Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Odbahnění rybníku Štěpán v přírodní rezervaci je nutné, jinak budou hynout ryby i další živočichové

Ostrava-město |

Přírodní rezervace Štěpán. Chráněné území, které je oblíbeným turistickým cílem, má zároveň status chráněného území. Leží na hranici okresů Ostrava a Opava. V rybníce Štěpán s přilehlým mokřadem jsou vzácné i ohrožené rostliny a živočichové. V příštím roce se rybník bude vypouštět a čeká ho odbahnění.

Rybník Štěpán spolu s okolními tůněmi, mokřady a lužními lesy najdete na trase mezi Ostravou a Opavou. Území o rozloze 80 hektarů bylo v roce 1995 vyhlášeno přírodní rezervací. Žije tam řada ohrožených a chráněných druhů živočichů a rostlin, a to díky jedinečnému ekosystému. Rybník Štěpán je poslední vodní plochou z bývalé Jilešovsko-Děhylovské soustavy rybníků napájených z řeky Opavy mlýnským náhonem.  Obklopuje ho železniční trať z Opavy do Ostravy a  řeka Opava.  

“Tato lokalita je důležitá zejména proto, že tady hnízdí ptactvo. Aktuálně tady hnízdí některé druhy kachen, vyskytuje se tady například ohrožená čejka modrá. Je tady bukač velký i bukáček malý, mnohé druhy ptactva tady přilétají i během roku. V tuto dobu tady můžeme vidět ropuchu jak klade svoji snůšku,  druhy skokanů a čolka velkého,” vyjmenoval některé druhy    živočichů Jan Filgas, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství KÚ MS kraje.

“Lokalita je tak významná, že z rybářského hlediska je rybaření extenzivní, upraveno tomuto zájmu. Nemůžeme vysazovat nepůvodní ryby, což jsou hlavně býložravé - amur a tolstolobik, máme sníženou obsádku kapra, nepoužíváme hnojení a chemické přípravky, takže ryby jsou na přirozené potravě s malým podílem obilí,” vyjádřil se k hospodaření na Štěpánu zástupce Rybářství Hodonín Jiří Mižďoch. Lidé tuto klidnou oázu navštěvují po celý rok, ale teď na jaře, vyráží za čerstvým vzduchem cyklisté i chodci daleko častěji. Dostanou se tady po modré turistické trase a cyklostezce číslo pět. Zvláště teď na jaře, v době hnízdění, by návštěvníci měli dodržovat značené stezky. Nebudou tak rušit živočichy. “Tato oblast  je Evropsky významná lokalita, v bahnitých sedimentech žije ryba piskoř pruhovaný, je pečlivě skrytý a vyplouvá na povrch,” dodal J. Filgas.

Majitelem rybníka Štěpán je Rybářství Hodonín, které vlastní 90 dalších rybníků. Svou roční produkcí 10 000 metráků tržních ryb patří mezi největší v Česku. Na Štěpánu rybáři musí z řeky Opavy přečerpávat do rybníka vodu, aby ji bylo pro chov ryb dostatek. V rybníce je navíc velká vrstva bahna, která zpomaluje provzdušnění vody a zhoršuje její kvalitu. "O přírodní rezervaci pečuje MS kraj, sekáme louky za železniční tratí. V rybníce je rákosí, rozhodli jsme se, že rybník odbahníme, aby plnil dobře svou funkci. Celý projekt bude hradit EU a počítá se s vybudováním několika tůní pro rozmnožování obojživelníků,” řekl Filgas.

Revitalizaci rybníku Štěpán vítají rybáři. “Revitalizace tohoto významného území by měla přinést zlepšení hydrologických poměrů a i hydrochemii vody, protože je rybník docela zabahněný a zarostlý. V létě tam jsou kyslíkové deficity a propuká tam botulismus, který může usmrcovat ptáky i teplokrevné živočichy, teplokrevné živočichy,” Jiří Mižďoch, Rybářství Hodonín.

Odbahnění rybníka začne na podzim, hned po odlovu. Podle předpokladu by práce měly trvat jeden rok. Na jaře 2022 by už měli rybáři začít s vysazením nové rybí obsádky.

Nahlásit chybu


Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

Včera 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

Včera 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

Včera 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

Včera 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

Ostravské letiště překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos poprvé ve své historii odbavilo více než půl milionu cestujících. Významný milník potvrzuje rostoucí zájem o regionální letiště a širší nabídku pravidelných i charterových letů.

OKD uctilo památku třinácti obětí neštěstí na dole ČSM z roku 2018

Včera 14:16 | Stonava | Jiří Cileček

Ve Stonavě se uskutečnil pietní akt na památku třinácti horníků, kteří zahynuli při výbuchu metanu na Dole ČSM v prosinci roku 2018. Zástupci společnosti OKD spolu s hosty uctili památku jedné z nejtragičtějších událostí v historii tuzemského hornictví.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, vyšla na téměř 140 milionů korun

19. prosince 2025 14:15 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.

V sídle CKV v centru Ostravy vyrostla Betlémská Jurta bratří Formanů

19. prosince 2025 11:30 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Prostory Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě v Ostravě se proměnily ve výjimečné místo plné vánoční atmosféry, poezie a klidu. Divadlo bratří Formanů a jejich přátel představilo v Centru kultury a vzdělávání interaktivní expozici Betlémská jurta.

Domov Korýtko bude nejmodernějším zařízením pro seniory v Ostravě

19. prosince 2025 17:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba Domova Korýtko v Ostravě se blíží k závěru. Stavba se kvůli technickým komplikacím protáhla o dva roky a výrazně prodražila. Hotová by ale měla být v únoru. Konečná kapacita bude 254 klientů.

Radnice potěšila osamělé seniory vánočním obědem

19. prosince 2025 11:26 | Havířov | Bára Kelnerová

Ve městě žije řada osamělých seniorů, kteří ale mají rádi společnost. Právě pro ně radnice každoročně pořádá společný vánoční oběd. Příjemné setkání potěšilo všechny zúčastněné.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2026 od 26 880 Kč/měsíc

Ranní nehoda na Mariánskohorské: policie hledá svědky vážného střetu s chodkyní

19. prosince 2025 13:48 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V pátek 19. prosince ráno zasahovaly složky IZS v Moravské Ostravě u vážné dopravní nehody. Řidič osobního auta se na Mariánskohorské ulici střetl s chodkyní, která utrpěla těžká zranění a skončila v nemocnici. Policisté nyní hledají svědky události.

Zanedbaný hřbitov ožívá: Mariánské Hory investují miliony

19. prosince 2025 10:33 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Hřbitov v Ostravě-Mariánských Horách prochází v těchto měsících rozsáhlou rekonstrukcí, která má zlepšit jeho celkový stav i komfort pro návštěvníky. Práce probíhají za plného provozu a jsou rozděleny do dvou etap.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla Vojtovi. Nyní se vybírá na rehabilitace pro Karin

18. prosince 2025 17:54 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Vánoce nejsou pouze o výzdobě a dobrém jídle a pití, jsou především o solidaritě. Součástí vánočního jarmarku na Alšově náměstí byla opět charitativní sbírka Srdce pro Porubu. Návštěvníci si vychutnali punč se starostkou, projížďky vláčkem i vystoupení.

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

18. prosince 2025 17:44 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.

Děti ve školkách v Porubě rozvíjí program Začít spolu. K dispozici mají centra aktivit

18. prosince 2025 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se v rámci vzdělávání zaměřuje na ucelené koncepty už od mateřských škol. Také díky příspěvku radnice se některé zapojily do mezinárodního programu Začít spolu.

Porubský ples v DK Poklad 13. 2. 2026

18. prosince 2025 17:02 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Máme pro Vás pozvánku na oblíbený Porubský ples, který se uskuteční opět v Domě kultury Poklad - 13. února 2026.

EKO MAGAZÍN: Odbahnění rybníku Štěpán v přírodní rezervaci je nutné, jinak budou hynout ryby i další živočichové
Vydáno 22. dubna 2020 14:00, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Přírodní rezervace Štěpán. Chráněné území, které je oblíbeným turistickým cílem, má zároveň status chráněného území. Leží na hranici okresů Ostrava a Opava. V rybníce Štěpán s přilehlým mokřadem jsou vzácné i ohrožené rostliny a živočichové. V příštím roce se rybník bude vypouštět a čeká ho odbahnění.

Rybník Štěpán spolu s okolními tůněmi, mokřady a lužními lesy najdete na trase mezi Ostravou a Opavou. Území o rozloze 80 hektarů bylo v roce 1995 vyhlášeno přírodní rezervací. Žije tam řada ohrožených a chráněných druhů živočichů a rostlin, a to díky jedinečnému ekosystému. Rybník Štěpán je poslední vodní plochou z bývalé Jilešovsko-Děhylovské soustavy rybníků napájených z řeky Opavy mlýnským náhonem.  Obklopuje ho železniční trať z Opavy do Ostravy a  řeka Opava.  

“Tato lokalita je důležitá zejména proto, že tady hnízdí ptactvo. Aktuálně tady hnízdí některé druhy kachen, vyskytuje se tady například ohrožená čejka modrá. Je tady bukač velký i bukáček malý, mnohé druhy ptactva tady přilétají i během roku. V tuto dobu tady můžeme vidět ropuchu jak klade svoji snůšku,  druhy skokanů a čolka velkého,” vyjmenoval některé druhy    živočichů Jan Filgas, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství KÚ MS kraje.

“Lokalita je tak významná, že z rybářského hlediska je rybaření extenzivní, upraveno tomuto zájmu. Nemůžeme vysazovat nepůvodní ryby, což jsou hlavně býložravé - amur a tolstolobik, máme sníženou obsádku kapra, nepoužíváme hnojení a chemické přípravky, takže ryby jsou na přirozené potravě s malým podílem obilí,” vyjádřil se k hospodaření na Štěpánu zástupce Rybářství Hodonín Jiří Mižďoch. Lidé tuto klidnou oázu navštěvují po celý rok, ale teď na jaře, vyráží za čerstvým vzduchem cyklisté i chodci daleko častěji. Dostanou se tady po modré turistické trase a cyklostezce číslo pět. Zvláště teď na jaře, v době hnízdění, by návštěvníci měli dodržovat značené stezky. Nebudou tak rušit živočichy. “Tato oblast  je Evropsky významná lokalita, v bahnitých sedimentech žije ryba piskoř pruhovaný, je pečlivě skrytý a vyplouvá na povrch,” dodal J. Filgas.

Majitelem rybníka Štěpán je Rybářství Hodonín, které vlastní 90 dalších rybníků. Svou roční produkcí 10 000 metráků tržních ryb patří mezi největší v Česku. Na Štěpánu rybáři musí z řeky Opavy přečerpávat do rybníka vodu, aby ji bylo pro chov ryb dostatek. V rybníce je navíc velká vrstva bahna, která zpomaluje provzdušnění vody a zhoršuje její kvalitu. "O přírodní rezervaci pečuje MS kraj, sekáme louky za železniční tratí. V rybníce je rákosí, rozhodli jsme se, že rybník odbahníme, aby plnil dobře svou funkci. Celý projekt bude hradit EU a počítá se s vybudováním několika tůní pro rozmnožování obojživelníků,” řekl Filgas.

Revitalizaci rybníku Štěpán vítají rybáři. “Revitalizace tohoto významného území by měla přinést zlepšení hydrologických poměrů a i hydrochemii vody, protože je rybník docela zabahněný a zarostlý. V létě tam jsou kyslíkové deficity a propuká tam botulismus, který může usmrcovat ptáky i teplokrevné živočichy, teplokrevné živočichy,” Jiří Mižďoch, Rybářství Hodonín.

Odbahnění rybníka začne na podzim, hned po odlovu. Podle předpokladu by práce měly trvat jeden rok. Na jaře 2022 by už měli rybáři začít s vysazením nové rybí obsádky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000020007/eko-magazin-odbahneni-rybniku-stepan-v-prirodni-rezervaci-je-nutne-jinak-budou-hynout-ryby-i-dalsi-zivocichove