Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub Siréna

Opava |

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub. Siréna nabídne každou první středu v měsíci klasická díla světové kinematografie, a to především z původního celuloidového filmového pásu. Projekt spojuje filmovou historii, nostalgii i nadčasové snímky.

Kino Odboj v Opavě ožívá dalším kulturním projektem. Nově zde začal fungovat filmový klub Siréna, který se zaměřuje na klasická a umělecky hodnotná díla světové kinematografie. Promítat se bude každou první středu v měsíci.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “Nápad Petra přišel na naší první společné schůzce skoro po roce, kdy jsme přemýšleli, jakou akci v Opavě vymyslet a přišli jsme na tu Sirénu. Myslím, že to byl Petr, že skoro vykřikl, Siréna.”

Název filmového klubu není náhodný. Pravidelné promítání v první středu v měsíci má lidem připomínat zkouška sirén, která se rozezní po celé republice a zároveň je pozvat do kina.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “První středa v měsíci, všude kolem se rozezní sirény vždycky ve středu ve 12, tak lidé budou vědět, že mají jít do filmového klubu.”

Siréna staví na bohatém filmovém archivu a především na projekcích z původního filmového pásu. Kino Odboj disponuje technikou, která umožňuje promítání klasických kopií, jejichž příprava je dnes už téměř řemeslnou záležitostí.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “Na jednu cívku se vleze v laboratoři 10 minut, pro kina se to slepovalo na 20 minut. Je to dáno rozměrem české pošty, případně tehdy vlaku a konstrukčním obalem. Pak v době multiplexů se začaly vyrábět plotry nebo velké cívky, které tady v kabině máme, na které se vejde větší množství filmů, ale to musíte slepit do kupy až na místě.”

Dramaturgii filmového klubu má na starosti Petr Rotrekl, dlouholetý organizátor filmových a kulturních akcí v Opavě. Siréna chce nabídnout filmy, které obstály ve zkoušce času.

Petr Rotrekl, dramaturg filmového klubu Siréna: “Budeme hrát především díla nadčasová, umělecky hodnotná, aktuální, která zvítězila v boji s časem a nezestárla. Opravdu takové poklady jako je třeba dnešní film a to je Všechno, co jste chtěli vědět kdy o sexu a bojíte se na to zeptat.”

Program je už na několik měsíců dopředu jasný. Diváci se mohou těšit na klasiky světového filmu i odvážnější tituly.

Petr Rotrekl, zakladatel klubu Siréna: “V únoru to bude třeba film Absolvent s mladým Dustinem Hoffmanem vynikající. V březnu chceme pozvat lidi na třetí díl Kmotra Francise Forda Coppoly. 1. dubna, na apríla, zahrajeme Zamilovaná zvířata, takže se budeme inspirovat milostným životem zvířat. V květnu si připomeneme 60 let od vzniku jednoho z největších děl světové kinematografie a to je Andrej Rublev, Andreje Tarkovského. No a před prázdninami si pustíme lehce skandální Poslední tango v Paříži Bernarda Bertolucciho."
anketa: návštěvníci filmového klubu Siréna: “Mě jakoby nějak moc úplně nebaví ta komercializace a toto mě baví už od první návštěvy, kdy jsem ještě chodil do kina na Hradec Je to takové prostě osobní, přátelské a pouští se tady podle mě jako lepší věci než v klasických kinech.”
“Jsem velmi rád, že pan Vacula se pustil tady do toho projektu, že to zvelebil, zrekonstruoval, otevřel zpátky pro lidi v Opavě, protože je to neskutečný prostor, který má úžasný genius loci.”

Filmový klub Siréna tak rozšiřuje kulturní nabídku Opavy a vrací do kina Odboj atmosféru starých časů.

Nahlásit chybu


K tématu

Opravovaná karlovická rychta ze 17. století se opět otevřela veřejnosti

7. srpna 2025 12:26 | Bruntál | Karel Soukop

Již podruhé se návštěvníkům Jeseníků naskytla možnost, navštívit okolí, budovu i interiéry historické rychty ze 17. století v Karlovicích. Hnutí Duha Jeseníky ji jako zdevastovanou zakoupilo v roce 2018 a zahájilo sérii záchranných akcí.

Škola na Jubilejní ulici oslavila půlstoletí, připomínat to bude i zasazený strom

21. října 2025 11:01 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základní škola Jubilejní si připomněla půl století existence. Oslavu pojala jako den otevřených dveří. Lidé si mohli prohlédnout modernizované odborné učebny a novou kuchyni, jejíž rekonstrukce skončila počátkem září.

Povodní poničené domy pro zdravotně postižené v Krnově se dočkaly znovuotevření

5. října 2025 14:47 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Loňská zářijová povodeň poničila také krnovský Domov pro osoby se zdravotním postižením PONTOS. Voda zaplavila tři nízkopodlažní domky v Blahoslavově ulici až do výšky 70 centimetrů. Všech 12 klientů muselo být evakuováno a celý rok strávili v náhradním ubytování.


Ženu srazilo auto poblíž Šikmého kostela v Karviné, na místě zemřela

Včera 14:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na silnici směrem do Karviné se v sobotu za tmy pohybovala žena. V zatáčce ji srazilo auto. I když se jí snažili policisté a záchranáři intenzivně pomoct, bohužel zemřela. Okolnosti nehody nyní prověřují policisté.

Kůň zapadl do bahnitého terénu a nemohl se hnout, zachránili ho hasiči

Včera 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kůň upadl do bahnitého terénu při přechodu říčky v Dolní Lhotě u Ostravy. Nedokázal sám vstát a proto mu na pomoc přijeli hasiči. Skvěle sehraný tým ho šetrně postavil opět na nohy.

Cyklista skončil po střetu s autem v ohrožení života v nemocnici

Včera 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidička osobního auta se v Kunčicích pod Ondřejníkem střetla s cyklistou. Ten utrpěl po srážce zranění, které ho přímo ohrožovalo na životě. Vrtulník ho přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Marie Jakůbková žije ve svém domku v Kojetíně, ve 104 letech je nejstarší obyvatelkou Nového Jičína

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nejstarší obyvatelkou Nového Jičína je paní Marie Jakůbková, která žije ve svém domku v místní části Kojetín. V červenci oslavila 104. narozeniny.

Do Hradiště opět zavítal oblíbený kinematograf, promítá až do úterý

Včera 10:53 | Těrlicko | Libor Běčák

V krásném prostředí Sochařského parku a s panoramatickým výhledem na večerní Beskydy se v Těrlicku-Hradišti po roce opět koná čtyřdenní promítání Kinematografu bratří Čadíků.

Tragická nehoda na Bílé. Jelen chtěl přeskočit motorkáře

25. července 2026 14:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná dopravní nehoda s tragickým koncem. V sobotu před polednem zemřel u Bílé na Frýdecko-Místecku 71letý motorkář. Střetl se s jelenem, který přebíhal přes silnici.

V Havířově zachraňovali malou holčičku po pádu z okna paneláku

25. července 2026 18:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tříleté dítě zachraňovali v sobotu odpoledne v Havířově-Šumbarku poté, co vypadlo z okna ve 4. patře.

Táborová vedoucí plnila před tragickou dopravní nehodou úkol

25. července 2026 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Proč se taková tragédie stala? Proč vezla mladá řidička tak pozdě večer autem tři školačky? To jsou otázky, na které chce znát řada lidí odpověď. Bohužel se množí řada spekulací a odsuzujících komentářů od lidí, kteří neznají přesné okolnosti události.

Regionem opět projela veteránská Beskyd rallye Turzovka

25. července 2026 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava

25. července 2026 18:09 | Opava | Yvona Fajtová

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava. Na domácím stadionu přivítá v atraktivním slezském derby Karvinou. Klub vstupuje do ročníku s novým trenérským týmem, obměněným kádrem a cílem pohybovat se v horní polovině tabulky.

Hlavní tah na Krnov a dál do Polska bude bezpečnější, pokračuje také stavba jižního obchvatu Opavy

25. července 2026 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Hlavní tah na Krnov a dále do Polska bude bezpečnější. V Linhartovech začala stavba přeložky silnice I/57, která narovná úsek proslulý nebezpečnými zatáčkami. Stavba za 154 milionů korun potrvá 22 měsíců.

O děti je postaráno i během prázdnin, školky se v Opavě střídají

25. července 2026 18:06 | Opava | Yvona Fajtová

Zatímco většina mateřských škol má během léta zavřeno, v Opavě fungují o prázdninách vždy vybraná zařízení, která se po čtrnácti dnech střídají. Jedním z nich je i Mateřská škola v Malých Hošticích, která letos praská ve švech.

Opava mění péči o zeleň. Vyšší tráva pomáhá přírodě, přibývají i nové stromy

24. července 2026 12:21 | Opava | Yvona Fajtová

Město Opava pokračuje v opatřeních, která mají pomoci lépe zvládat horké letní počasí i podpořit biodiverzitu. Na vybraných místech proto zavedlo mozaikovou seč trávníků a díky veřejné sbírce zároveň vysazuje další stromy a keře.

Benefiční festival Lidem pro radost v Hrabyni spojil zdravé i handicapované

22. července 2026 23:48 | Opava | Yvona Fajtová

Areál Centra sociálních služeb Hrabyně hostil druhý ročník benefiční akce Lidem pro radost. Festival určený klientům centra, jejich rodinám i široké veřejnosti nabídl celodenní hudební program, atrakce pro děti i další doprovodné aktivity. Jeho hlavním cílem bylo propojit svět lidí se zdravotním handicapem s širokou veřejností.

Ptačí vrch v Opavě se proměnil v místo zábavy pro celou rodinu

22. července 2026 23:23 | Opava | Yvona Fajtová

Ptačí vrch v Opavě znovu zaplnily stovky návštěvníků. Tradiční letní akce Ptačák nabídla hudební a taneční vystoupení, tvořivé dílny i sportovní aktivity pro děti. Program je součástí cyklu Léto s opavskou kulturní organizací.

Dolní Životice jsou Vesnicí roku Moravskoslezského kraje. O vítězství rozhodla silná komunita

22. července 2026 22:32 | Opava | Yvona Fajtová

Dolní Životice získaly titul Vesnice roku Moravskoslezského kraje 2026. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo šestnáct obcí. Odbornou porotu nejvíce zaujala aktivní komunita, bohatý společenský život i péče o obyvatele všech generací. Slavnostní vyhlášení vítězů doprovodil kulturní program i stovky návštěvníků.

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub Siréna
Vydáno 10. ledna 2026 17:10, Opava, Yvona Fajtová
Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub. Siréna nabídne každou první středu v měsíci klasická díla světové kinematografie, a to především z původního celuloidového filmového pásu. Projekt spojuje filmovou historii, nostalgii i nadčasové snímky.

Kino Odboj v Opavě ožívá dalším kulturním projektem. Nově zde začal fungovat filmový klub Siréna, který se zaměřuje na klasická a umělecky hodnotná díla světové kinematografie. Promítat se bude každou první středu v měsíci.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “Nápad Petra přišel na naší první společné schůzce skoro po roce, kdy jsme přemýšleli, jakou akci v Opavě vymyslet a přišli jsme na tu Sirénu. Myslím, že to byl Petr, že skoro vykřikl, Siréna.”

Název filmového klubu není náhodný. Pravidelné promítání v první středu v měsíci má lidem připomínat zkouška sirén, která se rozezní po celé republice a zároveň je pozvat do kina.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “První středa v měsíci, všude kolem se rozezní sirény vždycky ve středu ve 12, tak lidé budou vědět, že mají jít do filmového klubu.”

Siréna staví na bohatém filmovém archivu a především na projekcích z původního filmového pásu. Kino Odboj disponuje technikou, která umožňuje promítání klasických kopií, jejichž příprava je dnes už téměř řemeslnou záležitostí.

Richard Vacula, majitel kina Odboj: “Na jednu cívku se vleze v laboratoři 10 minut, pro kina se to slepovalo na 20 minut. Je to dáno rozměrem české pošty, případně tehdy vlaku a konstrukčním obalem. Pak v době multiplexů se začaly vyrábět plotry nebo velké cívky, které tady v kabině máme, na které se vejde větší množství filmů, ale to musíte slepit do kupy až na místě.”

Dramaturgii filmového klubu má na starosti Petr Rotrekl, dlouholetý organizátor filmových a kulturních akcí v Opavě. Siréna chce nabídnout filmy, které obstály ve zkoušce času.

Petr Rotrekl, dramaturg filmového klubu Siréna: “Budeme hrát především díla nadčasová, umělecky hodnotná, aktuální, která zvítězila v boji s časem a nezestárla. Opravdu takové poklady jako je třeba dnešní film a to je Všechno, co jste chtěli vědět kdy o sexu a bojíte se na to zeptat.”

Program je už na několik měsíců dopředu jasný. Diváci se mohou těšit na klasiky světového filmu i odvážnější tituly.

Petr Rotrekl, zakladatel klubu Siréna: “V únoru to bude třeba film Absolvent s mladým Dustinem Hoffmanem vynikající. V březnu chceme pozvat lidi na třetí díl Kmotra Francise Forda Coppoly. 1. dubna, na apríla, zahrajeme Zamilovaná zvířata, takže se budeme inspirovat milostným životem zvířat. V květnu si připomeneme 60 let od vzniku jednoho z největších děl světové kinematografie a to je Andrej Rublev, Andreje Tarkovského. No a před prázdninami si pustíme lehce skandální Poslední tango v Paříži Bernarda Bertolucciho."
anketa: návštěvníci filmového klubu Siréna: “Mě jakoby nějak moc úplně nebaví ta komercializace a toto mě baví už od první návštěvy, kdy jsem ještě chodil do kina na Hradec Je to takové prostě osobní, přátelské a pouští se tady podle mě jako lepší věci než v klasických kinech.”
“Jsem velmi rád, že pan Vacula se pustil tady do toho projektu, že to zvelebil, zrekonstruoval, otevřel zpátky pro lidi v Opavě, protože je to neskutečný prostor, který má úžasný genius loci.”

Filmový klub Siréna tak rozšiřuje kulturní nabídku Opavy a vrací do kina Odboj atmosféru starých časů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000052567/kino-odboj-v-opave-rozsirilo-svuj-program-o-novy-filmovy-klub-sirena