Žáci základních škol z Ostravy-Jihu se už teď zamýšlejí nad tím, co jim ve škole chybí, nebo co by chtěli zlepšit. Co nevidět totiž odstartují školní participativní rozpočty. Díky nim už byly na školách pořízeny mimo jiné taneční lekce, venkovní posezení, nebo pingpongové vybavení.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsem velmi ráda, že na školách probíhá školní participativní rozpočet, neboť děti se od útlého dětství učí rozhodovat o tom, co chtějí ve svém okolí mít. V jakých částkách, se asi moc nepohybují, ale o to víc si těchto věcí váží, protože přispěli svým přičiněním o to, aby ji získali.”
Například ZŠ Šeříkova se do participativního rozpočtu zapojí už počtvrté. Prvním vítězným projektem byly sedací vaky. ve druhém venkovní posezení a ve třetím děti chtěly být něčím výjimečné a vybraly školního maskota.
Dana Kopecká, koordinátorka participativního rozpočtu, ZŠ Šeříkova: “Projekt jsme dělali tak, že všechny třídy, mám pocit, že už od 2. ročníku měly za úkol zjistit, co jim ve škole chybí, co by potřebovaly. Omezili jsme to na pomůcky a věci, které zkvalitňují třeba přestávky dětí a zapojily se teda všechny třídy, z každé třídy vznikl nějaký nápad, který jsme potom zhodnotili, jestli je realizovatelný a nakonec jsme provedli hlasování.”
Loni škola využila aplikaci pro hlasování a hlasovaly nejen všechny děti, ale také zaměstnanci školy včetně kuchařek, uklízeček a pana školníka.
Dana Kopecká, koordinátorka participativního rozpočtu, ZŠ Šeříkova: “Vyhrál právě tento maskot. Ale byly tam i návrhy na zkvalitnění zase atria, takže nějaké truhlíky, kompostér. Děti cítily potřebu opravit i školní kuchyňky, nebo si přály startovací boty do tělesné výchovy. A nakonec vyhrál teda Šeřík.”
anketa: žáci ZŠ Šeříkova: “My jsme moc rádi, že vyhrál Šeřík. Nečekali jsme to vůbec a Šeřík se už účastnil školního vánočního jarmarku a taky jsme ohledně masopustního dne s ním chodili po třídách a on se fotil s dětmi a tak dále.”
“Být maskot je vlastně super, protože ty malé děti, jak se kvůli tomu těší do školy, je super, že je takhle povzbudíme. Ale i ta hlava se může zdát těžká, ale je to v pohodě. Dá se to nosit dlouho a i v tom oblečku je teplo. Co s ním ještě máte v plánu? Až budou nějaké sportovní soutěže, tak tam může jít maskot a nějak tu školu, můj tým, moji třídu povzbudit.”
Na základní škole Srbská mají za sebou dva ročníky participativního rozpočtu, do kterého se zapojily všechny třídy na 2. stupni plus pátá třídy z nižšího stupně.
Michaela Kusiaková, učitelka, ZŠ Srbská: “Těch návrhů bylo asi 8. Do školního kola jsme vlastně schválili 5 návrhů. Z toho byly vlastně školní pomůcky, atletické překážkové dráhy plus další sportovní potřeby. Pak tady byl také návrh kluků z 5. třídy, že by chtěli vzdušný hokej. Další byl návrh na ubrousky do společných prostor, do tříd a na záchody, aby se daly utírat ruce. Všechny tyto návrhy nakonec i postoupily, nicméně vyhrál návrh na atletické překážky a sportovní pomůcky.”
A protože zbyly peníze, zakoupen byl i malý stolní hokej a ubrousky ve třídách i společných prostorách.
anketa: žáci ZŠ Srbská: “My jsme měli školní pébéčko a chtěli jsme ať se naše škola vyvíjí v atletice, takže nás napadly atletické překážky. Jsme rádi, že se to zrealizovalo a že se můžeme teda vyvíjet.”
”Vzala jsem si z toho, že je dobré, že město chce, aby jsme si něco koupili. Aby jsme mohli koupit něco, co chceme do naší školy, a abysme se hlavně rozvíjeli v těch věcech, co si koupíme.”
Letošní ročník bude probíhat stejně jako loňský?
Michaela Kusiaková, učitelka, ZŠ Srbská: “Ano. Bude to zaměřené na vyšší ročníky. To znamená na druhý stupeň, případně že 5. ročníky se budou chtít zapojit, tak budou moci a uvidíme, s jakými nápady děti přijdou. Už tady byly návrhy, jestli bychom pořídili možná nějaké dalekohledy do přírodopisu, kdy bychom mohli venku pozorovat zvířata, tak uvidíme. Necháme se překvapit.”
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Vedení radnice bude poslem dobrých zpráv a už teď mohu říci, že od školního roku 2024 dojde k navýšení původní částky 30 tisíc na částku 50 tisíc. Taktéž dojde k navýšení participativního rozpočtu našeho celého obvodu, a to z částky 10 milionů na částku 13 milionů.”
Na realizaci jednoho projektu tak bude cena navýšena na 3 miliony korun.