“Chtěl bych, aby ta liška byla jen takový bonbonek, uvidíme, podle toho, jak to bude vypadat. Bude vypadat jako by psal, proto ty dva prsty. Z lišky bude vidět jen něco,” dodává autor sochy David Moješčík. Sochař a výtvarník David Moješčík zvolil pro ztvárnění hudebního velikána období, kdy už byl Janáček úspěšným skladatelem. “Je mi spíše líto, že nemůže mít aspoň dva metry, vlastně…, minimálně dva metry. Protože ty věci, jak jsou přímo na zemi, budou působit malé. Takže socha je nepatrně větší než byl ve skutečnosti Janáček, byl totiž dost malý,” říká sochař.
Centrální obvod věnoval Ostravanům bronzovou sochu hudebního velikána jako dárek k Vánocům. Po Brně, má Janáček v Ostravě na místě přezdívaném Kuří rynek teprve druhou sochu na světě. Po soše sedícího Janáčka, byla na konci června slavnostně odhalena socha Karla Kryla před Českým rozhlasem. Místo u vchodu bylo vybráno proto, že právě tady Kryl natočil své slavné album Bratříčku, zavírej vrátka.
„Kráčí z budovy rozhlasu, dívá se na hodinky, v kolik mu jede vlak do Mnichova a pod paží má krabici s kusem mýdla,“ vysvětlil Jaroslav Prokop, autor myšlenky. Sbírku soch kulturních osobností Ostravy by měla rozšířit i vzpomínka na Věru Špinarovou. Umístěna má být v Husově sadu.