S příchodem sdílených jízdních kol se už dá směle říct, že Ostrava je městem cyklistů. Bohužel to ale sebou přineslo nešvary, které samozřejmě souvisejí s dodržováním pravidel silničního provozu. Mnozí lidé se totiž domnívají, že na sdílených kolech mohou jezdit i po chodnících. Týká se to ale i ostatních cyklistů. "Mnozí cyklisté nám jezdí na komunikacích v protisměru, jezdí nám po chodnících, nerespektují svislé, ani vodorovné dopravní značení a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní a hlavně chodce," vysvětluje mluvčí MP Ostrava Jindřich Machů.
Ve druhém nejlidnatějším městském obvodu Porubě je tento způsob dopravy velmi oblíbený a sdílená kola jsou tam nejvyužívanější z celé Ostravy. Na Hlavní třídě tak musejí strážníci řešit problémy s neukázněnými cyklisty velmi často. "Ty stojany bývají i mimo cyklostezky a oni se snaží si tu cestu zkracovat s tím, že jezdí přes chodníky, přes přechody pro chodce i přes trávu. Navíc používají často za jízdy mobily, které jsou zakázány. Hlídají si ten limit 15 minut zdarma," popisuje člen cyklohlídky Městské policie Ostrava Jiří Novák.
Strážníci také připomínají, že i koloběžky patří buď na cyklostezku a nebo na silnici. Rozhodně byste na nich neměli jezdit po chodníku. Neukáznění jsou ale často i chodci, kteří naopak chodí po cyklostezkách. Nejdůležitější tedy je, aby byli chodci a cyklisté k sobě navzájem ohleduplní.