádička, vidíte.”
“Přijeli jsme z Opavy. Líbí se nám tady moc, počasí je krásné, super, užíváme si to.”
“Je to moc krásné, nikdy jsem na takové dlouhé a krásné sjezdovce nebyla, takže letos poprvé. Jde to dobře, sníh je kvalitní, počasí výborné, takže super.”

Na Kopřivné si můžete nejen dobře zalyžovat, ale také obdivovat obří sněhové sochy, kterých je tady je celkem 5.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Každý rok máme program těch sněhových soch, letos jsme vynechali ledové i kvůli tomu teplu, tak máme obrovské sochy ze sněhu a vlastně jsou to jako vždycky zvířata. Ty velké sněhové sochy mají výhodu v tom, že není tak velký problém je, jak my říkáme, ofrešovat, opravit na rozdíl od těch ledových, které když začnou tát, tak už se to opravit nedá.”

Vleky jezdí také v Karlově, Koutech nad Desnou, na Ramzové, Dolní Moravě nebo na Červenohorském sedle.

Nahlásit chybu


K tématu

Jeseníky jsou v obležení. Hory díky inverzi a bohaté sněhové nadílce lákají lyžaře, běžkaře i turisty

22. ledna 2025 11:13 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

V Jeseníkách se o víkendu rozjely první vleky. Hory jsou oblíbeným místem lyžařských kurzů opavských škol

11. prosince 2024 22:34 | Opava | Yvona Fajtová

Milovníci zimních sportů si přijdou na své v Jeseníkách, kde se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově. Běžkaři si pak přijdou na své na zasněženém Pradědu.

V Jeseníkách se rozjely první vleky. Lyžuje se v Branné, Červenohorském sedle a Karlově

8. prosince 2024 22:09 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Jeseníkách už se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově.


Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Včera 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Záchranáři přijeli ke kolabujícímu muži v Karviné. Čidlo je upozornilo na oxid uhelnatý

Včera 22:31 | Karviná | Jiří Cileček

Kolabující muž z Karviné si přivolal záchranku. Zdravotníkům po vstupu do bytu začalo pískat čidlo oxidu uhelnatého. Hned věděli, kde je problém, muži pomohli a přivolali hasiče.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

6. prosince 2025 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

6. prosince 2025 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

6. prosince 2025 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

6. prosince 2025 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

6. prosince 2025 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Opavou projel mikulášský trolejbus plný světýlek, čertů i dětské radosti

6. prosince 2025 15:03 | Opava | Yvona Fajtová

Opavský Městský dopravní podnik opět vypravil oblíbený mikulášský vůz. Vánočně vyzdobený trolejbus jezdil po celém městě mimo jízdní řád a všichni mikuláši, čerti a andělé si užili jízdu zdarma.

Radost v Opavě rozdává vánoční atmosféru. Ručně vyrobené dárky a dekorace jdou na dračku

6. prosince 2025 14:15 | Opava | Yvona Fajtová

Už jen do 11. prosince máte možnost navštívit Vánoční obchůdek sociálně terapeutické dílny Radost. Klienti a zaměstnanci tohoto charitního střediska zde nabízejí mnoho rozmanitých a velmi žádaných vánočních dárků a dekorací.

Opavská věznice rozdává radost, poprvé se připojila k Andělskému stromu

3. prosince 2025 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská věznice se zapojila do darovací kampaně s názvem Andělský strom. Tou už 15. rokem nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá propojovat děti a jejich odsouzené rodiče prostřednictvím vánočního dárku.

Historická budova bývalé opavské pošty po letech znovu ožila. Ožila Koncept Marketem

3. prosince 2025 18:07 | Opava | Yvona Fajtová

Koncept Market se letos odehrál na opravdu výjimečném místě, a to v prostorách dlouho nepřístupné staré opavské pošty. Tato historická budova na Masarykově třídě, která po letech čekání míří k nové budoucnosti jako domov pro seniory, tak ožila sváteční atmosférou, designem a lokální tvorbou.

Rozsvícení vánočního stromu na Dolním náměstí v Opavě rozzářilo stovky úsměvů

3. prosince 2025 17:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava má za sebou jeden z nejkrásnějších okamžiků začínajícího adventu. Na Dolním náměstí se sešly stovky lidí, aby si společně užili slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Atmosféru doplnila hudba, andělé na chůdách, koledy i velkolepá andělská ohňová show.

Venkovní výtah má zajistit bezbariérový přístup do Slezského divadla v Opavě

29. listopadu 2025 16:53 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě se po dlouhých letech může konečně dočkat řešení svého největšího provozního problému. Zcela nevyhovujícího a zastaralého přístupu pro osoby se sníženou pohyblivostí. Město připravilo projekt nového venkovního výtahu. O osudu stavby teď rozhodují památkáři a Ministerstvo kultury.

Jeseníky jsou díky skvělým sněhovým podmínkám v obležení lyžařů, běžkařů i turistů
Vydáno 22. ledna 2025 16:15, Opava, Yvona Fajtová
Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

V Jeseníkách se v těchto dnech radují z velké návštěvnosti lyžařů, běžkařů i pěších turistů. Hory pokrývá až jeden a půl metru sněhu a v provozu je většina sjezdovek i běžeckých tratí.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pro běžkaře jsou k dispozici tratě od Alfrédky směrem ke Skřítku, Kolem Skřítku už jsou taky vyfrézované tratě. Tam je sněhová pokrývka dostatečná, myslím, že tomu odpovídá i návštěvnost těch běžkařů. Z Karlova se dají nasadit běžky už přímo v areálu nebo na vedlejších cestách a dá se jít směrem k hřebenu nebo k Alfrédce.”

Upraveny jsou i běžecké tratě z Ovčárny na Švýcárnu a dále pak na Červenohorské sedlo.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Tratě pokračují z Červenohorského sedla až na Vřesovou studánku, tam strojová úprava končí a pokračuje tam prošlápnutá stopa přes Trojmezí, přes Vozku, přes Keprník až na chatu Šerák.”

Běžecké tratě se pravidelně kontrolují a upravují podle toho, v jakém jsou stavu.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pokud sněží, tak se upravují i vícekrát denně, pokud ta trať vydrží bez náporu lyžařů v dobrém stavu, tak i dva tři dny tam ta rolba nemusí jet.”

Co se týká sjezdových tratí, pak na Pradědu je v provozu 5 lanovek a vleků a skvělé podmínky jsou i v nižších polohách Jeseníků.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Letošní zima je z pohledu počasí maximálně příznivá. Už jsme dlouho, vlastně od covidových dob takovou nezažili. Sněhu na sjezdovkách je zhruba metr, mimo sjezdovky kolem 20, 30 cm a vzhledem k inverzi, která údolí halí do mlhy a zimy a hory pohlcuje sluneční záření, tak je to nádhera.”
anketa: návštěvníci Jeseníků: “Podmínky pro lyžování jsou perfektní. Atmosféra, já si myslím, že jsme tady s partou kluků, kdy máme na starosti děcka na předávání lyžařského kurzu a je to parádní. Máme takovou pánskou jízdu, takže si to užíváme náramně.”
“Dneska nelyžujeme, dneska jsme šli pěšky nahoru. U nás v Šumperku je -5 a tady je plus 10. Takže paráda. Parádička, vidíte.”
“Přijeli jsme z Opavy. Líbí se nám tady moc, počasí je krásné, super, užíváme si to.”
“Je to moc krásné, nikdy jsem na takové dlouhé a krásné sjezdovce nebyla, takže letos poprvé. Jde to dobře, sníh je kvalitní, počasí výborné, takže super.”

Na Kopřivné si můžete nejen dobře zalyžovat, ale také obdivovat obří sněhové sochy, kterých je tady je celkem 5.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Každý rok máme program těch sněhových soch, letos jsme vynechali ledové i kvůli tomu teplu, tak máme obrovské sochy ze sněhu a vlastně jsou to jako vždycky zvířata. Ty velké sněhové sochy mají výhodu v tom, že není tak velký problém je, jak my říkáme, ofrešovat, opravit na rozdíl od těch ledových, které když začnou tát, tak už se to opravit nedá.”

Vleky jezdí také v Karlově, Koutech nad Desnou, na Ramzové, Dolní Moravě nebo na Červenohorském sedle.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000046956/jeseniky-jsou-diky-skvelym-snehovym-podminkam-v-oblezeni-lyzaru-bezkaru-i-turistu