Konec prázdnin znamenalo pro řadu škol z obvodu také konec prázdninových oprav. Například žáci základní školy Provaznická se mohou od začátku letošního školního roku procházet po nové chodbě.
Libuše Přikrylová, ředitelka školy ZŠ Provaznická: „Ty dva měsíce nejsou moc dlouhá doba na to, abychom mohli tady udělat příliš věcí, ale určitě se nám tady podařila nová chodba zrekonstruovat. Byla tady stará dlažba ze 60. let a teď máme krásné nové lino, za což děkujeme městskému obvodu Ostrava Jih. Jinak jsme z vlastních zdrojů opravovali ještě tři třídy, které jsme zrekonstruovaly. Vyměnili jsme zde podlahy, nakoupily nový nábytek, vymalovali, vyzdobili.“
V minulých letech se na školy opravily například toalety a to ve všech patrech.
Libuše Přikrylová, ředitelka školy ZŠ Provaznická: „Každé ty prázdniny se snažíme využít k tomu, abychom něco vylepšili. Takže v minulých letech jsme rekonstruovali hlavně třídy, vybudovali jsme nové učebny informatiky, jazykové. Určitě plánujeme pokračovat v tom, protože tady je to potřeba. Už v té stávající chodbě, kterou máme opravenou bychom chtěli vyměnit i dveře a v dalších patrech chceme pokračovat jak s tím linem, tak s dveřmi, aby ta škola vypadala hezky.“
Na opravené chodbě přibydou například ještě nové prosklené učebny.
Libuše Přikrylová, ředitelka školy ZŠ Provaznická: „Budou to většinou učebny zaměřené na cizí jazyky nebo na podporu talentovaných dětí na naší škole, a to by mělo být v těchto prostorech.“
Další školy, které se v letním volnu dočkaly rekonstrukce, jsou například ZŠ Kučery, kde byla opravena zahradní terasa. Dále se děti v Mateřské školy Lumumby 25 dočkaly nového schodiště, a v MŠ Ignáta Herrmanna a MŠ U Zámku stavbaři přes prázdniny renovovali kuchyň a opravili elektroinstalaci.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Samozřejmě jako každý rok máme vytipované některé investiční akce, pro které už máme připravené projektové dokumentace a samozřejmě těch peněz není dostatek, to si nemusíme nic nalhávat. Znamená to, že si musíme pečlivě vybírat a investovat tam, kde je to opravdu potřeba. Nicméně do budoucna se snažíme najít nový systém toho, jak investovat do škol, abychom snížili hlavně energetickou náročnost těch budov, hlavně budov, které jsou ze 70.-80. let apod. Ty jsou velmi energeticky náročné. Teď navíc připravujeme jeden inovativní projekt, kde bychom chtěli zapojit i soukromé investory a uvidíme, jak se to podaří. To připravujeme v příštím roce.“
Celkem v současnosti nabízí na Jihu vzdělání 16 základních a 29 mateřských škol.