Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ostrava patří mezi nejzelenější města v zemi

Ostrava-město |

Izolační zeleň plní funkci tak zvaného zeleného filtru. Má oddělit obytné plochy od průmyslových areálů anebo frekventovaných komunikací. Také Ostrava patří mezi města, která investují do výstavby zeleně. A výsledek? MS metropole patří mezi tři nejzelenější města v zemi.

Do rozsáhlé přípravy projektů izolační zeleně v Ostravě byly zapojeny jednotlivé městské obvody. Během samotné realizace musely některé stromy ustoupit, ale jednalo se jen o poškozené, zanedbané anebo dožívající stromy. Za ně byly vysazeny nové, které jsou vhodnější pro záchyt prachu. ”Cílem projektu bylo vytvořit lepší podmínky pro záchyt prašnosti, v tomto případě z hlediska dopravy, a zlepšit kvalitu těch ploch ve smyslu oddělení ploch bydlení od dopravy a zlepšit funkci záchytu prachu od dopravy samotné,” říká architekt Martin Kovář. 

Při přípravě projektů museli architekti propočítat průnik běžných zahradnických a pěstebních činností se záchytem prachu. Posuzovali 250 lokalit a některé výsledky byly překvapivé. ”Docházelo i k takovým věcem, že třeba dvě lokality v jedné ulici měly rozdílné výsledky Jedna zadání zvýšené prašnosti splnila a druhá ne, přitom pro nás, zahradníky, byl ten problém stejný,” dodává s úsměvem architekt.

Nakonec se v rámci projektu izolační zeleně osazovalo 150 lokalit. Na spoustu míst Ostravy se tak dostala i stromořadí, která se vysadila jen díky projektu. ”Na 104 ha jsme vysadili 7 000 stromů a 19 600 keřů v rámci pěti projektů izolační zeleň 1 - 4 a zelená osa Vítkovic,” doplnila Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu.

Za posledních pět let Ostrava zainvestovala do výsadby a údržby zeleně 137 milionů korun. A to nejen z dotačních peněz, ale i z vlastního rozpočtu. ”Dá se předpokládat, že před rokem 2010 se do zeleně investovalo méně, protože nebylo možné čerpat finanční prostředky na zelené projekty. Také proto bylo v letech 2010 - 2015 vysazeno 449 tisíc stromů a keřů, a to je obrovské množství zeleně. Mimochodem Ostrava má na svém území 20% zelených ploch,” říká mluvčí magistrátu.

Není se tedy co divit, že Ostrava patří mezi nejzelenější města v zemi. V rámci parkové zeleně obsadila třetí příčku a obrazně řečeno dýchá na záda Karlovým Varům a Praze. ”Dá se říct, že Ostrava je vždy výjimečná. Nevím o městě, kde by se za relativně krátkou dobu podařilo s takovým záměrem realizovat tak rozsáhlý projekt,” dodává s úsměvem Kovář.

V rámci kandidatury Ostravy na Evropské zelené město se chystá několik nových projektů. Vzniknou nové slunící a relaxační plochy, v plánu jsou i cyklostezky, revitalizace lesoparku Benátky anebo Pustkoveckého údolí. .”Máme připraveno nejméně pět parkových úprav v rámci Ostravy. Byli jsme v kontaktu s jednotlivými městskými obvody a oni si vytipovali lokality, které by chtěli zkrášlit. Zmínila bych třeba Smetanův sad v Mariánských Horách. Máme připraveny také projekty na výsadbu trvalkových záhonů,” dodala A. Vojkovská. 

Příkladem toho, že se revitalizace vyplácí jsou Komenského sady. V projektu se pokračuje dále a aktuálně se revitalizuje nábřeží Ostravice. Po nezbytných úpravách bude mít i Ostrava proslulou náplavku. V příštím roce tam budou dvě zpevněné plochy připravené na sport, relaxaci i zábavu. ”Asi málokdo ví, že máme na jednoho obyvatele města 150m2 zelené plochy, že jsme třetím nejzelenějším městem v zemi, že na území města máme 33 památných stromů,” dodává mluvčí magistrátu. 

Ten nejstarší je v Nové Vsi a má zhruba 500 let. A ještě něco….každý Ostravan má v okruhu 300 metrů nějaký park. Na území Ostravy je 12 zvláště chráněných území a podíl parkové zeleně je bez mála sedm procent. 

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé se zajímali o podobu budoucího bulváru Adolfa Landsbergera ve Frýdku-Místku

18. září 2023 11:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Architekt seznámil veřejnost ve Frýdku-Místku s návrhem na podobu nového bulváru. V rámci participačního setkání se mohli lidé zeptat na vše co je k budoucí podobě zajímá. Zároveň padla spousta dotazů týkajících se například parkování, zeleně nebo podoby bezbariérového chodníku.

Práce na zpřístupnění krypty baziliky ve Frýdku-Místku by měly začít v roce 2024

20. dubna 2023 14:39 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Farnost Frýdek usilovně pracuje na plánu rekonstruovat kryptu v bazilice Navštívení Panny Marie. Ta ukrývá ostatky kněžích a šlechticů z rodu Pražmů a sedmi tragicky zesnulých poutníků z roku 1750. Návrhu na opravu se zhostil světoznámý architekt a domácí rodák Marek Štěpán.

Rodáci na baště vyzpovídali městského architekta

23. června 2023 7:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Dva roky má Nový Jičín svého městského architekta. O svém poslání a především o aktuálních projektech, na kterých se jako poradce podílí, teď přednášel v Klubu rodáků a přátel města.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

EKO MAGAZÍN: Ostrava patří mezi nejzelenější města v zemi
Vydáno 19. listopadu 2017 20:17, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Izolační zeleň plní funkci tak zvaného zeleného filtru. Má oddělit obytné plochy od průmyslových areálů anebo frekventovaných komunikací. Také Ostrava patří mezi města, která investují do výstavby zeleně. A výsledek? MS metropole patří mezi tři nejzelenější města v zemi.

Do rozsáhlé přípravy projektů izolační zeleně v Ostravě byly zapojeny jednotlivé městské obvody. Během samotné realizace musely některé stromy ustoupit, ale jednalo se jen o poškozené, zanedbané anebo dožívající stromy. Za ně byly vysazeny nové, které jsou vhodnější pro záchyt prachu. ”Cílem projektu bylo vytvořit lepší podmínky pro záchyt prašnosti, v tomto případě z hlediska dopravy, a zlepšit kvalitu těch ploch ve smyslu oddělení ploch bydlení od dopravy a zlepšit funkci záchytu prachu od dopravy samotné,” říká architekt Martin Kovář. 

Při přípravě projektů museli architekti propočítat průnik běžných zahradnických a pěstebních činností se záchytem prachu. Posuzovali 250 lokalit a některé výsledky byly překvapivé. ”Docházelo i k takovým věcem, že třeba dvě lokality v jedné ulici měly rozdílné výsledky Jedna zadání zvýšené prašnosti splnila a druhá ne, přitom pro nás, zahradníky, byl ten problém stejný,” dodává s úsměvem architekt.

Nakonec se v rámci projektu izolační zeleně osazovalo 150 lokalit. Na spoustu míst Ostravy se tak dostala i stromořadí, která se vysadila jen díky projektu. ”Na 104 ha jsme vysadili 7 000 stromů a 19 600 keřů v rámci pěti projektů izolační zeleň 1 - 4 a zelená osa Vítkovic,” doplnila Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu.

Za posledních pět let Ostrava zainvestovala do výsadby a údržby zeleně 137 milionů korun. A to nejen z dotačních peněz, ale i z vlastního rozpočtu. ”Dá se předpokládat, že před rokem 2010 se do zeleně investovalo méně, protože nebylo možné čerpat finanční prostředky na zelené projekty. Také proto bylo v letech 2010 - 2015 vysazeno 449 tisíc stromů a keřů, a to je obrovské množství zeleně. Mimochodem Ostrava má na svém území 20% zelených ploch,” říká mluvčí magistrátu.

Není se tedy co divit, že Ostrava patří mezi nejzelenější města v zemi. V rámci parkové zeleně obsadila třetí příčku a obrazně řečeno dýchá na záda Karlovým Varům a Praze. ”Dá se říct, že Ostrava je vždy výjimečná. Nevím o městě, kde by se za relativně krátkou dobu podařilo s takovým záměrem realizovat tak rozsáhlý projekt,” dodává s úsměvem Kovář.

V rámci kandidatury Ostravy na Evropské zelené město se chystá několik nových projektů. Vzniknou nové slunící a relaxační plochy, v plánu jsou i cyklostezky, revitalizace lesoparku Benátky anebo Pustkoveckého údolí. .”Máme připraveno nejméně pět parkových úprav v rámci Ostravy. Byli jsme v kontaktu s jednotlivými městskými obvody a oni si vytipovali lokality, které by chtěli zkrášlit. Zmínila bych třeba Smetanův sad v Mariánských Horách. Máme připraveny také projekty na výsadbu trvalkových záhonů,” dodala A. Vojkovská. 

Příkladem toho, že se revitalizace vyplácí jsou Komenského sady. V projektu se pokračuje dále a aktuálně se revitalizuje nábřeží Ostravice. Po nezbytných úpravách bude mít i Ostrava proslulou náplavku. V příštím roce tam budou dvě zpevněné plochy připravené na sport, relaxaci i zábavu. ”Asi málokdo ví, že máme na jednoho obyvatele města 150m2 zelené plochy, že jsme třetím nejzelenějším městem v zemi, že na území města máme 33 památných stromů,” dodává mluvčí magistrátu. 

Ten nejstarší je v Nové Vsi a má zhruba 500 let. A ještě něco….každý Ostravan má v okruhu 300 metrů nějaký park. Na území Ostravy je 12 zvláště chráněných území a podíl parkové zeleně je bez mála sedm procent. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000010680/eko-magazin-ostrava-patri-mezi-nejzelenejsi-mesta-v-zemi