Mezinárodní festival Folklor bez hranic každým rokem obohacuje a zpříjemňuje prázdninové letní dny v Ostravě. České i zahraniční soubory dělají radost lidem na náměstích městských obvodů a závěr vždy patří galapředstavení na Slezskoostravském hradě. V Ostravě-Jihu je přivítaly stovky lidí.
Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Letos se nám podařilo 25 folklorních souborů, kteří jsou i z dálky, jak vidíte za mnou soubor z Číny, Kostariky, Francie, ale i Slovenska, polský folklor se nám ukáže a samozřejmě taky soubory od nás z okolí. Od Opavy, z Těšína a podobně."
Martin Bednář, statosta MOb Ostrava-Jih: “Češi jsou známí tím, že rádi cestují a při cestování se poznává kultura, tradice dané země. Někteří tu možnost neměli, nebo nemají, nebo necestují tak často, ta kultura a tradice přicházejí sem za nimi, což je velmi dobře. Jsme rádi, že vždycky zamíří také do Ostravy-Jihu právě seznámit naše občany a dneska poprvé všechny ty delegace přivítáme za účasti i občanů tady na náměstí Ostrava-Jih. Vždycky to probíhalo u mě na radnici a tam jsem byl sám. Dneska budou moci je přivítat ve větším počtu a samozřejmě i ten potlesk bude větší. Takže jsem za to rád.”
anketa: vystupující soubory: “My jsme taneční soubor Opavica, jsme z Ostravy ze Svinova, takže jsme na tomto folklorním festivalu už asi podruhé nebo potřetí Vždy se na něj moc těšíme nejen že si zatančíme, ale že máme možnost vidět mnoho dalších souborů jak z Česka, tak ze Slovenska a ze světa a těší nás, že můžeme být součástí takové komunity jako jsou právě folkloristé. “
“Tentorkár jsme si natrénovali pásmo, které se jmenuje Senoseč a snažíme se mít pokaždé nové vstoupení, nové pásmo, které bude přínose, pro tento festival.”
“Moc děkuju za pozvání našeho souboru do Ostravy. Já doufám, že náš program bude pro všechny lidi mc zajímavý a ještě jednou děkuju.”
“Těšili jsme se samozřejmě , protože každoročně chodíme někde do zahraničí a teď jsme byli pozvaní do Česka a já jsem tu poprvé, takže se těším moc. Přišli jsme tady s novými tanci z východního Slovenska, zejména rusínské a želivské tance a taky zemplinské. Jsou to zejména rychlé čardáše a polky, takže se těšíme, že můžeme překvapit publikum a ukázat jim něco z jiných koutů světa.”
Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Spolu bez hranic. Díky nim shlédnout program i ti, kteří nemohou přijít na veřejná vystoupení.
Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “V rámci Folkloru bez hranic bouráme hranice i bariéry tím, že docházíme i do domovů pro seniory. Dnes dopoledne byly soubory například v domově Sluníčko, ve Čtyřlístku, ve čtvrtek budou ve Slunečnici a rovněž dojíždíme ještě do lázní Klimkovice, kde pacienti se nemají jak dostat z Klimkovic, tak dorazíme s folklorem za nimi.”
Folklor bez hranic představuje lidem lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě se mu daří bořit hranice mezi žánry, etniky i státy, které naopak spojuje.