Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni

Ostrava-Jih |

Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni. Na zápisy jich přišlo bezmála 11 set. Oproti předešlému roku je to o téměř 200 více.

V poslední době se rodí více dětí. Přibývá tak i budoucích prvňáčků, kterých letos přišlo k zápisům do základních škol na jihu téměř 11 set. Školy jsou na ně připraveny.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že teď je takový boom, že těch dětí je více, protože pořád máme v našich školách dost místa a samozřejmě díváme se tady u nás na úřadě, kterým školám se daří žáky získávat, ty pochválíme a u těch, kterým se tak nedaří, tak zjišťujeme, proč to tak je a kde bychom to mohli zlepšit.”

Zápisy do 1. tříd základních škol probíhaly během dubna a každá škola si pro budoucí prvňáčky připravila i zábavný program. Například na Základní škole Františka Formana na Dubině byl na téma Z pohádky do pohádky.

Ludmila Večerková, ředitelka ZŠ Františka Formana: “Žáci 8. a 9. tříd každým rokem připravují pro děti zábavu. U každé pohádky děti plní úkol, který z ní vychází, tím si ji osvěží. Za splněný úkol dostanou razítko. Máme ještě fotokoutek, kde každého budoucího prvňáčka vyfotíme a v září, když nastoupí do školy, tak ten první den od nás kromě dárečků a pozorností, které nám dává zřizovatel, tak dostává i fotografii.”
anketa: žáci 8. a 9. tříd: “Na našem stanovišti mají děti za úkol poskládat nějaký tvar. Domeček, hrad nebo lodičku Když to splní dostanou razítko na papír a jdou dál. Děti si to užívají, jsou šikovné, zvládají to v pohodě.”
“Já jsem Sněhurka a mám tu i jednoho trpaslíka. Máme tady kartičky a je tam 6 obrázků a děti si musí všechny obrázky zapamatovat a vždycky tu kartičku otočíme a musí uhodnout, který obrázek na druhé straně chybí. Děti si to užívají, jsou šikovné.”
“Děti si můžou vybrat, jestli chtějí házet kroužky na terč. Mají víc pokusů, nebo můžou jít po cestičce jako Tom a Jerry a můžou skákat, dělat dřepy a různé blbosti na tom.Jsou hodně šikovní. Někdy chtějí dělat obojí a vždycky, když to splní, tak dostanou bonbon, razítko a dneska jsme začali malovat i na obličej fousky a čumáček.”
anketa: budoucí prvňáčci: “Dobře se mi tady líbilo a bylo to tady super. Byl tady Tom a Jerry a potom už nevím ty pohádkové postavičky. Moc se těším do 1. třídy. mám už pouzdro.”
“Moc se mi líbil Mickey mouse. Umím počítat, 1, 2, 3, 4, 5.”

Zhruba 15 procent dětí má každoročně odloženou povinnou školní docházku. Právě pro ně jsou určeny přípravné třídy.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Různě na školách na jihu jsou přípravné třídy, kde směřují děti ze školek. Je to za mě správné řešení, protože přece jen ty starší děti, které mají odklad, tak zabírají místo mladším a přece jenom jsou ve věku, kdy by měly být ve škole. Neříkám, že musí hned jít do té první třídy, ale v přípravné třídě opravdu se jim věnují jakoby byly ve škole. Už to je pro ně více rozvíjející a jsem rád, že to někteří ředitelé realizují.”

Do budoucna by měly být přípravné třídy na všech základních školách v obvodu.

Nahlásit chybu


K tématu

Počasí se umoudřilo. V Ostravě-Jihu tak spustili všechny vodní prvky

30. května 2023 10:42 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Venku se konečně oteplilo, což radnici Ostravy-Jihu umožnilo spustit všechny vodní prvky. V obvodu je celkem 5 fontán, mlhoviště a k občerstvení pitnou vodou slouží pítka.

V Ostravě-Jihu proběhl 1. ročník soutěže pro děti ZŠ Talent show

13. června 2023 8:59 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Ostravě-Jihu se uskutečnil vůbec první ročník soutěže pro děti ze základních škol v obvodu s názvem Talent show. Zúčastnilo se ho celkem 5 škol a z každé z nich postoupili do finále dva nejlepší žáci.

ZŠ Krestova z Ostravy-Jihu propojuje žáky se seniory. Pořádá mezigenerační setkání na různá témata

14. června 2023 15:55 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Základní škola Krestova v Ostravě Hrabůvce byla už třikrát úspěšná v participativním rozpočtu Náš Jih, Díky němu má krásnou komunitní zahradu, mezigenerační hřiště a relaxační zónu, která je přístupná všem. Navíc tady probíhají i mezigenerační projekty.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Pětice žáků ZŠ z Ostravy zachránila zraněného seniora včasným zásahem

24. května 2024 12:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni
Vydáno 9. května 2023 13:54, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni. Na zápisy jich přišlo bezmála 11 set. Oproti předešlému roku je to o téměř 200 více.

V poslední době se rodí více dětí. Přibývá tak i budoucích prvňáčků, kterých letos přišlo k zápisům do základních škol na jihu téměř 11 set. Školy jsou na ně připraveny.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že teď je takový boom, že těch dětí je více, protože pořád máme v našich školách dost místa a samozřejmě díváme se tady u nás na úřadě, kterým školám se daří žáky získávat, ty pochválíme a u těch, kterým se tak nedaří, tak zjišťujeme, proč to tak je a kde bychom to mohli zlepšit.”

Zápisy do 1. tříd základních škol probíhaly během dubna a každá škola si pro budoucí prvňáčky připravila i zábavný program. Například na Základní škole Františka Formana na Dubině byl na téma Z pohádky do pohádky.

Ludmila Večerková, ředitelka ZŠ Františka Formana: “Žáci 8. a 9. tříd každým rokem připravují pro děti zábavu. U každé pohádky děti plní úkol, který z ní vychází, tím si ji osvěží. Za splněný úkol dostanou razítko. Máme ještě fotokoutek, kde každého budoucího prvňáčka vyfotíme a v září, když nastoupí do školy, tak ten první den od nás kromě dárečků a pozorností, které nám dává zřizovatel, tak dostává i fotografii.”
anketa: žáci 8. a 9. tříd: “Na našem stanovišti mají děti za úkol poskládat nějaký tvar. Domeček, hrad nebo lodičku Když to splní dostanou razítko na papír a jdou dál. Děti si to užívají, jsou šikovné, zvládají to v pohodě.”
“Já jsem Sněhurka a mám tu i jednoho trpaslíka. Máme tady kartičky a je tam 6 obrázků a děti si musí všechny obrázky zapamatovat a vždycky tu kartičku otočíme a musí uhodnout, který obrázek na druhé straně chybí. Děti si to užívají, jsou šikovné.”
“Děti si můžou vybrat, jestli chtějí házet kroužky na terč. Mají víc pokusů, nebo můžou jít po cestičce jako Tom a Jerry a můžou skákat, dělat dřepy a různé blbosti na tom.Jsou hodně šikovní. Někdy chtějí dělat obojí a vždycky, když to splní, tak dostanou bonbon, razítko a dneska jsme začali malovat i na obličej fousky a čumáček.”
anketa: budoucí prvňáčci: “Dobře se mi tady líbilo a bylo to tady super. Byl tady Tom a Jerry a potom už nevím ty pohádkové postavičky. Moc se těším do 1. třídy. mám už pouzdro.”
“Moc se mi líbil Mickey mouse. Umím počítat, 1, 2, 3, 4, 5.”

Zhruba 15 procent dětí má každoročně odloženou povinnou školní docházku. Právě pro ně jsou určeny přípravné třídy.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Různě na školách na jihu jsou přípravné třídy, kde směřují děti ze školek. Je to za mě správné řešení, protože přece jen ty starší děti, které mají odklad, tak zabírají místo mladším a přece jenom jsou ve věku, kdy by měly být ve škole. Neříkám, že musí hned jít do té první třídy, ale v přípravné třídě opravdu se jim věnují jakoby byly ve škole. Už to je pro ně více rozvíjející a jsem rád, že to někteří ředitelé realizují.”

Do budoucna by měly být přípravné třídy na všech základních školách v obvodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000037120/do-zakladnich-skol-v-ostravejihu-nastoupi-vice-prvnacku-nez-loni