Zábavně-edukační soutěž Dobrodružství na černé stezce, během které děti u hornických vozíků v Hrabůvce plnily úkoly související s hornictvím. Přednášky o hornictví a koncert kapely Stonava. To vše nabídla akce Fajront na Jihu.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Člověk si to ani neuvědomí, ale příští rok to bude 30 let, co ukončil činnost poslední důl v Ostravě, Důl Odra. Takže jsem rád, že lidé si mohou tímto způsobem hornictví připomenout a vlastně všechno to spěje k setkání hornických měst v Ostravě, které se letos uskuteční. Lidé si můžou užít pohody. Myslím si, že je výborné počasí, kapela Stonava, je tady drobné občerstvení, měli jsme velkou soutěž a za chvilku budeme losovat vítěze.”
Na akci nechyběla ani panelová výstava organizace Paměť národa s názvem Svědectví z podzemí, která dokumentuje, že horníci sice měli dobré postavení ve společnosti a velké výdělky, ale na druhou stranu ukazuje i to, v jakých nelidských podmínkách pracovali. Byly to zejména velká prašnost, absence ochranných podmínek a karcinogenní prostředí.”
Tomáš Netočný, autor výstavy a hlavní dokumentarista Paměti národa v MS kraji: “Dnes už je to tak, že spousta lidí, kteří žijí v Ostravě nebo na Ostravsku, hlavně mladých, tak nikdy žádného horníka nepotkali, ale je jich ještě mezi námi hodně a my se snažíme je nacházet a oni nám vyprávějí o tom, jak to skutečně v tom podzemí bylo. Nejstarším z pamětníků, se kterým jsme se setkali je pan Karel Pyško, který teď žije v Havířově. Je ročník 1932 a poprvé fáral, když mu bylo pouhých 14 let na Dole Doubrava v roce 1946.”
Karel Pyško, pamětník: “Prachu bylo tam tolik, protože se nezavlažovalo, nebyla tenkrát technika na takové úrovni, že lampu kamaráda, která byla ode mě dva metry, jsem neviděl. Tolik prachu, takže jak jsem vyfáral, tak bylo co dělat, aby jsem se umyl. Oči černé. Těžká práce, ale tak prošel jsem to a mohu být vděčen za to, protože poznal jsem co to je hornictví a taky jsem to potom přenesl i do technické praxe, že jsem měl úctu k havířům.”
Jeden z návštěvníků akce si díky výstavě zavzpomínal na svého dědečka.
anketa: návštěvník akce: “Nikdy o tom, o práci nemluvil, protože když jsem se narodil, tak už byl v důchodě, ale na Landeku mi vyprávěl o strojích kde co možného, takže malá připomínka na něj.”
Co se týká historie, tak v obvodu Ostrava-Jih se hornictví vůbec nedařilo.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “V Zábřehu jsme měli jen jeden důl, byl založen v roce 1900 společností Marie Anna a jmenoval se Důl Bedřich. Hledali bychom ho dnes v místech, kde je lokalita zvaná jako Bedřiška a tento důl byl už v roce 1902 zaplaven. Zemřelo tam několik horníků a ačkoliv se společnost snažila neustále to důlní dílo dokončit ku prospěchu a k těžbě, tak se jí to nikdy nepovedlo a v roce 1907 bylo důlní dílo rozebráno a nakonec v roce 1909 zcela zaniklo.”
Další pokus o těžbu uhlí přišel v roce 1957 pod Bělským lesem a dnešní vilovou čtvrtí Zábřeh Družstvo.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Ovšem ukáže se, že sloj je poměrně málomocná a jediné k čemu tady dojde, tak jsou důlní poklesy a řada budov trpí poddolováním.”
Návštěvníci mohli zhlédnout i tematickou projekci, a to v přilehlém podchodu, nechyběly ani stánky s občerstvením a podávalo se i černé pivo.