Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pramen v Zábřehu Korýtku prošel rekonstrukcí. Jde o nejčistší pramen v Ostravě

Ostrava-Jih |

Zrekonstruovaný pramen v Korýtku byl slavnostně předán veřejnosti. Jde o nejúspěšnější projekt participativního rozpočtu loňského roku, pro který hlasovalo bezmála 1200 obyvatel Ostravy-Jihu.

Z pramene v Zábřehu Korýtku opět teče voda. Je to jediný funkční pramen v Ostravě-Jihu, který dlouhá léta chátral. Původní trubka byla zrezivělá a ucpaná, takže voda, která tady přitéká až z Ondřejníku, vydatně vytékala mimo ni. Teď se toto prameniště díky participativnímu rozpočtu dočkalo rekonstrukce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se sešli tady u pramene v Korýtku u dalšího projektu z participativního rozpočtu, který byl realizován. Při všech těch hřištích a sportovištích se samozřejmě objeví i projekty jiného druhu a přesně k těm patří i tady ten pramen v tom Korýtku.”
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Voda má i duchovní význam. V liturgii katolické církve vodu používáme při křtu dětí i při křtu dospělých a je znamením jednak očištění a jednak duchovního očištění a jednak také duchovního života s Kristem. Takže ta voda to, co naznačuje po té stránce přírodní, tak skrze naši víru, tak působí i v našich životech, našich srdcích.”

O pohodovou atmosféru se postaral i ostravský písničkář Roman Petr, který kromě jiných, zahrál i píseň Voda.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsem, rád, že tento projekt uspěl a že našel takovou podporu mezi obyvateli Jihu a že pramen zase dneska teče. Myslím si, že i účast na samotném požehnání tobo pramene ukazuje, že ten pramen byl opravdu vyhledávaným místem pro místní a myslím si, že můžeme být hrdí i na to, že na území sídliště máme takový pramen, který se ukázal jako jeden z nejkvalitnějších výběrů na území současné Ostravy.”

Voda z pramene už prošla i rozbory vody, které ukázaly, že jde o nejčistší pramen v Ostravě.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Účastníci toho dnešního požehnání, udělal jsem takové malé překvapení pro ně. Měli možnost vyzvednout si tady 50 lahví číslovaných vlastně s tou vodou, která byla dneska tady načepována a na té lahvi krom etikety, která připomíná tuto událost, je i historie tohoto prameniště.”
Anketa: účastníci akce: “Já jsem moc ráda, že za prvé, že jsem se mohla toho zúčastnit a za druhé, že mám památku.”
“Je to tady pěkné. Já jsem to tady viděl předtím někdy a teď jsem s tím spokojený, že to tak vypadá.”

Původně tady v letech 1932 až 1981 stála vodárna a tento pramen se tehdy jímal do vodovodní sítě. Ostatní prameny, které kdysi na území zábřežské části Bělského lesa, nebo v místě dnešní haldy v Hrabůvce byly, už dávno zanikly.

Nahlásit chybu


Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Do sbírky dopravního podniku přibyli dva krasavci. Ikonická té-trojka a Škoda 706

Včera 8:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský dopravní podnik se pochlubil dvěma novými unikáty ve své sbírce historických vozidel. Byla totiž dokončena renovace slavné tramvaje T3 a také autobusu Škoda 706, které se stanou chloubami chystaného Světa dopravy.

Senioři v Čeladné trénují tělo a teď i paměť pod vedením odborné lektorky

Dnes 9:23 | Čeladná | Petra Dorazilová

Pátky v květnu a červnu patří v Senior Club v Čeladné kurzu trénování paměti. Lekce jsou podpořeny jak z rozpočtu obce, tak Moravskoslezského kraje.

Tajemství hradiště nabídlo zábavu, historii i setkání krajských kulturních příspěvkových organizací

Včera 20:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se opět stal místem, kde se historie prolínala se zábavou. Tradiční akce Tajemství hradiště přilákala rodiny s dětmi i milovníky dávných časů. Kulturní příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje si připravily řadu interaktivních aktivit, díky kterým si návštěvníci mohli vyzkoušet archeologii, tradiční řemesla nebo historické hry. Jedním z největších lákadel byl nový model středověkého jeřábu, který přivezlo Muzeum Novojičínska.

Město opravuje tři domy v historickém centru

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Radnice Ostravy-Jihu vyčlenila milion na pomoc handicapovaným

Včera 13:22 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Obyvatelé Ostravy-Jihu se zdravotním postižením budou mít nově možnost získat finanční podporu na pořízení zdravotních pomůcek, které jim usnadní každodenní život. Radnice na tento program letos vyčlenila milion korun.

Městská policie v Karviné zavádí několik novinek

Včera 11:38 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

7. června 2026 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

V Návsí se debatovalo nejen o energetické budoucnosti regionu

Včera 12:03 | Návsí | Libor Běčák

Zajímavou regionální akci nazvanou Místní den pro klima a energii pořádala radnice v Návsí ve svém volnočasovém areálu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Dům umění v Ostravě slaví 100 let. Návštěvníky přilákaly výstavy, workshopy i velkolepý program

Včera 20:23 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Dům umění v Ostravě si připomněl významné jubileum. Oslavy 100 let existence přilákaly stovky návštěvníků všech generací. Před galerií vzniklo živé kulturní centrum s výtvarnými workshopy, programem pro děti i dospělé, hudbou a dobrým jídlem. Hlavním bodem dne byla vernisáž výstavy Stopa, která představuje nejvýznamnější okamžiky historie galerie.

Děti a mládež v Ostravě-Hrušově mají nové místo pro setkávání. Komunitní centrum Liščina zahájilo provoz

Místo zchátralé budovy moderní dřevostavba plná života. Nové komunitní centrum Liščina v Ostravě-Hrušově zahájilo provoz ve velkém stylu. První den otevřených dveří totiž spojilo s oslavou Dne dětí.

Slavnosti Jihu 2026 budou větší, živější a nabitější

Včera 13:40 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dny plné hudby, nezapomenutelných vystoupení a jedinečné atmosféry roztančí obvod od 19. do 21. června. Festival Slavnosti Jihu se bude konat tradičně na zábřežském hřišti Svazácká a letos mají být větší, živější a nabitější.

SDH z Ostravy-Hrabůvky zve na Den s hasiči

Včera 13:30 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V sobotu 13. června od 14 hodin ožije hasičská zbrojnice v Ostravě-Hrabůvce odpolednem plným zábavy. Děti se mohou těšit na soutěže, úkoly a hasičské aktivity. Pro rodiče bude připraveno občerstvení nebo příjemné posezení. Chybět nebude ani moderátor, který celou akcí provede a postará se o skvělou náladu. Den plný zábavy, techniky, smíchu a hasičské atmosféry se bude konat na ulici Hasičská 34.

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih pomáhá už 6 let. Ročně obslouží až 100 tisíc lidí

Včera 12:49 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Infocentrum na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce v červnu slaví šest let svého provozu. Za dobu své existence se stalo přirozeným centrem, kam si lidé chodí pro informace a tipy na zajímavé aktivity ve městě. Je zde také umístěn veřejně přístupný defibrilátor, který může v případě náhlé zástavy srdce pomoci k záchraně života.

ZŠ z Ostravy-Jihu jsou líhní mladých talentů. Potvrdil to už 4. ročník Talent show v Luně

Včera 9:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Kino Luna v Ostravě-Zábřehu hostilo už čtvrté finále Talent Show. Soutěž pro základní školy městského obvodu Jih letos přinesla novinku – vůbec poprvé byla součástí soutěže také výtvarná část. Ocenění získali mimo jiné i možnost vystoupit na festivalu Slavnosti Jihu.

Pramen v Zábřehu Korýtku prošel rekonstrukcí. Jde o nejčistší pramen v Ostravě
Vydáno 22. června 2021 17:17, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Zrekonstruovaný pramen v Korýtku byl slavnostně předán veřejnosti. Jde o nejúspěšnější projekt participativního rozpočtu loňského roku, pro který hlasovalo bezmála 1200 obyvatel Ostravy-Jihu.

Z pramene v Zábřehu Korýtku opět teče voda. Je to jediný funkční pramen v Ostravě-Jihu, který dlouhá léta chátral. Původní trubka byla zrezivělá a ucpaná, takže voda, která tady přitéká až z Ondřejníku, vydatně vytékala mimo ni. Teď se toto prameniště díky participativnímu rozpočtu dočkalo rekonstrukce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se sešli tady u pramene v Korýtku u dalšího projektu z participativního rozpočtu, který byl realizován. Při všech těch hřištích a sportovištích se samozřejmě objeví i projekty jiného druhu a přesně k těm patří i tady ten pramen v tom Korýtku.”
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Voda má i duchovní význam. V liturgii katolické církve vodu používáme při křtu dětí i při křtu dospělých a je znamením jednak očištění a jednak duchovního očištění a jednak také duchovního života s Kristem. Takže ta voda to, co naznačuje po té stránce přírodní, tak skrze naši víru, tak působí i v našich životech, našich srdcích.”

O pohodovou atmosféru se postaral i ostravský písničkář Roman Petr, který kromě jiných, zahrál i píseň Voda.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsem, rád, že tento projekt uspěl a že našel takovou podporu mezi obyvateli Jihu a že pramen zase dneska teče. Myslím si, že i účast na samotném požehnání tobo pramene ukazuje, že ten pramen byl opravdu vyhledávaným místem pro místní a myslím si, že můžeme být hrdí i na to, že na území sídliště máme takový pramen, který se ukázal jako jeden z nejkvalitnějších výběrů na území současné Ostravy.”

Voda z pramene už prošla i rozbory vody, které ukázaly, že jde o nejčistší pramen v Ostravě.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Účastníci toho dnešního požehnání, udělal jsem takové malé překvapení pro ně. Měli možnost vyzvednout si tady 50 lahví číslovaných vlastně s tou vodou, která byla dneska tady načepována a na té lahvi krom etikety, která připomíná tuto událost, je i historie tohoto prameniště.”
Anketa: účastníci akce: “Já jsem moc ráda, že za prvé, že jsem se mohla toho zúčastnit a za druhé, že mám památku.”
“Je to tady pěkné. Já jsem to tady viděl předtím někdy a teď jsem s tím spokojený, že to tak vypadá.”

Původně tady v letech 1932 až 1981 stála vodárna a tento pramen se tehdy jímal do vodovodní sítě. Ostatní prameny, které kdysi na území zábřežské části Bělského lesa, nebo v místě dnešní haldy v Hrabůvce byly, už dávno zanikly.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000026186/pramen-v-zabrehu-korytku-prosel-rekonstrukci-jde-o-nejcistsi-pramen-v-ostrave