Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OD Breda znovu ožívá. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena Breda první kavárna

Opava |

Obchodní dům Breda v Opavě znovu ožívá. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena první část zrekonstruované budovy - kavárna Breda Coffee.

Historický obchodní dům Breda v Opavě se po letech chátrání opět probouzí k životu. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena Breda Coffee – první veřejnosti přístupná část rozsáhlé rekonstrukce této ikonické budovy.

Jaromír Kopecký, provozovatel, Breda Coffee: “Museli jsme udělat kompletní rekonstrukci podlahy. Je tady jako nová podlaha, výmalba, taková metalická. Tady ty krásné nápisy, světla a police. Za tu příležitost jsme šťastní a děkujeme za to, protože jsme na trhu tady devět let jako pražírna s kavárnou. A chtěli jsme se tady ještě někde ukázat. A jsme šťastní, že jsme první provoz v Obchodním domě Breda.”

Kavárna zatím funguje v režimu coffee to go, tedy bez posezení. Nabízí však nejen kávu a drobné dobroty, ale také informační místo, kde návštěvníci zjistí aktuální postup rekonstrukce a mohou zde zanechávat své podněty a nápady. Opravy Bredy běží dál a nyní se soustředí především na ikonickou kopuli.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pokračuje se na očistě kopule. Vlastně ta je teďkom očištěná. No a připravuje se vlastně návrh toho dalšího řešení, protože se kontroluje stav těch skruží a toho kolem té kopule. Připravuje se vlastně návrh toho dalšího řešení, protože se kontroluje stav těch skruží a toho kolem té kopule. A podle toho se bude určovat i památkáři, když se na to dívají, v jakém je to stavu.”
Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Asi tady je 4,5 tisíce luxfer, bohužel jsou všechny popraskané, takže v téhle chvíli se například řeší, jakým typem luxfer budou nahrazeny. Taky se provádí scan žeber a provádí se statické výpočty, jestli podle vybraných luxfer budeme moci ty luxfery zpátky do těch žeber umístit, nebo jestli se bude muset udělat nějaké další opatření.”

Průzkum odhalil i jeden unikát – dochovaný mechanismus, který kdysi sloužil ke spouštění velkého lustru v centru kopule.

Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Mechanismus vypadá, že by se dal také obnovit a mohl by být zase funkční.”

Město chce v příštím roce postupně otevřít i další části přízemí.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Bude to opraveno do surového stavu, tak, aby tam mohly být různé konference, přednášky, tak aby se to prostě otevřelo pro ty lidi, pro veřejnost a mohla se Breda začít využívat. Samozřejmě pokračuje se v projektování.”

Paralelně probíhají jednání s potenciálními nájemci, například s velkou restaurací, která má zájem o prostor v jednom z pater.

Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Lidé se nám postupně hlásí, protože je to velmi zajímavá budova, je na velmi zajímavém místě. Máme, nechci říct desítky, ale máme jednotky zájemců, kteří spíše oťukávají nás, my oťukáváme je a vlastně zjišťujeme ty možnosti, co všechno by tady v Bredě mohlo být.”

Lešení tady bude minimálně do jara příštího roku. Perníkové městečko a Vánoční strom tak letos v Bredě nebude.

Rekonstrukce Bredy se tak posouvá viditelně vpřed. Kavárna Breda Coffee představuje první krok k návratu života do legendární opavské budovy.

Nahlásit chybu


K tématu

OD Breda v Opavě se probouzí k životu. U vstupu spustila provoz první kavárna

26. listopadu 2025 9:51 | Opava | Yvona Fajtová

Obchodní dům Breda v Opavě znovu ožívá. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena první část zrekonstruované budovy - kavárna Breda Coffee.

Seniorcentrum v Opavě má nově zmodernizované prostory pro setkávání

27. června 2025 9:17 | Opava | Yvona Fajtová

Seniorcentrum v Opavě má nově zmodernizované prostory pro setkávání. Rekonstrukcí prošel vestibul a také přilehlý sál, který kdysi sloužil jako kaple.

V Domově Letokruhy v Budišově nad Budišovkou slavnostně otevřeli nový altán v retro stylu

26. května 2025 8:53 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Altán na zahradě Domova Letokruhy v Budišově nad Budišovkou prošel celkovou rekonstrukci a dočkal se i přístavby. Díky retro vybavení a nábytku, který byl v minulosti součástí života uživatelů domova, dostal název Retrák.


Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Včera 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

12. května 2026 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

12. května 2026 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

12. května 2026 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

12. května 2026 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

12. května 2026 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

12. května 2026 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

12. května 2026 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Stříbrné jezero hostilo cyklistický MTB Cross, dorazily stovky závodníků

Včera 9:19 | Opava | Yvona Fajtová

Areál Stříbrného jezera v Opavě zaplnili cyklisté všech věkových kategorií. Konal se tam další ročník populárního MTB Crossu, který spojuje horskou cyklistiku a cyklokros.

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrátil vodní slalom

12. května 2026 19:42 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Bývalá Dukelská kasárna v Opavě procházejí kompletní rekonstrukcí. Výsledkem bude moderní a dostupné bydlení

12. května 2026 9:40 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozšiřování dostupného bydlení. V bývalých Dukelských kasárnách aktuálně probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která má přinést desítky nových bytů. Ty budou určené nejen pro potřebné profese, ale také pro mladé rodiny.

Festival Muziáda představil talent mladých umělců z celého kraje

9. května 2026 14:38 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě odstartoval už 13. ročník festivalu Muziáda, který každoročně představuje tvorbu žáků základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje. Zahájení patřilo vernisáži výstavy výtvarných prací.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

7. května 2026 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Poslední zvonění skončilo, studenti teď pilují přípravy na maturitní zkoušky

6. května 2026 22:24 | Opava | Yvona Fajtová

Maturanti Slezského gymnázia letos posunuli tradici posledního zvonění o krok dál – vůbec poprvé přespali přímo ve škole, aby doladili program a společně si užili poslední chvíle před odchodem. Loučení ale probíhalo i na Mendelově gymnáziu.

OD Breda znovu ožívá. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena Breda první kavárna
Vydáno 22. listopadu 2025 19:34, Opava, Yvona Fajtová
Obchodní dům Breda v Opavě znovu ožívá. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena první část zrekonstruované budovy - kavárna Breda Coffee.

Historický obchodní dům Breda v Opavě se po letech chátrání opět probouzí k životu. Ve vstupním parteru byla slavnostně otevřena Breda Coffee – první veřejnosti přístupná část rozsáhlé rekonstrukce této ikonické budovy.

Jaromír Kopecký, provozovatel, Breda Coffee: “Museli jsme udělat kompletní rekonstrukci podlahy. Je tady jako nová podlaha, výmalba, taková metalická. Tady ty krásné nápisy, světla a police. Za tu příležitost jsme šťastní a děkujeme za to, protože jsme na trhu tady devět let jako pražírna s kavárnou. A chtěli jsme se tady ještě někde ukázat. A jsme šťastní, že jsme první provoz v Obchodním domě Breda.”

Kavárna zatím funguje v režimu coffee to go, tedy bez posezení. Nabízí však nejen kávu a drobné dobroty, ale také informační místo, kde návštěvníci zjistí aktuální postup rekonstrukce a mohou zde zanechávat své podněty a nápady. Opravy Bredy běží dál a nyní se soustředí především na ikonickou kopuli.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pokračuje se na očistě kopule. Vlastně ta je teďkom očištěná. No a připravuje se vlastně návrh toho dalšího řešení, protože se kontroluje stav těch skruží a toho kolem té kopule. Připravuje se vlastně návrh toho dalšího řešení, protože se kontroluje stav těch skruží a toho kolem té kopule. A podle toho se bude určovat i památkáři, když se na to dívají, v jakém je to stavu.”
Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Asi tady je 4,5 tisíce luxfer, bohužel jsou všechny popraskané, takže v téhle chvíli se například řeší, jakým typem luxfer budou nahrazeny. Taky se provádí scan žeber a provádí se statické výpočty, jestli podle vybraných luxfer budeme moci ty luxfery zpátky do těch žeber umístit, nebo jestli se bude muset udělat nějaké další opatření.”

Průzkum odhalil i jeden unikát – dochovaný mechanismus, který kdysi sloužil ke spouštění velkého lustru v centru kopule.

Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Mechanismus vypadá, že by se dal také obnovit a mohl by být zase funkční.”

Město chce v příštím roce postupně otevřít i další části přízemí.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Bude to opraveno do surového stavu, tak, aby tam mohly být různé konference, přednášky, tak aby se to prostě otevřelo pro ty lidi, pro veřejnost a mohla se Breda začít využívat. Samozřejmě pokračuje se v projektování.”

Paralelně probíhají jednání s potenciálními nájemci, například s velkou restaurací, která má zájem o prostor v jednom z pater.

Jana Foltysová, vedoucí odboru kanceláře primátora: “Lidé se nám postupně hlásí, protože je to velmi zajímavá budova, je na velmi zajímavém místě. Máme, nechci říct desítky, ale máme jednotky zájemců, kteří spíše oťukávají nás, my oťukáváme je a vlastně zjišťujeme ty možnosti, co všechno by tady v Bredě mohlo být.”

Lešení tady bude minimálně do jara příštího roku. Perníkové městečko a Vánoční strom tak letos v Bredě nebude.

Rekonstrukce Bredy se tak posouvá viditelně vpřed. Kavárna Breda Coffee představuje první krok k návratu života do legendární opavské budovy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000051811/od-breda-znovu-oziva-ve-vstupnim-parteru-byla-slavnostne-otevrena-breda-prvni-kavarna