Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dvě kulatá výročí v jednom roce. Jubilejní kolonie a Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let

Ostrava-Jih |

V Ostravě-Jihu si letos připomenou hned dvě kulatá výročí. Krásných 100 let oslaví Jubilejní kolonie a také vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo. Jde o dvě nejkrásnější části obvodu.

Městský obvod Ostrava-Jih vydá další publikaci. Vyjít by měla už na konci května, kdy vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let od založení obecně prospěšného a stavebního družstva ve Vítkovicích.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byl to spolek tehdy a cílem toho spolku bylo postavit obytnou vilovou čtvrť, dnešní Zábřeh-Družstvo, takže vlastně před 100 lety začala vznikat tato krásná, vůbec jedna z nejkrásnějších částí našeho obvodu.”

Kdysi tady bydlel například Jan Vašek, tvůrce známého ostravského orloje, který je v současné době umístěn v ostravském muzeu, nebo generální ředitel vítkovických železáren Rudolf Peška. Obyvatelé se o historii této čtvrti dozvídají i díky komentovaným prohlídkám, které probíhají v rámci Mezinárodního dne památek a sídel a vždy je o ně velký zájem.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Nebydlím, ale kdysi jsem tady bydlela a hlavně jsem tu chodila do školy. Tady to vždycky bylo takové trošku jako rodinné, protože jsou tu samé rodinné domky , takže tady se asi dobře bydlelo. Já jsem bydlela o kousek dál na okraji, víceméně na okraji Jubilejní kolonie.”
“V 8 letech jsme se tady přistěhovali a vůbec nic o tom nevím. Jsem moc ráda, že v podstatě se člověk dozví věci, které ví a najednou se zkvalitní bydlení. Člověk si začíná více a více vážit toho, kde bydlí.”

Kniha tak bude speciálním dárkem pro tuto vilovou čtvrť a bude mapovat její historii. 100 let letos oslaví i rodinné stříbro obvodu, Jubilejní kolonie, a to 30. června. Radnice chce k tomuto jubileu spustit speciální web jubilejnikolonie.cz

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Přinese veškeré možné informace o historii i současnosti Jubilejní kolonie. No a byli bychom rádi, pokud bychom našli ještě různé pamětníky, historické fotografie, nebo třeba i aktuální postřehy z těchto obou oblastí. Takže pokud by se někdo našel, kdo by chtěl přispět něčím do toho našeho díla, tak má stále možnost.”

Své vzpomínky, příběhy, zážitky a fotografie můžete na radnici posílat až do konce dubna.

Nahlásit chybu


K tématu

Kniha Romany Vaverové s názvem Jubilejní byla pokřtěna ve stejnojmenné kolonii

21. října 2025 11:27 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Komorním klubu se uskutečnil slavnostní křest nové knihy spisovatelky Romany Vaverové s názvem Jubilejní. Historický román popisuje osudy Ernsta Kornera, autora Jubilejní kolonie. Součástí byla i komentovaná prohlídka touto historickou částí Ostravy.

V Komorním klubu ostravské historické kolonie pokřtili knihu „Jubilejní“

20. října 2025 9:27 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Komorním klubu se uskutečnil slavnostní křest nové knihy spisovatelky Romany Vaverové s názvem Jubilejní. Historický román popisuje osudy Ernsta Kornera, autora Jubilejní kolonie. Součástí byla i komentovaná prohlídka touto historickou částí Ostravy.

Promenáda v ostravské Jubilejní kolonii vrátila návštěvníky v čase

10. června 2025 16:28 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Již šestý ročník oblíbené promenády zaplnil Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce. Letošní program připomněl 80. výročí od ukončení druhé světové války a zaměřil se na poválečnou atmosféru, hudbu a společenský život. Akci jako tradičně pořádala Kultura-Jih ve spolupráci se spolkem Elegant.


Městská policie v Havířově prezentovala své projekty v rámci přeshraniční spolupráce

Včera 9:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Přeshraniční spolupráce mezi Havířovem, Karvinou a polským Jastrzębie-Zdrój trvá už více než dvě desítky let. Nyní města zhodnotila projekty v oblasti veřejného pořádku a Městská policie v Havířově měla co ukázat.

Zemřel bývalý primátor Ostravy Aleš Zedník. Výzkumník, pedagog, hudebník i DJ

Včera 8:59 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 68 let zemřel bývalý primátor Aleš Zedník. S místní komunální politikou byl spjat už od konce devadesátých let. Kromě politické kariéry působil jako výzkumník, pedagog, ředitel a manažer několika společností a také hudebník.

Nový Jičín prodává přístavbu Hotelu Praha levněji, do čtvrtého kola snížilo cenu o tři miliony

Včera 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha je už několik měsíců na prodej. Dosud o ni neprojevil zájem žádný kupec. Nabídkové řízení teď město vyhlásilo počtvrté a snížilo cenu o více než 3 miliony korun.

Bellisky na přednáškách informují o důležité prevenci rakoviny prsu

V kinosále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konala přednáška na téma prevence rakoviny prsu. Potřebné informace a praktické zkušenosti získaly nejen ženy, ale i muži.

V Mariánských Horách začal jarní úklid, technický úsek posílil vlastní kapacity

19. března 2026 19:36 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

S koncem zimy se v Mariánských Horách naplno rozběhly jarní práce. Technický úsek vyměnil zimní techniku za zametací stroje a postupně čistí ulice, chodníky i travnaté plochy.

Osmipatrový dům v centru Ostravy možná začal hořet při práci dělníků na střeše

19. března 2026 15:52 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Na střeše byl plynový hořák a stopy po práci dělníků, kteří měli lepit asfaltové pásy. Svědek pomohl zachránit několik lidí. Požár střechy paneláku v Ostravě si vyžádal 15 evakuovaných, 3 nadýchaní kouře a škoda 1,5 milionu korun. Hasiči budou místo hlídat do pátku.

Likvidovaný Důl ČSM už přišel o skipové nádoby

19. března 2026 12:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Likvidace Dolu ČSM ve Stonavě pokročila do další fáze. Z podzemí šachty, nad kterou se tyčí vysoká betonová věž, jsou postupně vytahovány obří nádoby, kterými se z dolu vyváželo vytěžené uhlí.

Mateřské školy v Porubě přivítaly děti u zápisu. V září by mělo nastoupit asi 500 dětí

19. března 2026 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Mateřské školy v Ostravě-Porubě zahájily zápisy na nový školní rok. Letos se konají podle novely školského zákona dříve než v minulosti, a to od 15. března do 15. dubna.

MS kraj rozdělí 30 mil. korun obcím do tří tisíc obyvatel, použít je mohou na opravy cest a chodníků, úpravy veřejných prostranství nebo projekty pro komunitní život

19. března 2026 11:22 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj i letos podpoří rozvoj venkova. Obcím do tří tisíc obyvatel rozdělí téměř 30 milionů korun na opravy cest a chodníků, úpravy veřejných prostranství nebo projekty pro komunitní život. Peníze pomohou celkem 75 projektům napříč regionem.

Tělo pohřešovaného seniora leželo v příkopu u silnice 1/11. Kriminalisté pátrají po svědcích

19. března 2026 10:41 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tragický konec pátrání. Projíždějící řidička si dnes ráno všimla nehybného těla v příkopu. Ukázalo se, že se jedná o pohřešovaného muže. 72letý senior byl nalezen mrtvý v příkopu u silnice z Ostravy na Opavu. Okolnosti jeho úmrtí i to, jak se na místo dostal, nejsou zatím jasné. Policie žádá svědky o jakékoliv informace.

V Ostravě-Mariánských Horách uklízí obvod po zimě. Práce zvládá bez pomoci externích firem

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách odstartoval jarní úklid. Technický úsek se pustil do čištění ulic, zeleně i oprav mobiliáře. Obvod navíc stále více prací zvládá vlastními silami.

Porubský bazén hostil finále plavecké ligy družstev. Přijelo 32 týmů z celé republiky

19. března 2026 17:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Na porubský bazén se sjely stovky plavců mezi kterými nechyběli ani přední čeští reprezentanti. Konalo se zde totiž finále mistrovství České republiky družstev, tedy finále 1. a 2. plavecké ligy.

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor. Dotace je až 500 000 korun

19. března 2026 17:12 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor, který pomáhá zkrášlovat veřejná prostranství. Město Ostrava vyhlašuje nové výzvy několikrát za rok. Nyní je možné hlásit projekty do 6. výzvy 7. ročníku do 1. dubna.

Mateřské školy v Porubě přivítaly děti u zápisu. V září by mělo nastoupit asi 500 dětí

19. března 2026 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Mateřské školy v Ostravě-Porubě zahájily zápisy na nový školní rok. Letos se konají podle novely školského zákona dříve než v minulosti, a to od 15. března do 15. dubna.

Street art a muraly zdobí ulice ostravského centra

19. března 2026 13:16 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

V posledních letech vzniklo ve veřejném prostoru centra Ostravy několik zajímavých velkoplošných nástěnných maleb, tzv. muralů. Některá díla jsou na první pohled nepřehlédnutelná – například Ostravská Madona. Vznikají ale i ve skrytých zákoutích centra.

V centru Ostravy hořela střecha výškového domu. Bylo evakuováno 15 osob

19. března 2026 12:14 | Ostrava-město | Anna Břenková

V ostravské Nádražní ulici vypukl vážný požár v osmipatrovém bytovém domě. Vyžádal si vyhlášení druhého stupně poplachu. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Během zásahu museli záchranáři evakuovat 15 osob a tři lidé skončili v péči zdravotníků.

Dvě kulatá výročí v jednom roce. Jubilejní kolonie a Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let
Vydáno 23. února 2021 16:07, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V Ostravě-Jihu si letos připomenou hned dvě kulatá výročí. Krásných 100 let oslaví Jubilejní kolonie a také vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo. Jde o dvě nejkrásnější části obvodu.

Městský obvod Ostrava-Jih vydá další publikaci. Vyjít by měla už na konci května, kdy vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let od založení obecně prospěšného a stavebního družstva ve Vítkovicích.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byl to spolek tehdy a cílem toho spolku bylo postavit obytnou vilovou čtvrť, dnešní Zábřeh-Družstvo, takže vlastně před 100 lety začala vznikat tato krásná, vůbec jedna z nejkrásnějších částí našeho obvodu.”

Kdysi tady bydlel například Jan Vašek, tvůrce známého ostravského orloje, který je v současné době umístěn v ostravském muzeu, nebo generální ředitel vítkovických železáren Rudolf Peška. Obyvatelé se o historii této čtvrti dozvídají i díky komentovaným prohlídkám, které probíhají v rámci Mezinárodního dne památek a sídel a vždy je o ně velký zájem.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Nebydlím, ale kdysi jsem tady bydlela a hlavně jsem tu chodila do školy. Tady to vždycky bylo takové trošku jako rodinné, protože jsou tu samé rodinné domky , takže tady se asi dobře bydlelo. Já jsem bydlela o kousek dál na okraji, víceméně na okraji Jubilejní kolonie.”
“V 8 letech jsme se tady přistěhovali a vůbec nic o tom nevím. Jsem moc ráda, že v podstatě se člověk dozví věci, které ví a najednou se zkvalitní bydlení. Člověk si začíná více a více vážit toho, kde bydlí.”

Kniha tak bude speciálním dárkem pro tuto vilovou čtvrť a bude mapovat její historii. 100 let letos oslaví i rodinné stříbro obvodu, Jubilejní kolonie, a to 30. června. Radnice chce k tomuto jubileu spustit speciální web jubilejnikolonie.cz

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Přinese veškeré možné informace o historii i současnosti Jubilejní kolonie. No a byli bychom rádi, pokud bychom našli ještě různé pamětníky, historické fotografie, nebo třeba i aktuální postřehy z těchto obou oblastí. Takže pokud by se někdo našel, kdo by chtěl přispět něčím do toho našeho díla, tak má stále možnost.”

Své vzpomínky, příběhy, zážitky a fotografie můžete na radnici posílat až do konce dubna.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000024227/dve-kulata-vyroci-v-jednom-roce-jubilejni-kolonie-a-zabrehdruzstvo-oslavi-100-let