Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odlehčovací služba v DPS Odborářská nabídne více lůžek. Rozšíří se o jedno patro

Ostrava-Jih |

V Ostravě-Jihu rozšíří odlehčovací službu v Domě s pečovatelskou službou Odborářská v Hrabůvce. V současné době je její kapacita nevyhovující a poptávka tak převyšuje nabídku. Počet lůžek se zvýší ze 14 na 20.

Na odlehčovací službě v Domě s pečovatelskou službou Odborářská se zvýší počet lůžek. Vzniknou rekonstrukcí 5 bytových jednotek v 1. patře, které sloužily jako klasické nájemní byty pro seniory, kteří se o sebe dokážou postarat a kterým radnice zajistila náhradní bydlení.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všichni tito senioři byli přestěhovaní v rámci našeho bytového fondu. To znamená, do jiných bytů, kde jsme jim nabídli zrekonstruované byty a byli přestěhovaní do vedlejší nebo do jedné z budov v tomto areálu, přičemž ty byty, když se dneska na ně dispozičně podíváme, mají dvě místnosti, přičemž na odlehčovací službě nepotřebujeme klasickou kuchyň. To znamená, uděláme z toho dvě jakoby bytové jednotky tak, aby byl zvýšený komfort.”

Z bytů o velikosti 1+1 tak vzniknou dva samostatné pokoje se společným sociálním zařízením. Každý z ubytovaných tak bude mít svou vlastní místnost i soukromí. Rekonstrukcí projdou i byty v přízemí, které sice v minulosti prošly úpravami, ale už neodpovídají standardům 21. století.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Samozřejmě dole, kde dneska tu odlehčovací službu máme ve velké míře bohužel tak, že jsou ta lůžka na pokoji dvě, tak dojde také k úpravám těch bytů. Ta lůžka se tam uberou tak, abychom docílili právě toho, že ti senioři budou bydlet po jednom. Ten celkový počet bude nakonec 20.”

Na rozšíření kapacity odlehčovací služby získal obvod dotaci ve výši milion korun od MS kraje, tedy jednu třetinu celkové částky.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V návaznosti právě na tento dotační titul musíme celou akci realizovat nejpozději do konce června příštího roku, to znamená 30.6. 2022 bude hotovo. V tento moment máme hotovou projektovou dokumentaci a celou akci bychom chtěli zahájit někdy během podzimu.”

O odlehčovací službu je v Ostravě-Jihu velký zájem, a to zejména v období letních prázdnin.

Lucie Blahutová, ředitelka Centra sociálních služeb: “Kdy pečující rodiny vlastně využívají tu službu v případě, kdy potřebují odjet na dovolenou, nebo, když mají nějakou plánovanou hospitalizaci. Jsme velmi rádi, že se nám ve spolupráci se zřizovatelem podařilo získat finanční prostředky na rozšíření kapacity pobytové odlehčovací služby, která momentálně je 14 lůžek.”

Odlehčovací pobytová služba je poskytovaná nepřetržitě 7 dní v týdnu nepřetržitě a maximální doba pobytu je 3 měsíce.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava revitalizuje za 23 milionů park za poliklinikou v Hrabůvce

18. září 2023 15:06 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Významná proměna čeká další parkovou plochu v Ostravě-Hrabůvce. Už v příštím roce budou moci lidé příjemně trávit čas ve zbrusu novém prostředí parku za poliklinikou, který získá zcela odlišnou podobu. Revitalizace vyjde na 23 milionů korun bez DPH.

V Ostravě-Jihu pokračuje revitalizace Hrabůvky. Proměnou aktuálně prochází prostor před poliklinikou

29. srpna 2023 18:07 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Prostor před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce projde kompletní rekonstrukcí. Dosud tudy lidé pouze procházejí. Po dokončení všech prací tady budou moci i relaxovat.

Rekonstrukce prostoru před ostravskou poliklinikou v Hrabůvce je momentálně pozastavena

Také na rekonstrukci prostoru před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce dolehlo zimní počasí spojené se sněžením a mrazy. Stavba je proto aktuálně pozastavena a trvají s ní spojené dopravní omezení. Zahajovací práce se ale podařilo zvládnout.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Dnes 14:51, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. srpna 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Odlehčovací služba v DPS Odborářská nabídne více lůžek. Rozšíří se o jedno patro
Vydáno 6. července 2021 17:50, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V Ostravě-Jihu rozšíří odlehčovací službu v Domě s pečovatelskou službou Odborářská v Hrabůvce. V současné době je její kapacita nevyhovující a poptávka tak převyšuje nabídku. Počet lůžek se zvýší ze 14 na 20.

Na odlehčovací službě v Domě s pečovatelskou službou Odborářská se zvýší počet lůžek. Vzniknou rekonstrukcí 5 bytových jednotek v 1. patře, které sloužily jako klasické nájemní byty pro seniory, kteří se o sebe dokážou postarat a kterým radnice zajistila náhradní bydlení.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všichni tito senioři byli přestěhovaní v rámci našeho bytového fondu. To znamená, do jiných bytů, kde jsme jim nabídli zrekonstruované byty a byli přestěhovaní do vedlejší nebo do jedné z budov v tomto areálu, přičemž ty byty, když se dneska na ně dispozičně podíváme, mají dvě místnosti, přičemž na odlehčovací službě nepotřebujeme klasickou kuchyň. To znamená, uděláme z toho dvě jakoby bytové jednotky tak, aby byl zvýšený komfort.”

Z bytů o velikosti 1+1 tak vzniknou dva samostatné pokoje se společným sociálním zařízením. Každý z ubytovaných tak bude mít svou vlastní místnost i soukromí. Rekonstrukcí projdou i byty v přízemí, které sice v minulosti prošly úpravami, ale už neodpovídají standardům 21. století.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Samozřejmě dole, kde dneska tu odlehčovací službu máme ve velké míře bohužel tak, že jsou ta lůžka na pokoji dvě, tak dojde také k úpravám těch bytů. Ta lůžka se tam uberou tak, abychom docílili právě toho, že ti senioři budou bydlet po jednom. Ten celkový počet bude nakonec 20.”

Na rozšíření kapacity odlehčovací služby získal obvod dotaci ve výši milion korun od MS kraje, tedy jednu třetinu celkové částky.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V návaznosti právě na tento dotační titul musíme celou akci realizovat nejpozději do konce června příštího roku, to znamená 30.6. 2022 bude hotovo. V tento moment máme hotovou projektovou dokumentaci a celou akci bychom chtěli zahájit někdy během podzimu.”

O odlehčovací službu je v Ostravě-Jihu velký zájem, a to zejména v období letních prázdnin.

Lucie Blahutová, ředitelka Centra sociálních služeb: “Kdy pečující rodiny vlastně využívají tu službu v případě, kdy potřebují odjet na dovolenou, nebo, když mají nějakou plánovanou hospitalizaci. Jsme velmi rádi, že se nám ve spolupráci se zřizovatelem podařilo získat finanční prostředky na rozšíření kapacity pobytové odlehčovací služby, která momentálně je 14 lůžek.”

Odlehčovací pobytová služba je poskytovaná nepřetržitě 7 dní v týdnu nepřetržitě a maximální doba pobytu je 3 měsíce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000026424/odlehcovaci-sluzba-v-dps-odborarska-nabidne-vice-luzek-rozsiri-se-o-jedno-patro